fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Öğretmeni Nelerden Haberdar Etmeliyim?

Görüntülenme Sayısı: 5597

Çoğumuzun çocuğu ilk defa bu sene okula başladı. Çocuklarımız gün içinde geçen zamanlarının büyük kısmını artık öğretmenleriyle geçirecekler. Bu durumda çocuğumuzun özel bir durumu, ihtiyacı varsa öğretmenini bilgilendirmek isteriz. Bazen çok iyi niyetle başlayan bilgilendirmeler öğretmen için gereksiz ve zaman alıcı olabilir. Bazen de çocuğunuza dair yaptığınız bir bilgilendirme, öğretmen ve öğrencinin bir zaman diliminde kuracağı ilişkiye zarar verebilir. Peki doğru zaman nedir? Öğretmen nelerden haberdar edilmelidir?

Öğretmen Nelerden Haberdar Edilmeli?

Sağlık Durumları

Çocuğunuzun herhangi özel bir sağlık problemi varsa; epilepsi, alerji, kullanması gereken ilaç vb… bu durumdan mutlaka öğretmenin ve okul idaresini haberdar etmelisiniz. Çocuk o problemle karşılaştığında yanındaki yetişkinlerin neler yapması gerektiği, kimlere haber verilmesi gerektiği, izlenecek adımlar anlatılmalı hatta öğretmenin elinin altında bulunacak ufak bir not yazılmalıdır.

Ayrılık – Kayıp

Anne- baba ayrı yaşıyor olabilir ya da ebeveynlerinden biri vefat etmiş olabilir. Çocuğun özeline girme hassasiyeti gözetilerek öğretmen mutlaka bilgilendirilmelidir. Öğretmenler çocukların özel durumlarına karşı oldukça duyarlı davranmaktadırlar. Derslerde işleyecekleri konularda bile örneğin öğrenci bir kayıp yaşamışsa bunu gözeterek değinirler.

Yaşam Becerileri

Çocuğunuz okulun tuvaletine alışkın değil ve korkuyorsa her şeyden önce alıştırmaya çalışmalısınız. Fakat çabaladınız ve bu problemini halledemediniz. Bu probleminden öğretmenini mutlaka haberdar ediniz. Çocuklar okula ilk başladıklarında öğretmenlerinden çekinebilir ve tuvalete tek başlarına gitmek istemeyebilirler. Tüm gün tuvaletini tutmak zorunda kalan çocuk bunu başaramayabilir istemeden de olsa tuvaletini kaçırabilir. Bu da çocuğun utanmasına kendini suçlu hissetmesine hatta okula gelmek istememesine yol açabilir. Bu problemden haberdar olan öğretmen hele ki deneyimli bir öğretmense kolaylıkla üstesinden gelecek ve sorunsuz bir şekilde çözecektir. Aynı şekilde çocuğun zorlandığı ama gün boyunca okulda kullanmak zorunda kalacağı becerilerden öğretmenini haberdar etmeniz çocuk durumu büyütmeden önlem alınması ve kolayca aşılması açısından çocuğun yararına olacaktır.

Okuldan Alma

Çocuğunuz okulda ve gün içinde alacaksınız öğretmeninizi ve servisinizi mutlaka bilgilendiriniz. Çocuğunuzu sizin yerinize bir başkası alacaksa bu bilgilendirmeyi de mutlaka yapınız. Çocukların güvenliği olmazsa olmaz kuralımız olmalı.

Fobiler

Çocuğunuzun geliştirmiş olduğu ve okulda karşılaşması muhtemel fobileri varsa önce öğretmeniyle daha sonra ise okul psikolojik danışmanıyla görüşmelisiniz. Öğretmenin fobiden haberdar olması çocuğun karşılaşması halinde durumu yönetmesini kolaylaştırır. Okul psikolojik danışmanı ise durumu beraberce değerlendirip çocuğunuz ve sizinle beraber görüşmeler yaparak bu durumu atlatmaya yardımcı olmasını sağlar.

Öğrenme Sorunları

Çocuğunuz daha önce gittiği kurumlarda herhangi bir öğrenme problemiyle karşılaşmış olabilir. Bu durumu çözmek adına destekleyici eğitim almış veya bir programa katılmış olabilir, çocuğunuzun daha önce yaşamış olduğu öğrenme sorunlarını öğretmeniyle paylaşmanız faydalı olacaktır.

Ayrıca bu makale ile ilgili merak etiğiniz diğer konular ile ilgili olarak Okul Fobisi Olan Çocuğa Öğretmen Nasıl Davranmalı? adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 15 Eylül 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Fark Yaratan Öğretmenler - Roberta Guaspari Amerikalı öğretmen Roberta Guaspari kimdir? Hangi zorluklarla başa çıkarak örnek bir öğretmen olmayı başarmıştır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları Ortaokulu Özel Okul
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları Ortaokulu

Velisi olduğum kurumun, çocuklarımın gelişimine gösterdiği özen, benim için çok önemli. Desteğe ihtiyaç duydukları yerde...

Özel Ataşehir GEN Gelecek Nesiller Koleji Ortaokulu Özel Okul
Özel Ataşehir GEN Gelecek Nesiller Koleji Ortaokulu

Bütik okul olması çok güzel birebir her öğrenciyle ilgileniyorlar. Tebrik ederim.

Özel Ataşehir Sevinç Koleji Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Ataşehir Sevinç Koleji Anadolu Lisesi

Özellikle kış sporlarında alışılmışın dışında başarılarla biz velileri ve öğretmenlerini gururlandıran öğrencileri yetiş...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum