fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuğunuza Kendinizi Dinletmenin 5 Yolu

Görüntülenme Sayısı: 3475

Çocuklarımızla iletişim kurarken en zorlandığımız durumlardan biri gerçekten konuşmak istediğimizde bizi dinlememeleridir. Bunun altında elbette birçok neden yatmaktadır. En önemlisi ise sağlıklı iletişim kurma yöntemlerimizi elden geçirmek olacaktır.

Çocuğunuza Kendinizi Dinletmenin 5 Yolu

Sesleniyorsunuz ama duymuyor değil mi? Siz anlatıyorsunuz anlatıyorsunuz, bir sorunuzda bir bakmışsınız sizi dinlemiyor, bırakın cevap vermeyi onunla konuştuğunuzu bile anlamamış. Ben kime söylüyorum? sorusunu sıkça soruyor musunuz evde? Kaç defa söyleceğim sana cümlesi artık kullandığınız giriş cümlesi mi olmaya başladı? O halde çocuğunuza kendinizi nasıl dinletirsiniz bir de bunları deneyin.

1. İletişim Karşılıklı. Acaba Siz Etkin Şekilde Dinliyor Musunuz?

İşten geç saatlerde eve gelip yemek hazırlama telaşına düşmüş olabilirsiniz. Bir yandan yemek yetiştirmeye çalışırken bir yandan çocuğunuzun size hararetli bir şekilde gün içinde neler yaşadığını anlatmasını mı dinliyorsunuz? Arada “hıı hı, eveet…” şeklinde onu dinlediğinizi belirten işaretler mi gösteriyorsunuz? Lütfen bunu yapmayın. Çocuğunuzu dinlemek yarım saatinizi alacak olsa bile elinizdeki işi bir kenara bırakıp onun karşısına geçin ve gözlerinin içine bakarak onu dinleyin. Ona “Sen ve anlattığın her şey şu an benim için çok değerli, seni seviyor, seni önemsiyor ve sana değer veriyorum” mesajını verin. Böylece ilerleyen yıllarda “bana mı sordun?” sorusunu çocuğunuzdan duymamış olursunuz.

2. Konuşma Biçimi Önemli

Çocuğunuzla konuşurken bu öğüt verecek bir konuşma olsa dahi onunla alaycı, üstten bakan bir dille konuşmamanız oldukça önemli. Öğüt verici yerine rehberlik edici, destekleyici ve en önemlisi etkileşimli konuşmayı tercih etmelisiniz. Konuşma sadece sizin söylediğiniz ve onun dinlediği değil karşılıklı fikirlerin sunulduğu bir iletişim olmalı.

3. Göz Kontağı

Çocuğunuz ister 2 yaşında ister 20 yaşında olsun iletişiminiz arkasından bağırarak, siz bir odada o başka odada ses tonunuzu yükselterek değil, göz teması kurarak gerçekleşmeli. Siz göz teması kurduğunuzda çocuğunuza onu ve bu konuşmayı önemsediğiniz ve ciddiye aldığınız mesajını verirsiniz. Aynı şekilde o da buna karşılıklı verir. Hiçbir çocuk göz teması kurulduğunda koşarak konuşmayı terk etmez.

4. Konuyu Dağıtmayın

Konuşmak istediğiniz konu ne ise açık cümlelerle detaya girmeden onu konuşun. Aşırı detay, çok örnek verme, geçmişle mukayese etmek, konuyu nasıl olsa dinliyor diye kıssadan hisse başka mesajlar verme hatasına düşerseniz asıl konudan ve çocuğunuzun ilgisinden de uzaklaşırsınız.

5. Zamanlama

İstemediğiniz bir davranışla ilgili konuşacaksanız o davranışın hemen sonrasında, bir planlamayla ilgili konuşacaksanız o günün bir önceki günü konuşmalısınız. Konuyu ilgilendiren öğelere en yakın zamanı tercih etmelisiniz. Olay bittikten 3-4 ay sonra konuşmak konuşmanın etkisini azaltır.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 01 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Ciddiye Alınması Gereken Bir Problem; Başarı Kaygısı Çocuğunuzu kaygılı gördüğünüzde ona nasıl davranmanız gerekir? Sürekli kaygı neden meydana gelir? Çocuğunuz kaygılı olduğunda ona nasıl destek olmalısınız?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Çamlıca Burak Anaokulu Özel Okul
Özel Çamlıca Burak Anaokulu

Torunumu okula yazdırdıgımda endişeliydim acaba daha küçük yanlışmış yapıyorum diye fakat kurucusu başta olmak üzere tüm...

Özel Sultangazi Bilgi Işığı Anaokulu Özel Okul
Özel Sultangazi Bilgi Işığı Anaokulu

Çok konforlu bir okul büyük ve güzel temiz güvenle çocuğumu emanet ede biliyorum

Özel Haliç İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Haliç İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Anaokulu

Oğlum anaokulundan beri Doğa Kolejinde büyüyen bir doğa neslidir.Doğa nesli diyorum çünkü 4 yaşından beri şevkatli öğret...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum