fb

Bir İlkokuldan Beklenti Ne Olmalı?

Görüntülenme Sayısı: 26224

Anne-babaların çocukları ilköğretim çağına geldiğinde,  okula başlamadan önce okulla ilgili birtakım beklentilerinin olması çok doğal. Bu beklentilerin bir kısmı oldukça mantıklı bir kısmı ise gerçekleşmesi zor beklentiler olabilmektedir. Örneğin hem ucuz hem de bir çok sosyal aktivitenin yer aldığı bir özel ilkokul beklentisi gerçekçi bir beklenti değildir.

Bir İlkokuldan Beklenti Ne Olmalı?

Başarı Tek Kriter Değildir

“Başarı” bir okul için tek kriter değil. Artık okullardan sadece “başarı odaklı” olmaları beklenmiyor. Hatta çoğu veli çocuğunun sadece başarıya odaklı bir okulda olmasını sakıncalı buluyor. Bu nedenle bazı ilkokullar için “o okul çok iyi” denir. Dikkat ederseniz hiçbir ilkokul için o ilkokul çok başarılı denmez. Evet başarılı olarak nitelendirilen bir çok ilkokul vardır fakat başarılı öğrenciler yetiştirmek en üst düzeyde not alan öğrenciler anlamına gelmemektedir. “Başarı” nın tanımı bile her ilkokula göre değişir. Peki iyi ilkokul nedir? Çocuğun başarısı ne anlama gelir? Bir ilkokuldan beklenti ne olmalıdır?

Öğrenci odaklı bir okul:

Öğrenciye odaklı bir eğitim anlayışı geliştirmiş, çocukların eleştirel düşünmesine fırsat veren, her türlü farklılığı zenginlik olarak benimsemiş bir ilkokul. Bu tarz okullarda her öğrenci ayrı bir değer olarak görülür ve problem çözmeye dayalı bir eğitim anlayışı benimsenir. Öğretmenler liderdir. Güçlü, toparlayıcı ve donanımlı liderler. Çocuklar liderleri eşliğinde karşılaştıkları problemleri deneme-yanılma yoluyla öğrenirler. Bilgi aktarımı bu şekilde gerçekleşir. Öğrenci odaklı eğitim sistemini benimsemiş okullarda öğrenciler eleştirel düşünmeyi öğrenerek bağımsız bireyler olarak yetiştirilirler. Anne-babaların en önemsedikleri ve olmasını istedikleri bağımsız bireyler.

Donanımlı personel

Bir ilkokulda çalışmak özveri ister. Kapıda duran güvenlik görevlisinden aşçıya, temizlik görevlilerinden okulun memuruna, söylemeye gerek yok ama öğretmeninden idaresine kadar herkesin öncelikle çocuklarla nasıl iletişim kurulacağını bilmesi gerekir. Okul hayatındaki olumsuzluklar sadece öğretmenin davranış ve tutumlarıyla oluşmaz. Okulda bulunan bir personelin çocuğun kendini güvensiz hissettiği dış görünüşüyle alakalı bir hitapta bulunması, bazı çocukları daha sevimli bulup her zaman onlarla ilgilenmeleri ya da çocuklara kendilerini kötü hissettiren tarzda davranmaları da okul hayatının olumsuzlukları arasındadır. Bu nedenle okulda bulunan tüm personelin çocuklarla nasıl iletişim kurulacağını bilmesi ve bu konuda hizmet içi eğitimden geçmiş olması gerekir.

Ailelerle güçlü iletişim:

Ailelerle iletişimde bulunmak her ay çocuğa özgü hazırlanmış değerlendirme kağıtlarını yollamak değildir sadece. Çocuğun aileye olumsuz gelecek bir özelliğini dahi dürüstçe açıklamak ve çözüm yolları aramaktır. Bazen ailelerden gelen tepkilerden çekinerek çocuğun sınıf içindeki düşük performansı örtbas edilebilmektedir. Bu örtbas velinin rahatsız olmaması için ya da veliden gelecek olumsuz tepkilerle mücadele etmemek adına olabilir. Fakat hiçbir zaman çocuğun yararına olmaz. Çocukta öğrenmeyle ilgili bir problem varsa ve bu veliye bildirilmiyorsa gereken önlemler alınamaz ve ilkokul sonrasında ortaokulda anlaşılıp alınacak tedbirlere çok geç kalınmış olunabilir. Bu nedenle ailelerle güçlü iletişim halinde olan okullar her zaman öğrenci odaklıdır.

Güvenli bir okul binası:

Binalar çocuklara uygun olarak mı yapılandırılmış? Hepimiz biliyoruz ki ilkokul çağı çocukların enerjilerinden dolayı en çok kazaya açık olduğu yaşlardır. Okul binalarının buna göre yapılandırması büyük önem taşır. Merdiven korkuluklarının boyu, merdiven boşluklarına tedbir olarak ağ gerilmesi, tuvaletlerin, lavaboların konumu vb. tüm fiziksel yapının ilkokul yaşı çocuklarına uygun olması gerekir. Okulun bahçesi çocukların rahatlıkla çıkamayacağı korkuluklarla çevrilmeli, oyun alanı olmalı ve okul kapılarında mutla güvenlik personeli bulunmalıdır. Okula veliler dışında tanınmayan yetişkinlerin alımı da belli bir bilgi dahilinde olmalıdır. Okul çevresi idare tarafından sürekli gözlenmeli ve çocuklar için tehlike arz edecek durumlar hemen raporlanmalıdır.

Ve en büyük beklenti elbette çocuğun mutlu olacağı kendini bir birey olarak hissedeceği ve güzel arkadaşlıklar edinebileceği bir ilkokul olmalıdır.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 27 Ocak 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları Çocuğunuzun okuma çağı yaklaşırken yapmanız gerekenler.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Vega Okulları Sultanbeyli İlkokulu Özel Okul
Vega Okulları Sultanbeyli İlkokulu

Geniş, ferah, bir çok fiziksel imkanın olduğu bir kampüsü var. Dil eğitiminde başarılı ancak yeni açılan bir okul olarak...

Özel Beylikdüzü Marina Vizyon Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Beylikdüzü Marina Vizyon Koleji İlkokulu

Beylikdüzündeki okullar arasında en kaliteli eğitimi veren sistemi oturmuş, alanında başarılı öğretmenleri bünyesinde ba...

Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu

Ufak ve butik bir okul olduğu için ilgili bir kadro var. Güvenlik iyi durumda. Yemekhane fena değil, öğretmenler ve yöne...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum