fb

Okul Öncesi Çocuklarda Agresif Davranışlar

Görüntülenme Sayısı: 4754

Her ebeveynin korktuğu sahne: üzgün üç yaşındaki çocuğun ebeveynine ısırması, sinirlenip saldırması. Yaralanma davranışı - oyuncakları fırlatmak, tırnaklarıyla çizme, ısırmak, sıkıştırmak ve tekmelemek - aslında okul öncesi çocuklarda oldukça yaygındır ancak nasıl baş edileceğini bilmek oldukça zor olabilir.

Okul Öncesi Çocuklarda Agresif Davranışlar-1

Agresif Davranış Neyi İfade Eder?

Çocuk psikolojisi uzmanları, "Bu davranışlara 'zorbalık' olarak etiketlemek yararlı değildir" dedi. Bu 'saldırganlık' eylemleri çok sık gerçekleşir - ve genellikle plansızdır ve sonuçları anlamazlar diye açıklar. Zorbalık, diğer taraftan bir başka çocuğun veya çocukların fiziksel veya sözlü olarak istismar edilmesini içerir. Zarar vermek niyetiyle, genellikle kasıtlıdır ve zorbalık davranışının etkisi hakkında bir bilince sahiptir. "Çocuğun daha iyi davranmasına yardımcı olmak açısından düşünmek çok daha yapıcı. Bu sosyal bir öğrenme sürecidir. Ancak bu konuda aynı fikirde olmayan araştırmacılar da bulunmakta. Çocukların erken dönemde bu tarz davranışlar sergilemesini giderek daha da artarsa bu çocukların akran zorbalığı eyleminde bulunacağını söyleniyor. Bu çocuklara küçük yaşta bunun yanlış olduğu söylenmez ve doğru kabul edilirse, ileride daha yıkıcı sonuçlar ortaya çıkabileceği göz önünde bulunduruluyor.

Okul Öncesi Çocuklarda Agresif Davranışlar-2

Peki Bunu Neden Yapıyorlar?

Küçük çocuklar, bir şeyleri keşfederken ağızlarına koyarak ve dokunarak hareket edebilirler, bu yüzden ısırma bunun bir uzantısı olabilir. Alternatif olarak saldırganlık bazen yeni bir bebeğin aileye gelmesiyle tetiklenen kıskançlığın işareti de olabilir. Çocuklar, iki-üç yaş döneminde, çevrelerinde kontrol sahibi olmayı isterler, bunu gerçekleştiremedikleri zaman agresif patlamalar yapmaları istediklerini elde etme amaçlı olabiliyor. Yorgunluk ve hayal kırıklığı da tetikleyicidir. Araştırmalar bu özelliklerin genellikle bir ailenin en küçük çocuğunun böyle sorunlar yaşadığını söylüyor, çünkü daha güçlü görünen, daha iyi iletişim kurabilen ve istediklerini elde edebilen daha büyük kardeşlere kıyasla küçük ve güçsüz hissediyorlar.

Okul Öncesi Çocuklarda Agresif Davranışlar-3

Paylaşmayı Bilmiyor Olabilirler

Bazı çocuklar bir kreş veya oyun grubunun yeni ortamıyla boğulmuş durumda. Çok fazla seçenek ve ekipman mevcuttur ve paylaşmayı öğrenmek ve birlikte çalışmak zaman alır. O zamana kadar, hayal kırıklığı ve karışıklık diğer çocuklara yöneliktir. Bu ilk yıllar çocuğun gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Çocukların okul öncesi eğitimine başladıklarında, evde ve kardeşleriyle yaşadıkları deneyimler yoluyla bazı alışkanlıklar ve davranış kalıpları sahip oluyor. Örneğin, bir çocuk paylaşmak ve geri vermek gibi kavramlara sahip olmuyor. Çünkü evde sadece kendisine ait eşyaları belirli olabiliyor. Bu durum, zamanla değişeceğini ummak yerine, bu davranışla mücadele etmek önemlidir çünkü araştırmalar, agresif davranmamayı öğrenemeyen çocukların ileride agresif yetişkin olma ihtimali daha yüksektir.

Okul Öncesi Çocuklarda Agresif Davranışlar-4

Nasıl Çözüm Bulunur?

  • Tutarlılığı sağlayın. Anne, sakin ve sıkı bir şekilde uyarılarda bulunursa ancak baba bunu görmezden gelirse, aslında bu davranışları gerçekleştirmenin çok önemli olmadığını düşüneceklerdir.
  • Vurmayın ve bağırmayın. Çocuğunuza ısırmanın, vurmanın şiddet tarafına maruz kalan taraf olsaydı nasıl hissedeceklerini sormaya çalışın. Çocuğunuza "Böyle zarar görmeyi sen de ister miydin?" diye sorun
  • Çocuğunuz agresif davranış sergilemeye devam ediyorken mantıklı açıklamaların pek bir önemi olmuyor. Fakat sakinleştikten sonra başka bir çocuğa zarar verdiyse özür dilemesi için ısrarcı olun.
  • Okullar, düşüncesiz davranışlarla baş etmeye yönelik bir politikaya sahip olmalıdır. Agresif davranışlar, genellikle çocukların dışarıda oyun oynarken aşırı heyecanlandı olduğu zaman ortaya çıkma eğilimindedir. Birkaç uyarıdan sonra bir çocuk ısırmaya / tekmeleye / vurmaya devam ederse, onları iki dakika içeride bekletmek yararlı olacaktır. Mutlu oyun oynayan diğer çocukların görülmesi ve katılamaması genellikle yeterli olur.
Bu makale Furkan Namlı tarafından 13 Aralık 2017 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğunuz Sebze Yemiyor Mu? İşte Size 8 İpuçu Çocuğunuza sebze yedirmekte zorlanıyor musunuz? İşte size bu durumu çözmek için çözümler.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Florya Neşe Erberk Anaokulu Özel Okul
Özel Florya Neşe Erberk Anaokulu

Bir anaokulunda olması gereken her şey mevcut Çocuğumuz eğitim hayatına en iyi şekilde başlasın istedik ve bu okulu seçt...

Özel Bir Çiçek Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Bir Çiçek Koleji Anaokulu

Çocuklarımıza şefkatli yaklaşıyorlar, çok ilgililer

Özel Cennet Bilge Petek Anaokulu Özel Okul
Özel Cennet Bilge Petek Anaokulu

biz anne ve baba olarak evlatlarimiz en iyi egitimi alsin isteriz ve yanisira cocugumuz okulda mutlu olsun guvende olsun...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum