fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

International Baccalaureate (Uluslararası Bakalorya) Programı Nedir?

Görüntülenme Sayısı: 456

International Baccalaureate (Uluslararası Bakalorya), IB (PYP) İlk Yıllar Programı, IB (DP) Diploma Programı, IB (MYP) Orta Yıllar Programı, IB Kariyer Programı (CP) olmak üzere 4 farklı gruptan oluşan ve birçok ülkede uygulanan bir eğitim sistemidir. Bu organizasyon 1968 yılında İsviçre Cenevre’de hayata geçirilmiştir. Lise ve üniversite eğitimini kendi ülke sınırları dışında alan öğrencilerin aldıkları eğitimi, ortak bir müfredata bağlamak ve evrensel bir eğitim anlayışı sunmak amacıyla kurulmuştur. International Baccalaureate programının genel amacı; barışçıl bir dünya oluşturmada fayda sağlayacak, kültürlerarası saygı anlayışıyla araştıran sorgulayan genç insanlar yetiştirmektir.

International Baccalaureate (Uluslararası Bakalorya) Programı Nedir?

IB Diplomasının Çocuğa Sağladıkları Nelerdir?

International Baccalaureate Programı ile öğrencilerin bireysel gelişimlerine katkı sağlamakla birlikte, topluma ve çevreye duyarlı olmalarını, özgür ve eleştirel düşünebilmelerini, araştırma becerisine sahip olmalarını, akılcı ve bilimsel bilgiye duyarlı, yazılı ve sözlü ifade yeteneklerini geliştirebilmeyi amaç edinir. Bu diplomayla, 102 ülkede 1079 üniversite için belirlenmiş ortalamalarla direk geçiş veya hazırlık yılı imkanının yanı sıra bazı ayrıcalıklar elde edilmektedir.

Mezunlara, Türkiye’de de birçok vakıf üniversitesinde, çeşitli oranlarda burs imkanı sağlanmaktadır. Öğrencilere, geniş kapsamlı bir eğitim ve akademik başarı vaad etmek yanında, dünya barışına duyarlı, sürekli öğrenmeyi benimsemiş, disiplinli, toplumsal sorumluluklarının farkında, değişik kültürleri tanıyan ve saygı duyan, entelektüel, en az iki dil bilen, dünya vatandaşı bir birey yetiştirmek International Baccalaureate Programının hedefidir.

Neden International Baccalaureate?

Uluslararası Bakalorya programı, dünya genelindeki öğrencileri ortak bir anlayış benimsemeye davet eder. Yeni ufuklar açıcı uluslararası eğitim programları ve çok incelikli hazırlanmış değerlendirme yöntemleri geliştirmek amacıyla devletle, okullar ve uluslararası kuruluşlarla ortak çalışmaktadır. Şefkatli ve yaşam boyu öğrenmeyi hedefleyen bireyler yetiştirmek hedefindedir. Bu program ile öğrenciler, uluslararası geçerliliği olan bir üniversiteye girebilme yeterliliğinde olmaktadır. Böylece saygı ve anlayış altyapısıyla coğrafi ve kültürel hareketlilik sağlanmaktadır. International Baccalaureate Programı ile öğrenciler zor ama dengeli ve dünyada geçerli bir eğitime tabi olmaktadırlar.

IB Öğretiminde Yaklaşımlar

Bu öğretim programı temelde 6 yaklaşıma dayanır.

  • Araştırma ve sorgulama,
  • Kavramları anlamlandırma,
  • Verimli ekip çalışması ve işbirliği,
  • Değerlendirmeyi yol gösterici olarak kullanma,
  • Yerel ve küresel bağlamları kullanma,
  • Kapsayıcı olma ve farklılığa değer verme,

IB Programı’nın İşleyişi Nasıldır? PYP Nedir? MYP Nedir? DP Nedir?

IB Programı 4 kademeden oluşur. Bu kademelerin her biri dengeli, kapsamlı, detaylı ve gelişimi destekleyici müfredat içeriği sunar. Öğrencilere bilimsel çalışma ve öğrenme ortamı ve deneyimi yaşatır. Öğrencilerin eğitimle kazanımlarını dünya ile ilişkilendirmelerine olanak sağlar.

IB (PYP) İlk Yıllar Programı: 3 ile 12 yaş aralığındaki çocuklara hitap eden bu program ile öğrenmenin önündeki geleneksel sınırlar aşılmayı hedeflenmiştir. Öğrenciler kültürlerarası bir anlayışla kendilerini ve çevrelerini anlamlandırma ve ifade etmeyi öğrenir.

Sizler de çocuğunuzun Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar Programı’na katılmasını isterseniz, İlk Yıllar Programı sunan okullar listelerimizi inceleyebilirsiniz.

IB (MYP) Orta Yıllar Programı: 11-16 yaş aralığındaki çocuklara hitap eden program 6 küresel bağlamı açıklar. Bunlar; kültürel kimlik ve kişisel kimlik, kimlikler ve ilişkiler, mekan ve zaman, bilimsel ve teknik yenilikler, adalet ve kalkınma, küreselleşme ve sürdürülebilirliktir. Geleceğin küresel liderleri olacak gençleri yetiştirir.

Çocuğunuzun Orta Yıllar Programı (MYP) ile eğitim almasını istiyorsanız, IB Orta Yıllar Programı sunan okullar listelerimize göz atabilirsiniz.

IB (DP) Diploma Programı: 16 ile 19 yaş arasındaki çocukları üniversite ve daha sonraki hayatlarına hazırlar. Teori dersleri ile öğrencilere bildiklerini öğrenme yollarını incelerken, kendi bakış açılarını ve varsayımlarını daha çok fark etmeyi öğretir. DP Programı 16 ile 19 yaş arası öğrenciler için iki yılı kapsayan üniversite öncesi bir programdır. Bundan önce ise lise 10 öğrencileri için Pre-IB yılı; yani IB ye hazırlık yılı vardır. Bu programdan, sınavları geçip, mezun olan öğrenciler, uluslararası düzeyde etkin bir diploma alırlar. Bu diploma Türkiye de MEB şartlarına uygun olarak düzenlenir. MEB’e ek bir program olarak uygulanır.

Çocuğunuzun International Baccalaureate Diploma Programı ile uluslararası geçerli bir diploma alarak üniversiteyi uluslararası üniversitelerde okumasını istiyorsanız, sizler için hazırladığımız DP Programı sunan okullar listelerimize göz atabilirsiniz.

IB Kariyer Programı (CP): Diploma Programı dersleri ve Kariyer Programı dersleri aynı anda verilerek kişisel ve profesyonel becerilerin birlikte gelişmesi sağlanır. Öğrenciler kişisel ve profesyonel hayatlarında karşılaşabilecekleri durumlarla nasıl başa çıkabileceklerini ve çözüm üretebileceklerini öğrenirler. Bu dört programda da bitirme projeleri yapılmaktadır. Bu projelerle öğrenciler programdan edindikleri bilgi ve becerileri sergileme imkanı yakalarlar.

Kar amacı olmayan bu programın herhangi bir yatırımcısı, hissedarı yoktur. Ticari, ve politik çıkarlardan bağımsız olarak günümüz değişen dünyasına eşsiz bir eğitimle daha iyi bir dünya yaratma amacı gütmektedir. International Baccalaureate Programı her zaman yenilikçi, fikirlere eleştirel katılım sağlayan, gelişime açık, araştıran, barışçıl, kendini doğru ve rahat ifade edebilen bireyler yetiştirmeyi hedefler.

Bu makale Umut Arslan tarafından 09 Ağustos 2021 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Fen ve Teknoloji Lisesi Nedir? Fen ve teknoloji lisesi avantajları nelerdir? Fen teknoloji liseleri nerelerde var? Fen ve teknoloji lisesi fiyatları ne kadar? Bu liselerin farkları nelerdir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Dolmabahçe Okulları Anaokulu Özel Okul
Özel Dolmabahçe Okulları Anaokulu

Geniş alanı ile ilgi ve alakanın üst seviyede tutulduğu çocuklarınızı güvenle emanet edebileceğiniz bir okul.

Özel Altın Eğitim Okulları Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Altın Eğitim Okulları Anadolu Lisesi

Yabancı dil konusunu önemsiyorlar ki bencede önemsenmesi gereken bir konu

Özel Maltepe Mini Renk Anaokulu Özel Okul
Özel Maltepe Mini Renk Anaokulu

Yavrumuzun özgüveninin gelişmesindeki inanılmaz katkılarınız için çok teşekkürler.

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum