fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okul Öncesi Çocuklarda Agresif Davranışlar

Görüntülenme Sayısı: 11091

Her ebeveynin korktuğu sahne: üzgün üç yaşındaki çocuğun ebeveynine ısırması, sinirlenip saldırması. Yaralanma davranışı - oyuncakları fırlatmak, tırnaklarıyla çizme, ısırmak, sıkıştırmak ve tekmelemek - aslında okul öncesi çocuklarda oldukça yaygındır ancak nasıl baş edileceğini bilmek oldukça zor olabilir.

Okul Öncesi Çocuklarda Agresif Davranışlar-1

Agresif Davranış Neyi İfade Eder?

Çocuk psikolojisi uzmanları, "Bu davranışlara 'zorbalık' olarak etiketlemek yararlı değildir" dedi. Bu 'saldırganlık' eylemleri çok sık gerçekleşir - ve genellikle plansızdır ve sonuçları anlamazlar diye açıklar. Zorbalık, diğer taraftan bir başka çocuğun veya çocukların fiziksel veya sözlü olarak istismar edilmesini içerir. Zarar vermek niyetiyle, genellikle kasıtlıdır ve zorbalık davranışının etkisi hakkında bir bilince sahiptir. "Çocuğun daha iyi davranmasına yardımcı olmak açısından düşünmek çok daha yapıcı. Bu sosyal bir öğrenme sürecidir. Ancak bu konuda aynı fikirde olmayan araştırmacılar da bulunmakta. Çocukların erken dönemde bu tarz davranışlar sergilemesini giderek daha da artarsa bu çocukların akran zorbalığı eyleminde bulunacağını söyleniyor. Bu çocuklara küçük yaşta bunun yanlış olduğu söylenmez ve doğru kabul edilirse, ileride daha yıkıcı sonuçlar ortaya çıkabileceği göz önünde bulunduruluyor.

Okul Öncesi Çocuklarda Agresif Davranışlar-2

Peki Bunu Neden Yapıyorlar?

Küçük çocuklar, bir şeyleri keşfederken ağızlarına koyarak ve dokunarak hareket edebilirler, bu yüzden ısırma bunun bir uzantısı olabilir. Alternatif olarak saldırganlık bazen yeni bir bebeğin aileye gelmesiyle tetiklenen kıskançlığın işareti de olabilir. Çocuklar, iki-üç yaş döneminde, çevrelerinde kontrol sahibi olmayı isterler, bunu gerçekleştiremedikleri zaman agresif patlamalar yapmaları istediklerini elde etme amaçlı olabiliyor. Yorgunluk ve hayal kırıklığı da tetikleyicidir. Araştırmalar bu özelliklerin genellikle bir ailenin en küçük çocuğunun böyle sorunlar yaşadığını söylüyor, çünkü daha güçlü görünen, daha iyi iletişim kurabilen ve istediklerini elde edebilen daha büyük kardeşlere kıyasla küçük ve güçsüz hissediyorlar.

Okul Öncesi Çocuklarda Agresif Davranışlar-3

Paylaşmayı Bilmiyor Olabilirler

Bazı çocuklar bir kreş veya oyun grubunun yeni ortamıyla boğulmuş durumda. Çok fazla seçenek ve ekipman mevcuttur ve paylaşmayı öğrenmek ve birlikte çalışmak zaman alır. O zamana kadar, hayal kırıklığı ve karışıklık diğer çocuklara yöneliktir. Bu ilk yıllar çocuğun gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Çocukların okul öncesi eğitimine başladıklarında, evde ve kardeşleriyle yaşadıkları deneyimler yoluyla bazı alışkanlıklar ve davranış kalıpları sahip oluyor. Örneğin, bir çocuk paylaşmak ve geri vermek gibi kavramlara sahip olmuyor. Çünkü evde sadece kendisine ait eşyaları belirli olabiliyor. Bu durum, zamanla değişeceğini ummak yerine, bu davranışla mücadele etmek önemlidir çünkü araştırmalar, agresif davranmamayı öğrenemeyen çocukların ileride agresif yetişkin olma ihtimali daha yüksektir.

Okul Öncesi Çocuklarda Agresif Davranışlar-4

Nasıl Çözüm Bulunur?

  • Tutarlılığı sağlayın. Anne, sakin ve sıkı bir şekilde uyarılarda bulunursa ancak baba bunu görmezden gelirse, aslında bu davranışları gerçekleştirmenin çok önemli olmadığını düşüneceklerdir.
  • Vurmayın ve bağırmayın. Çocuğunuza ısırmanın, vurmanın şiddet tarafına maruz kalan taraf olsaydı nasıl hissedeceklerini sormaya çalışın. Çocuğunuza "Böyle zarar görmeyi sen de ister miydin?" diye sorun
  • Çocuğunuz agresif davranış sergilemeye devam ediyorken mantıklı açıklamaların pek bir önemi olmuyor. Fakat sakinleştikten sonra başka bir çocuğa zarar verdiyse özür dilemesi için ısrarcı olun.
  • Okullar, düşüncesiz davranışlarla baş etmeye yönelik bir politikaya sahip olmalıdır. Agresif davranışlar, genellikle çocukların dışarıda oyun oynarken aşırı heyecanlandı olduğu zaman ortaya çıkma eğilimindedir. Birkaç uyarıdan sonra bir çocuk ısırmaya / tekmeleye / vurmaya devam ederse, onları iki dakika içeride bekletmek yararlı olacaktır. Mutlu oyun oynayan diğer çocukların görülmesi ve katılamaması genellikle yeterli olur.
Bu makale Furkan Namlı tarafından 13 Aralık 2017 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğunuz Sebze Yemiyor Mu? İşte Size 8 İpuçu Sebze görünce çoğu çocuk ağzını kapatır. Siz de çocuğunuza sebze yedirmekte zorlanıyor musunuz? Peki bu durumun önüne nasıl geçilebilir? Sebzeyi sevdirmek mümkün mü?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Dr. Peker Çocuk Akademisi Anaokulu Özel Okul
Özel Dr. Peker Çocuk Akademisi Anaokulu

Özellikle pandemi döneminde çocuğumu güven ile gönderebildigim okul. Hijyen, temizlik konusunda çok temkinli yetkililer...

Özel Erenköy İngiliz Kültür Derneği Kids Aloud Anaokulu Özel Okul
Özel Erenköy İngiliz Kültür Derneği Kids Aloud Anaokulu

Okula ve eğitim anlayışına hayranım. Diğer anaokulların farklı bir eğitim modelini çok güzel uyguladıklarını düşünüyorum...

Özel Ninni Okulları Kreş ve Anaokulu Özel Okul
Özel Ninni Okulları Kreş ve Anaokulu

Kızımız 2.5 yaşındayken yuvaya başlamıştı.İlk aylarda çok tereddütlüydüm çünkü hiç de kolay olmayan bir durum ufacık yav...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum