fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Fark Yaratan Öğretmenler - Roberta Guaspari

Görüntülenme Sayısı: 5485

1980’li yıllarda başlamış bir başarı öyküsü. Seksenli yılların Harlem’ini her ne kadar Amerika’da yaşamasak ve Harlem’de bulunmasak da filmlerden ve belgesellerden az çok fikir sahibiyiz. İşte Roberta Guaspari’nin hikayesi de tam olarak burada başlıyor. Eşinden boşanmış ve 2 çocuğuyla yaşam mücadelesi vermekteyken bir arkadaşının kendisinden Harlem’de bir okulda keman dersi vermesini istemesiyle.

Fark Yaratan Öğretmenler - Roberta Guaspari

Müzikle Kazanılan Kalpler

Okulda disiplini sağlamakta zorlanan öğretmenler, eğitim sistemine adapte olamayan Harlemli asi çocuklar, öğretmenlik yapmaktan bıkmış söz dinletemeyen öğretmenler ve yeni bir keman öğretmeni. Ailelere gereksiz gelen, çocukların alay ettiği, okul yönetiminin bir dönemlik baktığı, diğer öğretmenlerin nasıl olsa kaçıp gidecek gözüyle bakıp tanışmaya dahil tenezzül etmediği bir öğretmen ve kemanı.

Roberta Guaspari için hiçbir şey kolaylıklarla başlamıyor ama o adım adım, yavaşça çocukların minik kalplerini asilikleriyle zırh gibi korudukları kapıları aralamaya başlıyor. Ne mi oluyor? Zamanla çocuklar kocaman bir yığının içindeki herhangi bir parça olmaktan; keman çalmaya başlayan, kendini önemli ve değerli hisseden muhteşem öğrencilere dönüşüyorlar. Kendine karşı gelen velilerden, önünü kesmek isteyen meslektaşlarından, okula kurs açılması sağlanan ödeneğin kesilmesi bile Roberta Guaspari'yi duraklatmıyor; tam tersine daha da güçlendiriyor.

Fark Yaratan Öğretmenler - Roberta Guaspari

Çocuklara bir enstrüman ve bu enstrümanla duygularını anlatmayı öğretiyor Roberta Guaspari. Çocuklar “değerli” olduklarını öylesine hissediyorlar ki daha sonra programın başarısı tüm Harlem’e yayılarak okullarda uygulanmaya başlıyor.

Fark Yaratan Öğretmenler - Roberta Guaspari

Roberta Gusapari şu anda 69 yaşında ve hala keman öğretiyor. 2000 yılında başrolünde Merly Streep’in oynadığı hayatını konu alan bir film çekildi; “Music of the Heart” . Bir hafta sonu keyifle izlemeniz tavsiye edilir. Çocuklarımızın hayatları boyunca fark yaratan öğretmenlerle karşılaşması dileğiyle…

Eğitim hayatınızda fark yaratan bir öğretmeniniz oldu mu? Yorum kısmına sizde yarattığı farklılığı yazarak bizimle paylaşır mısınız?

Bu makale Esin Acartürk tarafından 09 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ali Can H.

Lise dönemimde matematik hocam benim için böyledi. Matematik dünyamı sıfırdan inşaa etti. Lise 1 dönemine kadar 0-1o puan arasında olan matematik not ortalamam lise 2'den itibaren 70'in altına inmedi. Eda Hocam iyi ki varsınız! :)

Okyay Kumbaşı

Ebru merakımdan beni alıp ebru kursundaki arkadaşlarının yanına götüren ve kurs ücretimi karşılayan resim hocam hala aklımdadır. Bir kişiye ya da bir kitleye olmasından çok fark yaratmaya çalışmak önemli olan. O zaman unutulmaz oluyor öğretmenlerimiz :)

Gökçe Y.

İlk okul ikinci sinifta tanistigim ve besinci sinifa kadar bizi okutan sinif ogretmenim Fatma Hanim benim icin hep farkli oldu. Sadece bir seyler ogretmenin mufredattan ibaret olmadigini, iyi ve dogru insan olmaninda cok onemli oldugunu kendine ozgu yontemleriyle bize hep ogretti. Hatta o donem butun okulda ornek sinif olarak secilmemizi ve boyle anilmamizi saglamisti. Tabii neler yapmak istedigini buyudukce daha iyi anlayabilir duruma geldim. Bir sure once izini kaybettim umarim iyidir...

Yağmur K.

Lisedeyken beni sanatla tanıştıran Ömer hocam da benim için Roberta Guaspari gibiydi. Müzik yeteneğimi keşfetmemi sağlayan, bana özgüven aşılayan kişi oydu. Onun sayesinde yüzlerce insanın karşında konser verdim. Hala bu alanda çalışıyorsam hepsi Ömer Hocamın sayesindedir. :)

cennet kul

izmir de orta okul hocam sıdıka kara kalbimdeki yeri hep başka olacak edebiyatı ,şiiri,hikaye roman okumayı oyle sevdirdiki üstüne ülkemi birbaşka sevmeye neden oldu .20 yıl küsürden sonra ilkgün kadar hayran olduğum güzel insan kalbimde özelsin.

Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
“Çocuğum Olursa Asla Yapmam” Listeleri Yeni anne, babaların ve anne, baba adaylarının çocukları söz konusu olduğunda asla yapmam dediği klişeler nelerdir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ataşehir REGA Anaokulu Özel Okul
Özel Ataşehir REGA Anaokulu

Benim oğlum da Adıgüzel Anaokuluna başladı. Çok sıcak ve profosyonel yaklaşımlarla oğlum daha ilk günden çok mutlu gidip...

Özel Kartal Şeker Ağacı Anaokulu Özel Okul
Özel Kartal Şeker Ağacı Anaokulu

egitimin yaninda anaokulununda katkilari ve egitime verdigi degerle inancli ve insanliga faydali nesiller yetistirmek g...

Özel Esenyurt Mutlu Dünyam 3 Kreş ve Anaokulu Özel Okul
Özel Esenyurt Mutlu Dünyam 3 Kreş ve Anaokulu

oğlumuz okulu ve öğretmenleri sayesinde daha mutlu çok daha özgüveni olan bir çocuk oldu uykusunu düzenli olarak uyuyo...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum