fb

Çocuğunuzla Tiyatroya Gitmeniz Neden Önemli?

Görüntülenme Sayısı: 459

Okullar her sene programlarına mutlaka en az 2 tane tiyatro programı almaktadırlar. Okulların çoğunun tiyatro salonları olmasına rağmen bu konunun önemini bilen kurumlar öğrencilerini okullarında sahnelenen bir oyunu seyrettirmek yerine oyunun sahnelendiği tiyatro salonuna götürürler. Çünkü tiyatroyu seyretmek kadar tiyatroya giderken bir arada olmanın mutluluğu da çocuk için önemlidir.

Çocuklar anne-babalarıyla tiyatroya gittiklerinde her şeyden önce avm, oyun merkezi ya da pizzacı’ya gitme ritüelinin dışına çıkıp “özel” bir an yaşarlar. Bu özel an hem anne ya da baba hangi yetişkinle gidiyorsa onunla özel bir anı, kendini değerli hissetme, birebir paylaşım hem de farklı bir dünyayı izleme fırsatıdır.

Çocuğunuzla Tiyatroya Gitmeniz Neden Önemli?

Tiyatro “oyunun ciddi bir iş” olduğunu çocuğa bir kere daha gösterecek, yaratıcılığını harekete geçirecektir. Bir kere izlediği sahnede yaşanılanı sinemadaki gibi defalarca başa alıp izleme şansı yoktur. İzlediği gerçektir. İnsanlar, sesler, renkler, dokular… Çocuk o gerçekliğin içinden farklı dünyalara gider, kimi zaman Hacivat ve Karagözle bir kültür yolculuğuna çıkar, kimi zaman hayvanların renkli dünyasına misafir olur. Hayal dünyası büyür. Bakış açısı genişler.

Tiyatro salonun atmosferi de çocuk için önemlidir. Özel bir andır. Herkes tek bir noktaya odaklanmıştır; sahne. Tüm tiyatro salonunun koltuklarında oturan insanlarla ortak bir an paylaşılır. Aynı anda gülünür, aynı anda hüzünlenilir. Bu paylaşım çocuğun toplum içinde insanlara olan iletişimini güçlendirir.

Günümüzde çocuklarımız bu anlamda tiyatro açısından oldukça şanslı bir dönemdeler. Eskiye oranla sayıca fazla ve profesyonel çocuk tiyatroları bulunmaktadır. Çocukların yaş aralıklarına göre sahneledikleri oldukça keyifli ve etkileyici oyunlar ve müzikaller sahnelemekteler. Ücretleri de bir alışveriş merkezinde harcayacağınız miktardan oldukça düşük. Ayrıca devlet ve şehir tiyatrolarının da çocuk oyunları bulunmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken çocuğunuzun yaşına hitap eden bir oyun olması.

Haydi bu hafta sonu güzel bir oyun bulup çocuğunuzla “özel bir an” daha ekleyin çocuğunuzun gelecekteki hatıralarına.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 27 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Kitap Önerisi; Animalium Gerçek bir Hayvanlar Alemi müzesi olan Animalium'dan çocuklarınız yanında siz de zevk alacaksınız.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Okul
Özel Bahçeşehir Koleji İlkokulu Hem oğlum hem de arkadaşları okulundan çok memnun. Bayılıyorlar okula gitmeye.
Hemen İncele
Özel Okul
Özel İstanbul Koleji İlkokulu 8 senemi geçirdim bu okulda. Öğretmenlerim sayesinde ingilizce konusunda ne kadar iyi seviyeye geldiğimi biliyorum.
Hemen İncele
11079 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!