fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Özel Okul mu Devlet Okulu mu?

Görüntülenme Sayısı: 14564

Çocuğu ilkokula başlayacak olan her aile aynı ikilemde kalır: “Özel okul mu devlet okulu mu?”. Eğer ailenin maddi durumu belli bir seviyenin üstündeyse, çocuğu daha iyi bir eğitim alsın diye özel okula göndermek ister. Bu önemli kararı vermek her zaman kolay olmaz. Bu seçimi yaparken okuldan beklentilerinizi belirleyip, dikkat etmeniz gereken özelliklere yoğunlaşmalısınız. Özel okul mu devlet okulu mu sorusunun yanıtına gelin birlikte bakalım...

Özel Okul mu Devlet Okulu mu? -1

Okul Öğrencilere Değer Vermelidir

İlkokul çocuğunuzun okul yaşamında önemli ve büyük bir başlangıçtır. Uzun bir eğitim yolculuğunun ilk ve en kritik basamağıdır. İlk basamaktır çünkü anaokulundan farklı olarak düzenli ve uzun saatler boyunca akademik öğrenim kesintisiz başlar. Kritiktir çünkü; burada çocuğun yaşayacağı olumsuz bir duygu tüm okul yaşantısına yansıyabilecek etkidedir. O nedenle ilkokul seçiminde özel - devlet ayrımından önce okulun öğrencilerine verdiği değer üstünden değerlendirmekte fayda var.

Özel Okul İyi, Devlet Okulu Vasat mı?

Bundan on sene kadar önce ülkemizde özel okul= iyi, başarılı okul, devlet okulu= vasat okul algısı vardı. Ne mutlu ki bu yanlış önyargı artık yerini objektif değerlere bıraktı. Şöyle ki her özel okul iyi olmayacağı gibi her devlet okulu da vasat değildir. Özel okulları genel sınavlarda çok ciddi anlamda geride bırakan ilkokullar olduğu gibi, eğitim programları, yabancı dil öğretimi ve sosyal faaliyetleriyle çocuklara büyük bir yelpaze sunan başarılı özel okullarda vardır.

İlkokuldan Beklentiniz Nedir?

Karar verirken bir ilkokuldan beklentiniz nedir bunu çok iyi belirlemeniz gerekli. Size göre “iyi” okul kriterleri nelerdir? İyi bir öğretmenle mutlu bir okul hayatı geçirmesi bir “iyi” okul kriteri olabilirken, bir diğerine göre etkin bir yabancı dil eğitimi “iyi” kriteri olabilmektedir. Genellikle özel ilkokul tercih ederken bunu belirleyen en önemli ihtiyaç yabancı dil eğitimi. İyi bir İngilizce eğitimi çoğu anne-babanın önceliği olmakta bu nedenle özel ilkokul tercih edilmektedir. Çocuğunuzun sadece iyi bir İngilizce eğitimi alsın diye özel okula gönderiyorsanız öncelikle 4 yıl boyunca ayıracağınız özel okul bütçesi ile alternatif yollardan öğrenebileceği İngilizcenin (yazlık yurtdışı kampları, anadili İngilizce olan abla- abi yardımcı vb..) bütçesini karşılaştırmanızı tavsiye ederiz. Yollayacağınız özel okulun yabancı dil eğitimi devlet okulundan sadece hafta 5 saat daha fazla ise kararınızı tekrar gözden geçirmenizde fayda var.

Özel Okul mu Devlet Okulu mu? -2

Aynı şekilde çocuğunuzun spor, drama, hafta sonu kampları, bilim atölyeleri vb etkinliklerden faydalanması için özel okul düşünüyorsanız yine dışarıda bu etkinliklere ayırabileceğiniz bütçe ile özel okula vereceğiniz bütçeyi karşılaştırmanızı öneririz. Sizin için tüm etkinlikleri yorulmadan tek bir yerde alması avantajlı bir durum olabilir. Öte yandan bir devlet okulunda deneyimli bir öğretmenle çalışırken çocuğu dışarıdan bu faaliyetlerle desteklemenin avantajı ise farklı akran gruplarıyla farklı ortamlarda etkinliklerden faydalanacağı için sosyalleşme deneyimi tek bir yere göre daha fazla olacaktır.

Bir ilkokuldan beklentilerinizin oluşturacağı ihtiyaç listeniz çok uzun olabilir. Listeyi istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Her şeyden önce size göre “iyi” olan kriterleri belirlerken çocuğunuzun ihtiyaçlarını öncelik olarak tutmanız. Sizin beklentileriniz ve çocuğunuzun ihtiyaçları halihazırdaki gerçeklikle uyum sağlıyorsa özel okul ya da devlet okulu fark etmez doğru okul o olmalıdır.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 09 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okuma Öncesi Çocuğunuza Nasıl Destek Olursunuz? Okuma yazma öğretimi öncesi çocuğunuzu evde nasıl destekleyebilirsiniz? Teknolojiden, televizyondan uzaklaştırmak bir çözüm olabilir mi? Çocukla birlikte kitap okumanın faydaları nelerdir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları İlkokulu

Sınıf öğretmenimiz oldukça donanımlı, çocukların gereksinimlerini önemseyen, çok ilgili bir öğretmen. Ayrıca yabancı dil...

Özel Etimesgut Dünya Teknopark İlkokulu Özel Okul
Özel Etimesgut Dünya Teknopark İlkokulu

İyiki dünya çocuk ilkokulu. Çocuğum hem çok mutlu hem de çok iyi eğitim alıyor.

Özel Çekmeköy Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Çekmeköy Sevinç Koleji İlkokulu

Kızım 1.Sınıftan beri burda okuyor Şu an 6.Sınıfa geçti.Çok memnunuz.Akademik anlamda gelişimine çok katkısı oldu.Bütün...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum