fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Sağlık Meslek Lisesi Nedir? İş ve Eğitim Fırsatları

Görüntülenme Sayısı: 177124

Meslek liseleri, uzun yıllardır ailelerin anadolu veya fen liselerine yerleşemeyen öğrenciler için tercih ettiği bir seçenek olarak bilinmekteydi. Günümüzde özellikle sağlık meslek liselerinden mezun olan öğrenciler, iş bulma noktasında birçok avantaja sahip olmaktadır. Sağlık sektörünün giderek büyümesi, bu alana duyulan kalifiye eleman ihtiyacını artırmakta ve sağlık meslek liselerinin önemi daha da belirgin hale getirmektedir. Son yıllarda artan sağlık meslek liseleri, öğrencilere sağlık alanında gelişmelerini amaçlayan nitelikli bir eğitim sunmakta ve sektörde deneyim kazanmalarına olanak tanımaktadır.

Sağlık Meslek Lisesi Nedir?

Bu makalede, sağlık meslek liselerinin avantajları ve dezavantajları üzerinde duracağız. Sağlık meslek lisesi öğrencileri, katıldıkları staj programları sayesinde sektörde deneyim kazanırken, aynı zamanda iş yeri açma belgesi alma hakkı da elde edebilmektedir. Üniversite okumadan meslek sahibi olmak isteyen öğrenciler için sağlık meslek liseleri oldukça avantajlı bir seçenek haline gelmektedir. Ancak, bu alanda çalışmak isteyenlerin gerçekten ilgili olması önemlidir. Sağlık meslek liseleri öğrencilere cesaret, soğukkanlılık ve özveri gerektiren bir alanda eğitim vermektedir.

Sağlık meslek liselerinin sunduğu bölümler ve iş imkanları hakkında da bilgi vereceğiz. Devlet ve özel sağlık liselerinin farkları, öğrencilere sundukları imkanlar ve sağlık sektöründe mezunların kazandığı ayrıcalıkları hazırladığımız makalede ele alacağız. Makalemizde sağlık meslek liselerinin önemi ve geleceğe yönelik potansiyeli üzerinde durarak, gençlerin ve ailelerin doğru eğitim seçimlerini yapmalarına katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Sağlık meslek lisesi konusunda daha fazla bilgi edinmek ve bu alanda kariyer yapmak isteyenler için rehber niteliğinde olan bu makalemizde, sağlık meslek liselerinin fırsatları ve eğitim olanaklarına daha yakından bakacağız.

Sağlık Meslek Liselerinin Avantajları

Sağlık Meslek Lisesi Avantajları

 • Sağlık meslek lisesi öğrencileri katıldıkları staj programları sayesinde sektörde deneyim kazanmış olarak mezun olmaktadırlar.
 • Bu lise türünü bitiren öğrenciler iş yeri açma belgesi almaya hak kazanmakta ve kendilerine ait bir sağlık işletmesi açabilmektedir.
 • Üniversite okumadan meslek sahibi olmak isteyen öğrenciler için sağlık meslek liseleri avantajlı konumdadır. Türkiye'nin en ücra köşesinde dahi iş bulabilmeleri mümkündür.
 • Son sene yapılan stajlar sayesinde deneyim kazanan öğrenciler lise bittikten sonra iş hayatına dair bilgi sahibi olduklarından sağlık sektöründeki çalışma düzenine çabuk uyum sağlamaktadırlar.
 • Hastaneler hayatın gerçeklerinin net bir şekilde gözlemlenebileceği ortamlardır. Bu sayede öğrenciler soğukkanlı davranmayı öğrenmektedirler.
 • Lisede tercih ettiği bölümle ilgili üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere ek puan verilmektedir.

Sağlık Meslek Liselerinin Dezavantajları

Sağlık Meslek Lisesi Nedir?

 • Sağlık sektöründe bulunan nöbetler beraberinde uzun mesailer getirmekte ve bu da yorucu bir yaşantıya neden olmaktadır.
 • Sağlık meslek liseleri ilgili sektörlere kalifiye eleman yetiştirmektedir. Bu nedenle meslek derslerine ağırlık verilmekte bu da öğrencilerin üniversite sınavlarındaki başarı oranını düşürmektedir.
 • Sağlık bölümü gerçekten bu alanda çalışmak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir alanı kapsamaktadır. İğne yapmak bile cesaret istemektedir. Bu nedenle konuya ilgisi olmayan öğrencilerin sağlık liselerini tercih etmemeleri kendileri için daha doğru olacaktır.

Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri 2023

Sağlık Meslek Lisesi bölümlerinin 2023 yılında neler olacağı birçok veli ve öğrenci tarafından araştırılmaktadır. Sağlık meslek lisesi öğrencilerinin üniversitede seçebileceği bazı bölümler aşağıda verilmiştir. Birçok farklı alana yönelebilecek öğrenciler bu bölümleri TYT ve AYT sonuçlarına göre tercih edebilmektedir. Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri

Sağlık Meslek Liseleri'nde Bulunan Bölümler
Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri
Acil Tıp Teknisyenliği Ameliyatdane Hizmetleri
Beslenme ve Diyetetik Hemşirelik
Ebelik Hasta ve Yaşlı Hizmetleri
Laborant ve Veteriner Sağlık Odyometri
Sağlık Memurluğu Sağlık Yönetimi
Tıbbi Sekreterlik Yaşlı Hizmetleri

Devlet ve Özel Sağlık Liseleri

Devlet bünyesinde faaliyetlerini sürdüren sağlık meslek liseleri uzun yıllardır Türkiye'nin her köşesinde hizmet vermektedir. Devlet sağlık meslek liseleri denince akla İstanbul'da bulunan birkaç lise gelmektedir. Bunlar; İbni Sina Sağlık Meslek Lisesi, Akşemsettin Sağlık Meslek Lisesi ve Lokman Hekim Sağlık Meslek Lisesi'dir. İstanbul Sağlık Meslek Liseleri alanında deneyimli öğretmenleri ve devlet bünyesinde staj imkanıyla ailelerin tercih edebileceği eğitim kurumlarıdır. Ayrıca Ankara da bu konuda oldukça geniş bir yelpaze sunmaktadır. İzmir için de listemizi inceleyebilirsiniz.

Özel sağlık meslek liseleri ise öğrencilere sundukları imkanlar ile devlet kurumlarından ayrılmaktadır. Akademik eğitimin yanında öğrencilerin bedensel ve sosyal gelişimlerini de önemseyen bu özel liseler bünyelerinde birçok kulüp barındırmaktadır. Özel sağlık liselerinde okumakta olan öğrenciler ilgilendikleri alanla ilgili daha çok materyale ulaşabilmektedir. Bu durum onları devlet liselerinde okuyan öğrencilerden öne geçirmektedir. Bu kurumlar çeşitli özel sağlık kuruluşlarıyla yapılan anlaşmalar doğrultusunda öğrencilerine farklı alanlarda staj yapma imkanı sunmaktadır. Böylece öğrenciler kendileri için en doğru bölüme daha kolay karar verebilmektedir.

İllerde yer alan sağlık meslek liseleri listelemek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

 • İstanbul Sağlık Meslek Liseleri hakkında tüm detaylara buradan ulaşın!
 • Ankara Sağlık Meslek Liseleri hakkında tüm detaylara buradan ulaşın!
 • İzmir Sağlık Meslek Liseleri hakkında tüm detaylara buradan ulaşın!
 • Antalya Sağlık Meslek Liseleri hakkında tüm detaylara buradan ulaşın!
 • Kocaeli Sağlık Meslek Liseleri hakkında tüm detaylara buradan ulaşın!
 • Bursa Sağlık Meslek Liseleri hakkında tüm detaylara buradan ulaşın!
 • Adana Sağlık Meslek Liseleri hakkında tüm detaylara buradan ulaşın!

Bu makale tarafından 26 Temmuz 2023 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Akşam Lisesi Nedir? Akşam Liselerinin avantajları neler? Akşam Lisesi fiyatları ne kadar? Kimler Akşam Liselerini tercih etmelidir? Tüm sorularınızın cevabı bu makalemizde.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları Anadolu Lisesi

Uluslararası program akreditasyonları bulunan, akademik olarak başarılı bir okul.

Özel Altunizade Fen Bilimleri Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Altunizade Fen Bilimleri Anadolu Lisesi

eğitim odaklı, üniversite kazandırma oranı yüksek bir lise

Özel Sancaktepe Tercih Yazılım Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Sancaktepe Tercih Yazılım Anadolu Lisesi

Harika bir eğitimi var .Öğretmen kadrosu da çok iyi.

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum