fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Aile içi Sağlıklı Şekilde Ekran Kullanımı Süresi Kısıtlaması

Görüntülenme Sayısı: 3389

Hollywood’un çağ ötesi toplum versiyonları bize şu sahneleri sunuyor; süper teknikler kullanılarak yapılmış apartmanlar, yüksek hızlı ulaşım ve daha fazlasıyla her tarafta fantastik bir tüketim mesajı veren veya galaktik güncellemeler sağlayan dijital ekranlar.

Bütün Aile için Sağlıklı Şekilde Ekran Kullanımı Süresi Kısıtlaması

Bugünün yüksek teknolojili dünyasında henüz bu kadar ekran-bağımlısı olmasak da ekranların günlük hayatımızda gitgide daha fazla yer kapladığını görüyoruz. “Ekranlı” eşyalar çoğalmaya başladı: Televizyonlar, iPadler, bilgisayarlar, akıllı telefonlar, e-kitaplar ve daha fazlası… Bu ekranları görebilmemiz için daha fazla ortam oluştu: Evlerimiz, okullar, lobiler, barlar, bekleme odaları, ulaşım merkezleri, vb. Ekranların yaygınlaşması durumunda bir ebeveynin yapması gerekenler neler? Sorumluluk sahibi bir dijital çağ ebeveyni ekranın fazla kullanımının yan etkilerini azaltırken, çocuğunun teknolojik aletlerden en iyi şekilde faydalandığından nasıl emin olabilir?

Bütün Aile için Sağlıklı Şekilde Ekran Kullanımı Süresi Kısıtlaması-2

Uzmanlar Ne Diyor?

Amerikan Pediatri Akademisi şunu belirtiyor; Ekranda geçirilen süreyi azaltarak, eğitimsel medyanın kullanımını artırarak, kitap, gazete, dergi gibi elektrikli olmayan versiyonların kullanımına geçerek ve çocuğunuzla birlikte televizyon izleyerek onların medya rehberi olabilirsiniz.

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre çocuğunuzun ekrana çok fazla zaman ayırmasına izin vermek onun geceleri uyumasını zorlaştırırken, dikkat problemlerini, anksiyeteyi, depresyonu ve kilo almasını tetikler.

Amerikan Pediatri Akademisi ayrıca 2 yaşın altındaki çocuklar için ekran kullanımına kesinlikle izin verilmemesi gerektiğini belirtiyor. Kilit noktayı görebiliyor musunuz? Çocuğunuzun medya rehberi olmak, onun sağlığını ekran kullanımına dikkat etmekle ve sağlıklı bir medya diyeti oluşturarak korumak bir ebeveyn olarak tamamen size kalmış.

 • Yemek sırasında televizyon izlemek yok. Arka planda sesi dahi olmayacak.
 • Ekranı uyku rutininin bir parçası yapmayın.
 • Ekran kullanımını çocuğunuzla birlikte yaparak bu zamanı etkileşimli bir zamana çevirin. Gördüklerini yorumların, sorular sorun, onları beyinlerini kullanmaya teşvik edin.
 • Bir hikâye anlatmak için ekranı kullanıyorsanız (televizyon, uygulamalar, dokunmatik ekran) çocuğunuzun teknolojiye değil hikâyeye odaklanmasını sağlayın.
 • Her bir çocuğunuzun ekranla ne kadar vakit geçirmesi gerektiğine karar verin ve buna göre davranın.
Bütün Aile için Sağlıklı Şekilde Ekran Kullanımı Süresi Kısıtlaması-1

Ebeveynler İçin Ekran Kullanımını Sınırlama

 • Çocuklarınız için rol model olun ve teknolojiyi nasıl iyi yönde kullanmaları gerektiğini gösterin.
 • Kendi ekran sınırlarınızı oluşturun.
 • Bütün aile için akşam yemeğinden yatma zamanına kadar ekranların olmadığı bir gece rutini oluşturun. (Bunu yapan bir aile tanıyorum- elde tutulabilen bütün aletleri bir sepete koyup sabaha kadar görmemek üzere kenara kaldırıyorlar.)
 • Kaliteli bir uykun çekin ve uyumadan bir saat önce bütün ekranları kapatın.
 • Küçük çocuğunuzlayken telefonunuzu veya tabletini kenara koyun ki size soru sorduklarında onu dinliyor olun.
 • Bütün aile için bir “dijital detoks” yapın veya günü ekranlar olmadan geçirin.
 • Sorumluluk sahibi bir dijital çağ ebeveyni olarak çocuğunuza internetin yararlarını göstermek istiyorsunuz. Sadece bir parmak hareketiyle sahip oldukları eğlenceyi ve fırsatları anlamalarını istiyorsunuz. Fakat bütün iyi şeyler bir takım sınırlar gerektirebilir. Hem onlar için hem de sizin için.

  Bu yazı Ataşehir Özel Mia Mutlu İlk Adımlar Anaokulu kurucusu Arif Bilici tarafından derlenmiştir.

  Bütün Aile için Sağlıklı Şekilde Ekran Kullanımı Süresi Kısıtlaması
Bu makale Furkan Namlı tarafından 18 Ağustos 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuklarda Resim Eğitiminin Faydaları Resim yapmanın çocuklara sağladığı faydalar nelerdir ? Çocuklarda resim yapmak hafıza ve gelişimi nasıl etkiler ? Çocuklarda resim eğitimlerinin önemi nedir ? Çocuklarımızın hayal gücü resim eğitimleriyle nasıl desteklenir ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu

Gaziosmanpaşa bölgesinde işlerini profesyonelce yapan harika bir kolej. Şirin ve her türlü imkana sahip. Çok saygılılar....

Özel Uğur Okulları Ardıçlı İlkokulu Özel Okul
Özel Uğur Okulları Ardıçlı İlkokulu

3 yıldır devam ediyoruz çok memnunuz ilgi ve alaka için tavsiye ederim.

Özel Ataşehir Açı Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ataşehir Açı Koleji İlkokulu

Sınıf Öğretmenimizden ve öğrencilere karşı tutumundan sevgi dolu yaklaşımı anlayışı ve sabırlı oluşundan vermiş olduğu...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum