fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuğunuza En İyi Anaokulunu Nasıl Bulursunuz?

Görüntülenme Sayısı: 25110

Çocuğunuzun anaokuluna hazır olduğuna karar verdikten sonra, şimdi iyi bir eğitim kurumu bulmanın zamanı geldi. Okul aramalarınıza erkenden başlatmanız gerekir. Birçok veli uzun zaman önceden okul kayıtlarını yaptırmakta oldukları için kayıtların kapanmasına yakın zorluk çekebilirsiniz.

Çocuğunuza En İyi Anaokulunu Nasıl Bulursunuz?

1. Önceliklerinizi belirleyin

Önce ne istediğinize karar vermelisiniz. İş yerinizin yakınında bir okula mı göndermek istiyorsunuz, yoksa eve yakın olan okullar daha uygun mu olacak? Aklınızdaki her şeyi yazın, böylece farklı programları değerlendirirken başvurmanız gereken bir listeniz olur. Biz sizin için farklı eğitim programları veren anaokullarını bir araya getirdik:

İstanbul’da Regilio Emilia Okulları;

Reggio Emilia yaklaşımının amacı büyüme çağındaki çocuğun gelişimini engelleyen duvarın ortadan kaldırılmasıdır. Bu duvarı temsil eden şey ise geleneksel eğitim yaklaşımıdır.

İstanbul’da Waldorf Okulları:

Waldorf yaklaşımı çocukların gelişimsel açıdan bulunduğu noktaya saygı gösterir ve her şey için doğru bir zamanın olduğuna inanır. Örneğin bir çocuğun klasik eğitim anlayışına göre okuma yazmayı birinci sınıfta öğrenemezse bu bir sorundur ama Waldorf yaklaşımında bu bir sorun değil çocuğun bunu benimsemesi gereken zaman farklıdır ve bu normaldir.

İstanbul’da GEMS Uygulayan Okullar

GEMS yaklaşımı çocukların küçük yaştan itibaren fen ve matematiğe karşı olumlu tutum geliştirmeleri, bağımsız öğrenen ve düşünen bireyler olması, temel fen ve matematik becerilerinin neden önemli olduğunu anlaşılır kılmak amacıyla uygulanır.

Çocuğunuza En İyi Anaokulunu Nasıl Bulursunuz?-1

2. Ziyaret ve Soruşturma

Telefonla (örneğin ücretler veya kayıtlarla ilgili) birkaç ön soruyu sorabilirsiniz, ancak oraya gidip personele tanışana kadar bir okul öncesi eğitiminin gerçekten neye benzediğini anlamayacaksınız. Disiplin ve beslenme gibi çocuk yetiştirme konularında felsefelere, saatlere, masraflara ve tatil programlarına kadar her konuda bilgiyi yetkili kişiden isteyin. Ayrıca, günlük programın bir kopyasını edinin. Anaokulu hakkındaki duygularınıza güvenin ve yöneticinin sorularınıza nasıl cevap verdiğine dikkat edin.

Oyun Odaklı Anaokulları

Bağımsız Anaokulları

Sadece anaokulu öğrencilerine özel binalarıyla eğitim veren anaokullarına bağımsız anaokulu denmektedir.

Çocuğunuza En İyi Anaokulunu Nasıl Bulursunuz?-2

3. Akademik Başarının Önemi

Birçok anaokulu çocukları akademik açıdan ilkokula hazırlar. Bu okullar 5 yaştan itibaren akademik hazırlığa başlar. Bu sayede çocuklar ilkokullara hazır olarak okul öncesi eğitimini tamamlamış olacak. Çocuğunuzda bu ışığı görüyorsanız bu okullar kesinlikle tercih edilebilir.

İlkokula Hazırlık ve Akademik Başarısıyla Öne Çıkan Okullar

Çocuğunuza En İyi Anaokulunu Nasıl Bulursunuz?-3

4. Çocuk Mutluluğunu Ölçün

Okulu çocuğunuzla birlikte ziyaret edin. Bu şekilde, öğretmenin etkileşimde bulunup bulunmadığını ve okul öncesi ortamında rahat görünüp görünmediğini anlayabilirsiniz. Öğretmenler çocuğunuzu tanımakla ilgileniyor gibi görünüyor mu? Çocuğunuz etkinliklerden hoşlandı mı? Gazeteci bir veli test sonuçlarını şöyle açıklıyor, "Kızımın tepkisinden doğru bir karar verildiğimi biliyordum. Kızım orada bir günün ardından neşe doluydu ve öğrenmekte olduğu, yaptığı her şeyi konuşmaktan duramadı." diyor. Belki de yeni açılmış bir okul çocuklarınızın bu tür hareketleri için iyi bir seçim olacaktır. Kendini kanıtlaması gereken bir anaokulunun görevlileri çocuğunuzla daha fazla ilgilenebilir.

Bulunduğu Bölgede Öne Çıkmış Okullar

Bazı kolejler bulunduğu bölgede başarı yakaladığı halde başka yerlerde şube açmayarak eğitimlerini en üst seviyeyi çıkarmayı amaçlar.

Çocuğunuza En İyi Anaokulunu Nasıl Bulursunuz?-4

5. İngilizce Dışında Yabancı Bir Dil

Alternatif seçimler peşinde iseniz ve çocuğunuzun İngilizce dışında bir dile daha okul öncesi dönemde sahip olmasını istiyorsanız İstanbul'da Fransızca eğitim veren anaokullarına ulaşmak da mümkün. Çocuğunuzun ilkokulda zaten İngilizce öğreneceğini düşünen veliler için farklı bir yabancı dil fikri cazip gelebilmekte.

6. Sınıf Mevcudu ve Personel Değişimi

Sınıfları ziyaret ettiğinizde, öğretmen-çocuk oranlarını kontrol edin ve bir sınıfta kaç çocuğun olduğunu not edin. 3-4 yaş arası çocuklar, en az iki öğretmenle birlikte 20 veya daha az gruplu öğrenciye sahip olmalıdır. Personel değişim süresini sorun. Öğretmenler her altı ayda bir değişirse, bu okula devam etmek doğru olmaz. Bakım veren kişilerle tutarlılık ve güçlü ilişkiler kurma fırsatı gerekir; bu nedenle öğretmenlerin öylece gelip gittiği anaokulunu kötü bir tercih olacaktır.

Yaz Okulu ve Kadrosuyla Öne Çıkan Anaokulları
Bu makale Furkan Namlı tarafından 20 Mart 2024 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğunuzu Kitap Okumaya Alıştırın: Önce Kitap Sonra Film Çocuklarınıza kitabı okuduktan sonra kitabın filmini beraber izleyerek kitap okuma alışkanlığı kazandıracağınız beş eser.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Masal Kalesi Anaokulu Özel Okul
Özel Masal Kalesi Anaokulu

Biz 6 yıl önce tanıştık kızım için 2. Evi bizim için aileden bir yerdi. 4 yıl boyunca severek isteyerek gitti kızım şuan...

Özel Erdem Anaokulu Özel Okul
Özel Erdem Anaokulu

Şehrin gürültüsünden kendini soyutlamış tertemiz sıcacık bir okul. Çocukların da mutluluğu her halinden belli. İkinci ev...

Özel Bihter Anaokulları Eyüp Şubesi Özel Okul
Özel Bihter Anaokulları Eyüp Şubesi

Bölgemizde kaliteli anaokullarından biridir. Böyle bir okulu eğitim sektörüne kazandıran başta kurucuları ve tabii en bü...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum