fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Anne - Çocuk İlişkisi

Görüntülenme Sayısı: 4097

Çocuğun tüm gelişim alanlarının şekillenmesinde en önemli varlık annedir. Çocuk için anne; gözünü açtığı andan itibaren ilk bağlanma ve sevgi nesnesidir. Varlığıyla çocuğa, güvende olduğunu hissettirir, sevgi verir ve temel bakım ihtiyaçlarını karşılar. Anne - çocuk arasındaki ilişki ile ilgili bilmeniz gerekenleri Mazeret Yok Anaokulu Uzman Psikoloğu Hilal Akmeriç sizler için derledi.

Anne - Çocuk İlişkisi

Anne - Çocuk ilişkisi nasıl olmalıdır?

Anneler, çocuğun gelişim süreci içerisinde çevresel uyaranlar sayesinde edindiği bilgileri içselleştirmesinde aktif ve etkin rol oynarlar. Bu süreçte annenin sevgi ve ilgisini dengeli, tutarlı, koşulsuz ve sürekli olarak vermesi, çocuğun ruhsal sağlığı ve kişilik gelişimini olumlu yönde etkiler.

Anne ve çocuk arasındaki iletişim, nitelikli, ilgili ve destekleyici olmalıdır. Annesiyle arasında sağlıklı bir iletişim olduğunu hisseden çocuk, ebeveynleriyle işbirliği yapmaya daha yatkın olur. Annenin ruhen güçlü olması için, çocuğuyla arasında güvenli bağlanmanın gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Çocuk ile anne arasında oluşan güven duygusu, çocuğun tüm yaşamında kişiler arası ilişkilerinin temelini oluşturur.

Anne - Çocuk arasındaki ilişkinin güçlü olması için annenin yapması gerekenler;

 • Empati kurmalı. Öncelikle çocuğunu dinlemeli, ona saygı duymalı ve davranışlarının altında yatan sebepleri anlamaya çalışmalı.
 • Oyun oynamalı. Mutluluk ve sevgi hormonlarını harekete geçirecek aktif oyunlar oynayarak çocukla bağ kurmaya çalışmalı. Oyun sayesinde çocuğun işbirliği yapma isteğini uyandırmalı.
 • Fiziksel temasta bulunmalı. Sarılmalı, göz teması kurmalı, gülümsemeli, saçını okşamalı ve sevgi dolu sözler söylemeli.
 • Çocuğun sevildiğini, varlığından mutluluk duyulduğunu ona hissettirmeli.
 • Zamanının büyük bir kısmını çocuk yetiştirmeye adamak zorunda hissetmemeli.
 • Çocuğun ilgilendiği durum her ne olursa olsun, çok ilginç olduğunu çocuğa hissettirmeli.
 • Çocuğun güvende hissetmesini sağlamalı.
 • Anne ile Çocuk Arasındaki Bağ
 • Bireysel olarak zaman geçirmeli. Her gün en az 15- 20 dakika bile olsa çocuğun istekleri ve kendi isteklerini göz önünde bulundurarak nitelikli zaman geçirmeli. Çocuğun yönlendirmesine izin vermeli.
 • Zaman geçirirken teknolojik aletlerden (telefon, tablet, televizyon) uzak durmalı. Göz teması kurarak ve odaklanarak ilgisini, çocuğa tam olarak hissettirmeli.
 • Geçiş süreçlerinden önce çocuğun iç dünyasına girebilmeli. Örneğin tablette oyun oynadığı esnada yemek zamanı geldiyse emir vermek yerine, çocuğun yanına oturup oynadığı oyun hakkında sohbet ederek “Şimdi yemek zamanı” diyebilmeli.
 • Çocuğun olumlu ve olumsuz tüm duygularını kabul etmeli. Duygularını anladığını ve koşulsuz kabul ettiğini hissettirmeli. Bu sayede çocuğun duygularını rahatça ifade edebilmesine olanak sağlanmalı. Anne, kendi duygularını yöneterek çocuğuna doğru rol model olmalı.
 • Yemek zamanlarında ve uyku öncesinde çocuğuyla sohbet etmeli. Çocuğun içini dökmesini sağlayarak anne- çocuk ilişkisinin derinleşmesine fırsat vermeli.
 • Çocuğuyla yaşadığı her anın tadını çıkarmalı. Mükemmel anne olmaya çalışarak kendini yetersiz hissetme duygusundan uzaklaşmalı, insan olduğunu unutmamalı ve farkındalığını artırmalı.

Bu makale Mazeret Yok Anaokulu Uzman Psikoloğu Hilal Akmeriç tarafından yazılmıştır.

Bu makale Umut Arslan tarafından 13 Eylül 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
International Baccalaureate (Uluslararası Bakalorya) Programı Nedir? Uluslararası Bakalorya Programı Nedir? IB Programı öğrenciler için neden önemlidir? International Baccalaureate'nin öğrencilere ne gibi faydaları vardır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Sınav Koleji Madenler Anaokulu Özel Okul
Özel Sınav Koleji Madenler Anaokulu

Kuruma ilk geldiğimde bir hemşirenin olması aklımda çocuğumun sağlık sorunları olduğunda müdahale edecek birinin. Olması...

Özel Ödül Anaokulu Özel Okul
Özel Ödül Anaokulu

En olumlu yani bu okul ticarethane degil burasi evladimi bıraktığım da gozumun arkada kalmadigi para icin değil isini se...

Özel Tuzla Ora Bilim Anaokulu Özel Okul
Özel Tuzla Ora Bilim Anaokulu

Bu kadar ilgili bir okul daha önce görmemiştim. Kadrosu, müdürü, yemekleri ve çocuklara ilgisiyle mükemmel bir okul olmu...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum