fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Akşam Lisesi Nedir?

Görüntülenme Sayısı: 110831

Akşam Lisesi nedir sorusu lise eğitimini yarıda bırakmış kişiler tarafından araştırılmaktadır. Akşam Liseleri, herhangi bir nedenle lise eğitimini tamamlayamamış veya yarıda bırakmış ya da lise okurken 2 yıl üst üste sınıfta kalıp örgün eğitim hakkını kaybetmiş öğrencilerin lise eğitimlerini tamamlamaları adına hizmet veren kurumlardır. Akşam Lisesi fiyatları ne kadar? Özel Akşam Liselerinin avantajları nelerdir? Akşam lisesi fiyatları neye göre değişir? gibi sorularınızın cevaplarına makalemiz üzerinden ulaşabileceksiniz.

Akşam Lisesi Nedir?

Akşam Lisesi Özellikleri

Birçok öğrenci özel veya devlet Akşam Liselerinin örgün eğitim veren Anadolu, Fen veya Meslek Liselerinden çok farklı bir eğitim verdiklerini düşünmektedirler. Ancak bu kurumlarda da örgün eğitim kurumlarında yürürlükte olan birçok yönetmelik uygulanmaktadır. Bunlar;

 • Akşam Liselerinde de devam zorunluluğu vardır ve mazeretsiz 10 gün devamsızlık yapan öğrenci bir üst sınıfa geçemez.
 • Bu kurumlarda da eğitim 2 ayrı dönemde verilmektedir. Birince dönem iki, 2. dönem de iki tane olmak üzere toplam dört sınav yapılmaktadır.
 • Akşam Liselerinde dersler 17.00 civarında başlamakta ve genellikle 21.00'da son bulmaktadır.
 • Örgün eğitim kurumlarında olduğu gibi Akşam Liselerinde de haftanın 5 günü eğitim verilmektedir.
 • Akşam liselerinde eğitim süresi 4 senedir. Öğrenciler 9. sınıftan başlayarak başarılı olmaları dahilinde sınıflarını geçerek 12. sınıfa kadar devam etmektedirler.

Özel Akşam Liseleri

Özel Akşam Liseleri, MEB'e bağlı ancak özel bir işletme statüsü taşıyan ve belirli bir ücret karşılığında hizmet sağlayan kurumlardır. Türkiye'nin her ilinde Özel Akşam Lisesi bulmak mümkünken özellikle İstanbul ve Ankara'da Akşam Liseleri sayısının her geçen gün artması dikkat çekmektedir. Bu kurumlarda okumak isteyen öğrenciler devlet teşvikinden yararlanmak adına nerelere başvuru yapabileceklerini araştırmaktadır ancak Akşam Liselerinde öğrenim görmek isteyen kişiler devlet teşvikinden yararlanamamaktadır. Akşam Okullarında okumak isteyen kişiler için bir yaş üst sınırı bulunmamakla birlikte bu kurumları tercih etmek isteyen öğrencilerin lise eğitimine başlayıp yarıda bırakmış veya 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

Özel Akşam Liselerine kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler için kesin bir kayıt tarihi bulunmamaktadır. Bu aşamada öğrenciler diledikleri kuruma istedikleri zaman kayıt olabilmekte ve eğitim almaya başlayabilmektedir. Özel Akşam Liselerinden mezun olan öğrenciler de devlet kurumlarında mezun olan öğrenciler gibi diploma almaya hak kazanmaktadır. Bu lise türünü başarıyla bitiren kişiler ayrıca üniversite sınavına girebilmekte ve eğitimine önlisans veya lisans seviyesinde devam edebilmektedir.

Tercih eden kişiler tarafından olumlu geri dönüşler alınan özel akşam liselerinden bazıları ise;

İstanbul; Kocaeli; Bursa; Akşam Lisesi Nedir?

Akşam Lisesi Fiyatları

Akşam Lisesi ücretleri, kurumun bulunduğu il, ilçe ve verilen eğitimin kalitesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Öğrencilere sunulan fiziksel imkanların çeşitliliği arttıkça fiyatlar artmaktadır. Bunun yanında Akşam Lisesi fiyatları, öğrencilerin zorlanmadan ödeyebilecekleri aralıklarda yer almaktadır. Yıllık 6.000 TL ile 10.000 TL arasında değişen Akşam Lisesi fiyatları, erken kayıt dönemleri ile düşebilmektedir. Birçok kurum eğitim ücretlerini aylık tahsil etmekte ve böylece öğrenciler ödemelerini kolayca yapabilmektedir.

Akşam Liselerinin Avantajları

Akşam liselerini tercih eden kişilerin bu kurumları tercih etmelerinin en önemli sebebi eğitim saatleridir. İşe gitmek zorunda olan ve aynı zamanda lise diploması almak isteyen kişiler, mesai saatlerinin bitiminden sonra eğitim vermeye başlayan bu kurumları tercih etmektedirler. Akşam Lisesi öğrencilerinin bir diğer avantajı ise askerliklerini tecil edebilmeleridir. Bunun için aranan tek şart öğrencinin 22 yaşını doldurmamış olmasıdır. Akşam okullarında okuyan öğrenciler eğitim aldıkları kurumdan talep ettiği öğrenci belgeleri ile öğrenci akbili çıkarabilmektedir.

Akşam Liselerinde sınıf mevcutları örgün eğitim kurumlarına oranla daha düşük olmaktadır. Bu durum öğrencilerin öğretmenlerinden birebir eğitim alabilmelerinin önünü açmaktadır. Sanılanın aksine akademik eğitimin kaliteli bir şekilde verildiği bu kurumlarda dileyen öğrenciler kolay bir şekilde üniversiteye yerleşebilme fırsatı yakalayabilmektedir. Bazı kişiler çalıştıkları kurumlarda uzman olarak anılsalar bile lise mezunu olmadıkları için uzmanlık sıfatını resmi olarak taşıyamamaktadırlar. Tam da bu nokta da Akşam Liseleri bu kişilerin hem işlerine devam edebilmelerine hem de uzmanlık vasfını kazanabilmelerine olanak tanımaktadır.

Akşam Lisesi Kayıt İşlemleri

Akşam Liselerine kayıt olmaya karar veren kişilerden bir takım belgeler istenmektedir. Bunlar;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet vesikalık resim
 • Ortaokulu bitirenler için mezuniyet belgesi
 • Örgün eğitim veren liselerden gelecekler için nakil belgesi veya tasdikname
 • Askerlik çağındaki kişiler için ilişiği yoktur belgesi.

İllerde yer alan akşam liseleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

 • İstanbul Akşam Liseleri hakkında tüm detaylara buradan ulaşın!
 • Ankara Akşam Liseleri hakkında tüm detaylara buradan ulaşın!
 • İzmir Akşam Liseleri hakkında tüm detaylara buradan ulaşın!
 • Antalya Akşam Liseleri hakkında tüm detaylara buradan ulaşın!
 • Bursa Akşam Liseleri hakkında tüm detaylara buradan ulaşın!
 • Kocaeli Akşam Liseleri hakkında tüm detaylara buradan ulaşın!
 • Adana Akşam Liseleri hakkında tüm detaylara buradan ulaşın!

Bu makale tarafından 19 Eylül 2023 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

menderes tayfundağı

Ben şu sorumun cevabını hiçbir yerde bulamadım.Akşam lisesinde 2 yıl okuduktan sonra 3 drsten beklemeli,toplamda 51 puanı olan öğrenci 10.sınıfa devam edermi edemezmi.?saygılart.

Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır? Nakil İşlemleri Ne Zaman? Lise nakil işlemleri nasıl yapılır? E-okul nakil işlemleri ne zaman başlayacak? Lise nakil sonuçları hangi tarihte açıklanacak? LGS nakil sonuçları duyuruldu mu?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Bilgin Özel Anadolu Lisesi Özel Okul
Bilgin Özel Anadolu Lisesi

Bilgin özel Anadolu lisesiyle tanışalı 3 yıl oldu.Müdüriyetten güvenliğine kadar bütün kadro öğretmenlerimiz birebir ilg...

Özel Uğur Okulları Ardıçlı Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Uğur Okulları Ardıçlı Anadolu Lisesi

Disiplinli bir okul sınava yönelik çalışmalarıda var 11.sınıfta kızım tavsiye ederim

Özel Ataşehir Sevinç Koleji Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Ataşehir Sevinç Koleji Anadolu Lisesi

Özellikle kış sporlarında alışılmışın dışında başarılarla biz velileri ve öğretmenlerini gururlandıran öğrencileri yetiş...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum