fb

Pedagog Nedir ve Çocuk Psikoloji Uzmanı Kimdir?

Görüntülenme Sayısı: 53426

Pedagog ve Çocuk Psikoloji uzmanı kavramları gerçek anlamlarının dışında sıklıkla kullandıldığından aileler bu iki kavramın tam olarak neyi ifade ettiğini bilememektedir. Kime pedagog, kime Çocuk Psikolojisi Uzmanı denir? Pedagog nasıl olunur? Aileler bir uzmandan destek almak isterken neleri göz önünde bulundurmalıdır? Tüm bu soruların cevaplarına "Pedagog Nedir ve Çocuk Psikoloji Uzmanı Kimdir?" başlıklı makalemiz üzerinden ulaşabileceksiniz.

Pedagog ve Çocuk Psikoloji Uzmanı Kimdir?-1

Günümüzde pedagog kavramı; çocuk psikologu, çocuk eğitimcisi, çocuk gelişimcisi gibi pek çok farklı meslek grubuna mensup kişilerin kullandığı bir ünvan haline gelmiştir. Özellikle son zamanlara popüler bir kelime haline gelmesi de bir kavram karmaşasına neden olarak, etik olmayan uygulamalara da sebebiyet vermektedir. Peki, en doğru tanımıyla pedagog kime nedir? Ayrıntılara birlikte bakalım...

Pedagog Nedir?

Pedagog; çocukların psikolojik sorunlarının çözümünde ailelere destek olan, problemlere çocuklarla birlikte çözüm üreten ve çocukların zihinsel gelişimlerini takip eden uzman kişilere denmektedir. Pedagog mesleğini yapan kişiler aynı zamanda çocuk yetiştirmeyle ilgili ebeveynlere yardımcı olmakta ve onlara yol göstermektedir. Böylece çocuklar daha sağlıklı bir gelişim göstermekte ve geleceğe emin adımlarla ilerleme şansı yakalamaktadırlar.

Pedagoglar 0 ile 10 yaş arasındaki çocuklara duygusal, zihinsel ve psikolojik destek vermektedir. Bu noktada da pedagogların bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklardan bazılar;

  • Sağlık kuruluşlarında farklı tedavi bölümlerinde çocuklara psikolojik destek vermek.
  • Konuşma güçlüğü yaşayan çocuklar için çözüm önerileri getirmek.
  • Ebeveynler arasındaki ilişkilerin çocuğun gelişimine etkisi konusunda aile bireylerini bilgilendirmek.
  • Çocukların cinsel gelişim dönemlerinde ebeveynleri bu konuda bilinçlendirmek.
Pedagog ve Çocuk Psikoloji Uzmanı Kimdir?-2

Çocuk Psikolojisi Uzmanı Kimdir?

Ülkemizde bir diğer mesleki unvan karışıklığı da çocuk psikolojisi uzmanı kavramıdır. Ülkemizde çocuk psikolojisi uzmanı yetiştiren lisans ve yüksek lisans programlarının bulunmaması, alanda bir kavram karışıklığı oluşmasına neden olmaktadır. Psikoloji ve rehberlik ile psikolojik danışmanlık bölümlerinden mezun olan kişiler, psikoloji alanında yüksek lisans ve doktora yaparak ve yoğun çocuk psikolojisi eğitimleri alarak çocuk psikologu olabilir. Ancak çocuk eğitimi ve gelişimi konusunda da eğitim almaları önemlidir.

Psikolojik hizmetler "Kreşte Psikolojik Destekler Nasıl Olmalıdır?" ve "İlkokulda Psikolojik Destekler Nasıl Olmalıdır?" gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız makalelerimize göz atabilirsiniz.

Ailelerin bilmesi gerekenler;

  • İyi bir Çocuk Psikolojisi Uzmanı olmak için üniversitelerin 4 yıllık Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ya da Psikoloji bölümlerinden mezun olmak, Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi alanında yüksek lisans ve doktora yapmış olmak gereklidir. Ayrıca Çocuk Psikolojisi ve Eğitimi konusunda eğitim almaya devam etmek, güncel bilgileri takip etmek iyi bir Çocuk Psikolojisi Uzmanı olmayı gerektirir.
  • Üniversitelerin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olan kişiler Pedagog unvanını kullanamazlar. Bu bölümlerden mezun olan kişiler, çocuk psikologu veya çocuk uzmanı olarak görev yapmaktadırlar.

Rehberlik Araştırma Merkezi ne yapar? RAM Başvurusu nasıl yapılır? öğrenmek için makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Bu makale tarafından 22 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

DERYA BERBER

Kesinlikle katılıyorum.Psikolojik danışmanlar çocuğu tanımıyor olabiliyor, özellikle okul öncesi kurumlarda çocuklarla çalışacak olan pdr'lerin çok iyi bir oryantasyon ve eğitim sürecinden geçmesi gerekiyor. Yoksa karşılaşılan problem durumlarında etkisiz kalınabiliyor veya yanlış teşhislerle aile ve çocuk olumsuz etkilenebiliyor.

Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Hangi Oyun Grubu? Çocuğunuzu oyun grubuna göndermeye karar verdiniz. Oyun grupları farklı programlar uygulayabiliyor. Siz hangi programı tercih edeceksiniz?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Bahçeşehir Neşe Erberk Anaokulu Özel Okul
Özel Bahçeşehir Neşe Erberk Anaokulu

Samimi ve sevgi dolu öğretmenlerle çocukların ne istediğini bilen öğretmenler var burada

Özel Dönüşüm Anaokulu Özel Okul
Özel Dönüşüm Anaokulu

Egitim hayatinin baslangici olan kres seciminde her veli cocugu icin en iyisini istediginden yorucu bir arama sureci bas...

Özel Kartal Pınarın Şekerleri Müzik Anaokulu Özel Okul
Özel Kartal Pınarın Şekerleri Müzik Anaokulu

Açıldıgı günden beri kurumun velisiyiz 3 yaşına kadar bir çok bakıcımız değişti ..Kurum sahibi Pınar hanımı çok yakında...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum