fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuklar İçin En İyi 10 Zeka Oyunu!

Görüntülenme Sayısı: 7012

Çocuklar, küçük yaşlardan itibaren birçok beceri ve yeteneklerini oyun oynayarak geliştirirler. Oyunlar gerçek hayatın yansımasıdır. Oyun oynayan çocuk, hayatta karşılaşabileceği durum ve problemlerle nasıl başa çıkabileceğini daha çabuk kavrar ve karar verme mekanizması daha sağlıklı gelişir. İmkanlara ulaşımın geniş, internete erişimin sınırsız olduğu günümüzde ebeveynler olarak çocukların oynayacağı oyunları denetlemek ve yaşlarına ve pedagojik olarak uygunluklarına tabii ki dikkat etmek gerekir.

Çocuklar İçin En İyi 10 Zeka Oyunu

Çocuklar için faydalı ve aynı zamanda eğlenceli olan zeka oyunları, her çocuğun gelişimi için gereklidir. Zeka Oyunları; yaratıcılık kullanarak, hızlı akıl yürütme yapılarak, bilgi sahibi olmadan da çözülebilen ve zekanın gelişmesini sağlayan sorular veya oyunlardır. Bunlara, çocuklar için akıl oyunları ve çocuklar için hafıza oyunları da dahildir.

Zeka Oyunlarının Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

 • Konsantrasyonu artırarak odaklanmayı kolaylaştırır.
 • El becerilerini ve süreyi yönetebilmeyi öğretir.
 • Sosyal yetenek ve becerilerin gelişmesini ve daha kolay sosyal ilişki kurulmasını destekler.
 • Sorunlar karşısında akıl yürütme ve problem çözme becerisinin geliştirir.
 • Çok boyutlu düşünebilme, canlandırabilme becerisinin artırır.
 • Problemlerle başa çıkma, başarısızlıklarda pes etmemeyi öğretir.
 • Bir şeyi yaparken planlı olmanın önemini öğretir.
 • Olaylar ve durumlar arasında sebep-sonuç ilişkisini kurabilmeyi öğretir.
 • Yaratıcılığı harekete geçirerek, değişik bakış açıları üretmeyi tetikler.
 • Zihinsel kapasiteyi zorlayarak, genişlemesine katkı sağlar.
 • Çok yönlü ve stratejik yaklaşabilme yetisini kazandırır.
 • Durumlar karşısında hızlı düşünüp doğru karar vermeyi destekler.
 • Sorunlar ve durumlar karşısında çözüm yolları geliştirebilmeyi öğretir.
 • Grup ve ekiple beraber çalışabilme yetisini geliştirir.
 • Kaybetmenin hazmını öğretir, kazanana saygıyı aşılar.
 • Akademik başarılarının artmasını sağlar, sınavlar ve derslerde başarıyı destekler.

İşte Çocuklar İçin En İyi 10 Zeka Oyunu Önerimiz!

Satranç

Satranç oyunu(sporu) her bireyin akıl yürütme, eleştirel bakabilme, öngörü sahibi olup problem çözebilme, sabredebilme, hayal gücünü kullanabilme, planlı olmayı ve stratejik davranabilmeyi geliştirdiği bir aktivitedir. Küçük yaşlardan itibaren satranç oynamak ile akademik başarı arasında doğrusal ilişki olduğu bazı araştırmalara konu olmuş ve sonuçlarında da özellikle matematik ve analitik becerileri pozitif yönde etkilediği belirtilmiştir. Ayrıca uzmanlar hiperaktivite ve dikkat bozukluğu olan çocuklarda da satranç oynamanın olumlu etkilerinden bahsediyorlar.

Sudoku

Sudoku, çocukların zeka gelişimi için oldukça faydalıdır. Her yaşa uygun hazırlanmış, basitleştirilmiş ve bazen şekillerden oluşan sudokular, çocukların odaklanma sürelerini artırrır. Konsantrasyon ve problem çözme yeteneklerini geliştirir. Boyut kavramını ve problem çözmede farklı boyutlarda düşünebilmeyi geliştirir. Sudoku çözmeye odaklanan bir çocuk, başka şeyleri düşünmeyeceği için beyin jimnastiği yaparak beynini dinlendirmiş olur.

Ateş ve Su

Hem bilgisayarda hem de mobil olarak oynanabilen, çocuklar için en iyi dijital oyunlardan olan ateş ve su, 2 kişi oynanarak koordinasyonu ve strateji yaparak zorlukların üstesinden gelme becerisini geliştirir.

Jenga

Çocukların yetişkinlerle birlikte keyif alarak oynayabileceği bir oyun olan jenga; 54 adet dikdörtgen prizmadan oluşan bloğun üst üste dizilip, tek tek çekilmesi ve düşürülmemeye çalışılmasıyla oynanır. Blokları çekerken ve üste koyarken, kulenin devrilmesine sebep olan kişi oyunu kaybeder. Çocuklar için faydalı zeka ve beceri oyunu olan jenga, stratejik düşünmeyi, fiziksel beceriyi ve dikkat gerektirdiği için beyin jimnastiği etkisi yaratır.

Yap-boz

Her dönemin eğlenceli ve zeka geliştiricisi olan yapbozlar, çocuklara uygun yaş ve konu konseptiyle çocuklar için zeka geliştirici oyunlar arasında sayılabilir. Çocuğun bir hayvan hayal ederek parçaları birleştirmeye çalışması hayal gücünü, bir köprü resmine bakarak maket köprü inşa etmesi de analitik düşünme becerisini geliştirmeye yardımcı olur. Farklı boyut ve parçalardan oluşan, parçalardan bir bütün oluşturmak ve hatalı parçaları tespit edip yeniden programlamak analitik düşünme becerisini oldukça geliştirmektedir.

Bil Bakalım Kim?

Çoklu zeka gelişim oyunları arasında ilk sıralarda gösterilen “bil bakalım kim?” oyunu hem eğlenceli hem de çocuklar için zeka geliştirici bir oyundur. Çeşitli insan karakterlerinin olduğu kartlar arasından rakibindeki karakteri tahmin etmeye çalışan taraf saç rengi, göz rengi, bıyıklı mı-bıyıksız mı? gibi sorular sorar. Bu oyunda başarıyı sağlayan en önemli faktörler doğru soruyu sormak ve elde edilen bilgilerle karakterleri hafızada tutmaktır. Mantık ve hafıza gelişimi bakımından oldukça faydalı ve çocukların eğlenerek oynadığı bir oyundur.

Puzzle

Puzzle oyunları zeka geliştiren oyunlar arasında her zaman en önde gelenlerindendir. Çocuğunuzun yaş ve potansiyeline uygun parça sayısına sahip puzzlelar ile bu eğlenceli ve zeka geliştirici aktiviteye çocuğunuzu teşvik edebilirsiniz.

Tangram

Eski bir Çin bulmacası olan tangram oyunu, bir kareden belli bir düzene göre kesilen 7 adet parçadan oluşan, plastik veya tahta parçalardan yeni şekiller yapmak üzerine kurulmuş bir zeka geliştirme oyunudur. İki küçük ikizkenar dik üçgen, iki büyük ikizkenar dik üçgen, bir adet kare, bir paralelkenar ve bir adet orta boy ikizkenar dik üçgenden oluşmaktadır. Matematiğin gelişmesi ve önem kazanması ile birlikte tüm dünyada yaygın olarak oynanan bir bulmaca oyunu haline gelmiştir.

BOM Oyunu

Çocukların sırayla dizilip çember oluşturmasıyla başlayan oyun, her çocuğun 1,2,3,4, ve 5 ve 5’in katları yerine BOM demesiyle devam eder. 5 ve 5’in katlarında BOM demeyi unutan çocuk elenir. Dikkat, konsantrasyon ve aynı zamanda da planlama yeteneğini geliştiren güzel zeka geliştirici bir oyundur.

Sözcük Avı / Adam Asmaca

Çocukların zeka gelişimi için en iyi oyunlar arasında olmazsa olmaz kelime avı veya adam asmaca da bulunmaktadır. Harf sayısı belli olan bir kelimeyi tahmin etme şeklinde ilerleyen veya eldeki harflerle yeni kelime kurulan oyunda kelime dağarcığı, hafıza ve akıl yürütme geliştirilir.

Bu makale Didem araz tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuklar İçin Ücretsiz 10 Kodlama Oyunu Kodlama oyunlarının çocuklara faydası nedir? Ücretsiz kodlama oyunları hangileridir? Kod yazma oyunları listesine ve oyun içeriğine bu makaleden ulaşabilirsiniz.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Bilgin Özel Anadolu Lisesi Özel Okul
Bilgin Özel Anadolu Lisesi

Bilgin özel Anadolu lisesiyle tanışalı 3 yıl oldu.Müdüriyetten güvenliğine kadar bütün kadro öğretmenlerimiz birebir ilg...

Özel Yeşilpınar Yaprak Anaokulu Özel Okul
Özel Yeşilpınar Yaprak Anaokulu

Yıllardır kaliteli hizmet veren bir okul. Çevremizde çocuğunu bu okula gönderen çok oldu olumsuz bir şey duymadığımız ve...

Özel Junior Akademi Uzman Bilge Anaokulu Özel Okul
Özel Junior Akademi Uzman Bilge Anaokulu

Güler yüzlü ve çok cana yakın tüm öğretmenleri ve çok değerli kurum müdürü bize kapılarını açtıkları oğluma kattıkları h...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum