fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okula Erken Başlama

Görüntülenme Sayısı: 10168

Ülkemizde 4+4+4 eğitim sistemine geçişle birlikte çocukların okula başlama yaşındaki değişiklikler, anne-babaların kafasını kurcalayan bu sorunun gündeme gelmesine sebep olmuştur.

Okula Erken Başlama

Milli eğitim bakanlığına göre İlkokula Başlama Yaşı Hesaplama

2022-2023 eğitim öğretim döneminde kullanılan kayıt sistemine baktığımızda, okulun açılacağı yıl, eylül sonu itibari ile 66 ayını dolduran her çocuğun okul kaydı yapılır.

Anca aşağıda belirteceğimiz durumlar dışında;

  • 60-66 ay arası çocukların kayıtları velinin isteğine bağlı olarak dilekçe ile yapılır.
  • 69 aydan sonra çocuklar zorunlu olarak okula kayıt edilir.
  • 66, 67 ve 68 aylık çocuklarının okula başlamaya hazır olmadığını düşünen veliler bu konuda okul müdürlüğüne yazacakları dilekçe ile kayıtlarını bir yıl erteleyebilirler.
  • 69, 70 ve 71 aylık çocukların velileri ise “ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen bir sağlık raporu” ile çocuklarının okul kayıtlarını bir yıl erteleyebilirler.

Çocuğunuz birkaç yıldır kreşe gidiyor ve sayı saymayı, renkleri hatta İngilizce kelimeleri bile biliyor. Bunlar çocuğunuzun ilkokula hazır olduğunu gösterir mi?

İlkokula Hazır olduğunu gösteren ilk sinyaller…

Çocukların en hızlı gelişim gösterdiği 0-6 yaş döneminde bilişsel, sosyal, duygusal ve ince-kaba motor becerileri alanları bir yarış içinde ilerler. Ancak bu yarışta çocuğunuzun bazı gelişim özellikleri geride kalabilir. Bu bir problem değildir. Sadece bu özellikler tespit edilerek desteklenmeye ve ilkokula başlamadan önce büyük kısmının tamamlanmasına ihtiyaç vardır.

Özellikle ince motor becerileri ve sosyo-duygusal alanlardaki gelişim, 1. Sınıfa uyum sağlamasını kolaylaştıracaktır. Bu özellikler bazı çocuklarda 60 aylıkken, bazı çocuklarda ise 71 aylıkken tamamlanır.

Çocuğunuzu okula başlatırken iyi bir gözlemci olan sizlerin, anaokulu öğretmeni ve okul psikolojik danışmanın gözlem ve tavsiyelerini dikkate alarak karar vermeniz çocuğunuzun okul yaşamının sağlıklı geçmesi için faydalı olacaktır. Çocuğunuzun erken okula başlaması önemli değildir, önemli olan çocuğunuzun okulu sevmesi ve burada öğrendikleri bilgilerle kendine güvenen, başarabiliyorum duygusunu yaşayan bir birey olabilmesidir.

Bu yazı ilginizi çekebilir; İlkokula Başlama Yaşı

Bu makale Elif Biçer tarafından 06 Temmuz 2023 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğum 1. Sınıfa Hazır mı? Çocuğunuzun ilkokula hazır olup olmadığını nasıl anlarsınız? Hangi kriterler çocuğunuzun ilkokula hazır olduğu hakkında size sağlıklı ipuçları verir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel İzmir Key Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel İzmir Key Koleji İlkokulu

Okul gercekten bölge standartların üstünde, etkili eğitim anlayışı ile çocukların sosyal , akademik ve sportif anlamda g...

Özel Fatih Sınav Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Fatih Sınav Koleji İlkokulu

Biz Fatih Sınav Ailesine bu yıl katıldık. Eğitim, Öğretim, Geliştirme, Empati, Koşulsuz Özveri ÖĞRENCİ ODAKLI genç ve di...

Özel Avcılar Oğuzkaan Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Avcılar Oğuzkaan Koleji İlkokulu

Okulun imkanlarından çok memnunuz ders çeşitliliği ve öğrenci kulüpleri oldukça iyi öğretmen seçiminde daha dikkatli ols...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum