fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuklar İçin Ücretsiz 10 Kodlama Oyunu

Görüntülenme Sayısı: 43764

Günümüzde, yeni bir dil öğrenmek gibi, kodlama öğrenmek de ne kadar erken yaşta başlanırsa o kadar fayda sağlayacaktır. Peki kodlama nedir? Kısaca, bir bilgisayarın anlayacağı dilde yazılan yönlendirme ve talimatlarla bilgisayarı bir işi yapmaya yönlendirme işlemidir. Erken yaşta başlanan kodlama eğitimi; çocuklara matematik, problem çözme, bilim, takım çalışması, proje bazlı planlı düşünme, yaratıcı düşünme ve uygulama gibi pek çok beceri kazandırmaktadır. Çocuklar bu yolla algoritmik ve tasarım merkezli düşünme mekanizmalarını geliştirirler. Çocukların kodlama becerilerini geliştirebilmeleri için ihtiyaçları olan şey ise bir bilgisayar veya tablet ve internet. Çocukların kod yazması sadece mesleki değil yaşamlarında da fark yaratabilmelerine olanak sağlamaktadır. Apple CEO'su Tim Cook: "Kodlama İngilizceden daha iyi bir yabancı dil." diyerek kodlama öğrenmenin önemini belirtmiştir.

Çocuklar İçin Ücretsiz 10 Kodlama Oyunu

Kodlama Öğrenmek Ne İşe Yarar?

Kodlama öğrenen çocuklar bilgisayar yeteneklerini geliştirirken aynı zamanda problem çözme becerilerini, sorunu parça parça ele alarak bütünü çözme şeklinde geliştirirler. Günümüzün gelişen dünyasında çocukların önlerindeki hayatlarında kariyerleri için gerekli olan en önemli yeteneklerden biri teknolojiyi kullanabiliyor olmasıdır. Teknolojik devrimle birlikte teknolojiyi sadece kullanmak yetmeyip, diğerlerinin arasından sıyrılmak için onu çözümlemek ve üretmek de gerekmektedir. Bu becerileri küçük yaşlardan itibaren kazanan çocuklar kariyer imkanları bakımından daha şanslı olacaktır.

Erken yaşta kodlama öğrenmesi, çocuğunuzun değişen ve gelişen dünyadaki yeni mesleklere kolayca uyum sağlayabilmesi için önemli bir faktördür. Sizin için kodlama dersleri veren okulları listeledik.

Çocuklar oynayarak öğrenmeye her zaman daha yatkın olmuşlardır. Özellikle okul öncesi dönem çocukları için öğrenmenin en etkili yolu oyundur. Kodlama da oyunla verilebilecek alanlardan biridir. Kodlamaya başlangıç için de kodlama oyunları hem eğlenceli hem de faydalı olacaktır.

Çocuklar İçin Eğlenceli Kodlama Oyunları

Kodlama oyunları ile çocuklar çeşitli seviyelerde kodlama ve kodlamanın mantığını öğrenirken aynı zamanda da keyif alacaklardır. Çocukların hoşuna gidebilecek, oldukça eğitici 10 kodlama oyununu sizler için derledik.

Çocuklar

1.Code Karts

Okul öncesi dönem çocukları için kodlamanın temelini ve mantığını öğreten eğlenceli bu oyun, arabaları bir yarış şeklinde bitiş çizgisine ilerletebilmek için mantıksal bulmacalar kullanma üzerine oluşuyor. Bu sayede küçük çocuklar kodlamanın mantığını en erken yaşta kavramaya başlıyor ve ileriki seviyeler için de temel oluşturuyor.

2.Think & Learn Code-a-pillar

Bu oyun küçük çocukların kodlama dünyasını keşfetmeleri ve eğlenceli bir giriş yapmaları için tasarlanmış etkileşimli bir oyundur. Çocuklar, küçük bir tırtıl ile mantık, sıralama, sayı tanıma, problem çözme becerilerini geliştirecekler.

3. GoldieBlox

Hikaye tabanlı ilerleyen ve çocukların şehirde kekler dağıtmak için çözüm yolu kodladığı oyunda kodlamanın temel kavramları öğrenilebilmektedir. 4 yaş ve üzeri için uygun olan uygulama, seviye seviye bulmaca ve mini oyunlarla da zenginleştirilmiş. Ayrıca çocukların kendi bulmacalarını kodlamalarına da olanak sağlıyor.

Ücretsiz

4. LightBot

Mobil olarak yüklenebilen, çocuklar için ücretsiz kodlama oyunlarından olan LightBot aslında bir bulmaca oyunudur. Oyuncular bu oyunla, farkında olmadan eğlenerek oyun oynayıp aslında programlama ve robotik kodlama öğrenmektedirler. Gerçek bir programlama dili öğretmek yerine, çocuklar için kodlamanın temel kavramlarına odaklanır.

5. Crunchzilla (Kod Canavarı)

Ana ekranın üst tarafındaki kodla alıştırma yaparak kod yazmayı çocuklara deneyerek öğreten Kod canavarı oyunu, gerekli talimatları vererek yönlendirme yapan tam bir kodlama oyunudur. Oyunun keşfederek öğrenmeye teşvik eden yapısı ile ücretsiz olarak çocuklar kod yazmayı öğrenebilirler.

6. Blockly Games

Blockly Games, LightBot gibi, gerçek programlama dili yerine kodlamaya ilişkin kavramların daha önce kodlama deneyimi olmayan çocuklara öğretilmesini baz alır. Çocuklar için ücretsiz kodlama oyunları bulunan platform, çocukların robotik ve kodlama öğrenmeden önce mantığını kavramasına destek olurken eğlenmelerini sağlar.

Çocuk

7. Codecombat

Çocuklar için kod yazma oyunu olan Codecombat, bulmacalar ve problemler için kod yazarak, çözümler oluşturma oyunudur. Oyunun; Bilgisayar, web geliştirme, oyun geliştirme gibi kategorileri vardır. Geçilen her seviye ile kodlama öğrenme seviyesinin de gelişmesi bu oyunun en güzel yönlerindendir.

8. Scratch

Scratch, çocuklara programlama mantığını öğreten, oldukça yaygın olarak kullanılan eğlenceli uygulamalardan biridir. Bu oyun ile animasyonlar, çizgi filmler, hikayeler yaratabilir ve paylaşabilirsiniz. Mobil olarak da oynanabilen oyun çocuklara ilk kodlama deneyimlerini yaşatmaktadır.

9. Tynker

Tynker aslında bir oyundan çok çocukların ücretsiz bir şekilde kodlama oyunları oynayıp, projeler hazırlayabileceği bir platform. Ücretsiz kayıt olunabilen platformda ebeveynler için de kodlama aktiviteleri ve çocuklarının gelişimlerini takip edebilecekleri panel mevcut.

Kod

10. Code.org

Code.org da tynker gibi çocukların çeşitli projeler hazırlayıp, hazırlanmış projelerin kodlarını inceleyebilecekleri, kodlama oyunlarına erişebilecekleri ve kodlama ile ilgili pratik yapabilecekleri bir platform. Bu platformda çocuklar, çeşitli oyunlarla veya projelerle kodlama öğrenip, pratik yapabilecekler ve platformda paylaşabilecekler. Ayrıca diğer çocukların hazırladığı projelerin kodlarını incelerek farklı bakış açısı geliştirebilecekler.

Bu makale Umut Arslan tarafından 09 Ocak 2023 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Abdullah Arhan Şimşek

:)

Can

Güzel

Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Satranç Oynamanın Çocuklara Faydaları Nelerdir? Satranç öğrenmek için uygun olan en erken yaş nedir? Satrancın çocuk gelişimindeki önemi nedir? Satranç oynamak çocuklara neler kazandırır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları Ortaokulu Özel Okul
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları Ortaokulu

Velisi olduğum kurumun, çocuklarımın gelişimine gösterdiği özen, benim için çok önemli. Desteğe ihtiyaç duydukları yerde...

Özel Batıkent Binbir Çiçek Montessori Anaokulu Özel Okul
Özel Batıkent Binbir Çiçek Montessori Anaokulu

Okul gerek imkanları gerekse fiziksel şartları ile oldukça dolanımlı. Çok memnunuz

Özel Pinokyo Çocuk Anaokulu Özel Okul
Özel Pinokyo Çocuk Anaokulu

Okulda çok fazla branş dersi yok açıkçası ama özellikle dil eğitimine önem vermeleri ve havalar müsait olduğu sürece her...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum