fb

3 Büyük Çocukluk Korkusunun Üstesinden Gelmek için İpuçları

Görüntülenme Sayısı: 1371

5 yaşın altındaki çocukların birçok şeyden korkmaları çok normaldir, küçükler için dünya çok büyük ve ürkütücü görünebilir. Çoğu zaman ebeveynler çocuklarını rahatlatarak bu korkuları yatıştırabilirler. Aşağıda çocuklarda yaygın olan bazı korkular ve bunlarla nasıl başa çıkabileceğiniz yer alıyor.

3 Büyük Çocukluk Korkusunun Üstesinden Gelmek için İpuçları-1

Karanlık Korkusu

Küçük çocuğunuzun uyku zamanı bazı şeylerden özellikle de karanlıktan korkması çok normal ve doğaldır. Onun zihnini rahatlatmanız için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

  • Çocuğunuzun odasına küçük bir gece lambası yerleştirin veya yakınlardaki bir odanın ışığını açık bırakın.
  • Çocuğunuza uyku zamanı geldiğinde onu rahatlatacak ve mutlu edecek istikrarlı bir uyku düzeni kurun. Vücuduna rahatlatıcı bir yağ sürebilir, ninniler söyleyebilir, hafif müzikler dinleyebilir, kitap okuyabilir, dua edebilir veya günün iyi kısımlarından konuşabilirsiniz.
  • Çocuğunuzu yakında olduğunuzu hissettirerek rahatlatın. Yan odada konuştuğunuzu, bulaşık yıkadığınızı hatta televizyon izlediğinizi duysa bile gevşeyecektir.
  • Uyurken yanında olacak bir arkadaş edinin, mesela yumuşacık ve sevimli bir peluş oyuncak.
3 Büyük Çocukluk Korkusunun Üstesinden Gelmek için İpuçları

Ayrılık Korkusu

Özellikle 2 ve 3 yaşındaki çocukların okulda veya bakıcıyla birlikteyken sizden uzakta olmaktan korkmaları çok normal. Bu konuda şunları yapabilirsiniz:

  • Neşeli bir tavır takının ve çocuğunuza nereye gideceğini, ona kimin bakacağını önceden anlatın.
  • Her zaman geri döneceğinizden emin olmasını sağlayın.
  • Ayrılık zamanı geldiğinde çocuğunuza sıkıca sarılın ve geri geleceğini söyleyin. Sonra arkanızı dönün ve çabucak uzaklaşın. Geri dönmeyin veya bakmayın. Öğretmeni veya bakıcısının yanında güvende olacaktır.
3 Büyük Çocukluk Korkusunun Üstesinden Gelmek için İpuçları-3

Fırtına Korkusu

Hepimiz şunu kabul etmeliyiz ki, fırtınalar büyükler için bile korkutucu olabilir! Bu yüzden küçük çocuğunuzun fırtınalardan korkması gayet normaldir. Bu konuda yapabileceklerinizi şöyle sıralayabiliriz:

  • Çocuğunuzu güvende olduğu ve olacağı konusunda rahatlatın. Okulda veya bir oyun buluşması sırasında fırtınadan korkması ihtimaline karşı sorumlu kişinin bu korkuyu önceden bilmesi ve bu duruma hazırlıklı olması gerekir.
  • İnternet ve televizyondaki haberleri çocuğunuzun görüş açısından ve duyma menzilinden uzakta tutun. Medya fırtına haberlerinin abartır ve bu nadir trajedileri görmek çocuğunuzun sağlığı açısından iyi değildir.
  • Çocuğunuza biraz meteoroloji öğretin! Gök gürültüsü ve şimşek nasıl oluşur, bitkiler ve hayvanlar su ihtiyaçlarını karşılamak için yağmura nasıl ihtiyaç duyarlar anlatın.

Bu korkular konusunda çocuğunuza yardımcı olmanın kilit noktası yaşa-uygun bir eğitim, bolca destek, olumlu ebeveynlik ve güvende hissetmesi için bolca fırsat. Korkular çocuğunuzun uyuma, yemek yeme, okula gitme gibi fonksiyonlarını etkileyecek kadar şiddetli hale geldiğinde ise lisanslı bir çocuk terapistine hatta oyun terapistine başvurma zamanı gelmiştir.

Bu yazı Ataşehir Özel Mia Mutlu İlk Adımlar Anaokulu kurucusu Arif Bilici tarafından derlenmiştir.

Çocuklarınızı Markette Eğlendirmenin 7 Yolu Kaynak Yazı
Bu makale Furkan Namlı tarafından 04 Aralık 2017 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğunuzun Hayali Arkadaşı mı Var? Çocuklarınızın hayali arkadaşı olması bir sorun mu yoksa normal bir şey mi?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Denizin İncileri Anaokulu Özel Okul
Özel Denizin İncileri Anaokulu

aktivitelerde çok fazla eğleniliyor çocuğum eve geldiğinde anlatışından anlaşılabiliyor. teşekkürler

Özel Pendik Gül Bahçesi Anaokulu Özel Okul
Özel Pendik Gül Bahçesi Anaokulu

Okul müdiresi Hayriye hanım kalbinde Allah korkusu ve merhamet olan çok değerli dostumdur.Egitimine güvendiğim bir insan...

Özel Minik Eller Anaokulu Özel Okul
Özel Minik Eller Anaokulu

Kızımı eski okulundan sürekli hasta olması yüzünden aldım. Minik eller hem temiz, hem sağlıklı beslenme olan hem de sıca...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum