fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Özel İlkokul Tercih Ederken Yardımcı Olacak İpuçları

Görüntülenme Sayısı: 3457

Ekonomik olarak zorlanmayacağınız okulları listelemeniz ve onlar arasından seçim yapmanız ilk adım olmalıdır. İlkokul yaş dilimindeki çocukların uzun süre trafik çilesi çekmesi ekstra bir fiziksel ve zihinsel yorgunluk olacağı için evinize yakın olanları listenin başına alarak incelemeye başlayabilirsiniz. Ve sonra bir ilkokuldan beklentilerinizin listesini yapabilirsiniz. Sorulara cevapları bulduğunuzda size özgü en iyi özel okullar listesi hazır demektir. İşte işinizi kolaylaştıracak birkaç soru:

Özel İlkokul Tercih Ederken Yardımcı Olacak İpuçları -1

Okulun öğretmen kadrosunun deneyimi nedir?

Burada öğrenmemiz gereken öğretmenlerin deneyimli olup olmadığı değildir. Yeni mezun olmuş bir ilkokul öğretmeni öğrenmeye ve yeniliklere açık, eleştirilere her zaman duyarlı, çocuklarla iletişimi ve teknolojiyi kullanımı açısından çok deneyimli bir öğretmene göre avantajlı olabilir yeri geldiğinde. Bizim öğrenmemiz gereken okulun öğretmenlerine bakışı nedir? Eğer bir okul her sene eğitimci kadrosunu yeniliyorsa orada oturmuş bir eğitim sisteminden de söz edilemez. Öğretmenlerin mutsuz olduğu bir okulda huzurlu bir eğitim ortamı sağlanması mümkün değildir. Ayrıca ilkokulda öğretmen değişimi çoğu çocuk için alışılması zor bir durumdur.

Okulun sistemi nedir?

Öğrenci okula başladıktan sonra nelerle karşılaşacak? Okulun sistemini detaylı bir şekilde incelemenizi öneririz. İlkokuldan mezun olduktan sonra genel milli eğitim müfredatı dışındaki kazanımları neler olacak? Bu sistemi uygularken hangi yaklaşımları kullanacaklar?

Okulun veli insiyatifi nedir?

Veliler okulda nerede ne kadar insiyatife sahip? Sınırlılıkları neler? Eğitime nerede ne kadar dahil olabiliyorlar? Genel olarak veliyle iletişim hangi kanallardan sağlanıyor?

Okulun başarısı nedir?

Sadece akademik olarak değil okulun sanat, spor ve diğer sosyal faaliyetlerde hangi alanlarda nerelerde yer alıyor? Sportif faaliyetlerdeki başarısı nedir? Sanat alanında ne kadar etkin? Çocukları yetenek alanlarına göre yönlendirebiliyor mu?

Özel İlkokul Tercih Ederken Yardımcı Olacak İpuçları -2

Okulun mezunları neler yapıyor?

Okul mezunları genelde hangi okullara gidiyor. Eğer okulun ortaokul kısmı var ise teog başarısı nedir? Eğer başka okullara gitmişler ise başarı durumları nedir? Okulun mezunları takip eden bir veri tabanı var mı?

Okulda psikolojik danışmanlar var mı?

Genelde tüm okullarda psikolojik danışmanlar bulunmaktadır fakat program geliştirme uzmanı ve ölçme değerlendirme uzmanı Milli Eğitim tarafından zorunlu tutulmadığı için okulun eğitim politikasıyla alakalı kurulan birimlerdir. Okulun kendi program geliştirme ve ölçme değerlendirme birimlerinin bulunması ve bu birimlerde uzmanların bulunması, okulun uyguladığı öğretim programlarının dönütlere göre sürekli güncellenmesi ve tamamen okulun öğrencilerine özgü olmasına olanak sağlamaktadır.

Bunlar size yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç ana başlık. Bu listeye sizin beklentileriniz ve en önemlisi çocuğunuzun ihtiyacını da ekleyip en iyi okullar hakkında bilgi toplamaya başlayabilirsiniz.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 23 Aralık 2015 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Kitap Okuma Alışkanlığı ve Çocuk Çocuklarınızın kitap okumasını isteyen veliler için bilgiler nelerdir ? Velilerin çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için ilerlemesi gereken yol nedir ? Çocuklara kitap okuma alışkanlığı etkinlikleriyle nasıl destek olunabilir ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı KALEV İlkokulu Özel Okul
Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı KALEV İlkokulu

Branş derslerinde başarılı bir okul ancak fiziksel imkanları da iyi olmasına rağmen sportif derslerde pek etkin değiller...

Özel Sevinç Koleji Beykent İlkokulu Özel Okul
Özel Sevinç Koleji Beykent İlkokulu

Bir şeyleri ezber sisteminden değil de uygulayarak öğretiyorlar. Çocuğum nerdeyse her gün bir deneylerini anlatıyor. Ban...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum