fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okulda Oyun

Görüntülenme Sayısı: 10275

Biz yetişkinlere göre ne kadar zaman kaybı olarak görülse de “oyun ciddi bir iştir.” Çocuğun zihinsel, bedensel, sosyal ve duygusal olarak gelişimini sağlar. Oyun çocuğun hayatında çok önemli bir ihtiyaçtır. En önemli işlevlerinden biri de gerçek hayat için çocuklara pratik yapma şansı vermesidir.

Okullarda Oyun

Oyun Gerçekten Önemli Mi?

Oyun çocuğun gelişiminde bu kadar önemliyken okullar çocuklar için düzenlenmiş oyun alanlarına ne kadar önem veriyor? Çocukların dinlenme zamanlarını birbirleriyle rahatlıkla oynayarak geçireceği, yaratıcılıklarını destekleyici oyun alanları ne kadar var? Çocukların tenefüslerde güvenli alanlarda oyun oynamasının derslerindeki performanslarına olumlu katkısı var mıdır? İlkokullar “oyun” işine gereken önemi gösteriyor mu? Bunu anlayabilmenizin tek yolu çocuğunuzu kayıt ettirmeyi düşündüğünüzün ilkokulun çocuk oyun alanları var mı görmeniz. Hatta okullar açıkken bir tenefüslerde çocukların okul bahçesinde ve okul içinde neler yaptığını gözlemlemek için randevu almanızı tavsiye ederiz.

Oyun Alanları Çok Önemli

İlköğretim çağındaki çocukların enerjilerini anlatmamıza gerek yok. Bu çağda hem çok enerjik hem de sosyalleşmeye açık olur çocuklar. Bazı ilkokulların bahçelerinde zeminde oyun alanı çizimleri görürsünüz. Bu çizimlerde bizim çocukluk yıllarımıza denk gelen ve maalesef artık çok az çocuğun kendi sokaklarında oynayabildiği seksek, üçtaş, köşe kapmaca, yağ satarım bal satarım gibi oyunların yanı sıra labirent, pusula vb yeni oyunlarda bulunmaktadır. Çocuklar tenefüslerde kocaman, yere asfalt dökülmüş bir bahçede bir sağa bir sola koşturmak yerine bu çizimler sayesinde oyunlar oynuyor, böylece kurallı oyun oynamayı, sıra alma becerisi geliştirmeyi öğrenerek bir yandan da sosyalleşiyorlar. Bu basit gibi görünen çizim projelerinin çocukların tenefüslerde birbirlerine karşı şiddet eğilimlerini oldukça düşürmesi tahmin ediliyor.

Okullarda Oyun-2

İlkokulda da Oyun Alanları Gereklidir

Çocuk oyun alanları sadece anaokullarına gereklidir diye yaygın bir inanış vardır. Oysa ki okulun anaokuluna ayrılmış oyun alanı ilkokul öğrencilerine açılsa oyunun tüm çocuklar için bir ihtiyaç olduğu görülür. Tüm çocukların onlar için yasaklanmış anaokulu oyun alanına akın ettiğini görürsünüz. Aslında bu da okulda oyun alanlarının önemini de göstermektedir. Güvenli bir şekilde kurulmuş ve çocukları rahatlatan kum havuzları, fiziksel olarak koordinasyonlarını sağlayan tırmanma şeritleri, salıncak ve kaydıraklar, denge diskleri vb. alanlar çocukların dinlenme vakitlerini oldukça verimli ve sorunsuz bir şekilde değerlendirmelerini sağlar. Bazı ilkokullar çocukların bu ihtiyaçlarına oldukça önem vermektedirler. Bu nedenle okul bahçesi düzenlemelerinin bir bölümüne çocukların toprakla oynayabilecekleri bir alan yaratmışlardır. Bu alanda çocuklar toprakla rahatlıkla oynayabilmektedirler. Çocukların hem rahatlamaları hem de dinlenmeleri sağlanmaktadır.

Okullarda Oyun-1

Oyun Labotuvarları ve Atölyeleri Çoğalıyor

Oyun alanları sadece okul bahçesinde düzenlenmiyor. Büyük bir bahçe olanağı olmayan okullar çocuklar için kapalı oyun alanları tasarlanmıştır. Çocukların okul içi ya da dışı fark etmez oyun ihtiyaçlarına önem veren okullar gün geçtikçe çoğalıyor. Bu ilköğretim için büyük bir kazanım. Artık ilkokullarda akıl ve zeka oyunları laboratuvarları kuruluyor. Akıl ve zeka oyunları çocukların düşünce becerilerini geliştirmenin yanı sıra kendi potansiyellerini de keşfetmelerini sağlıyor. En önemlisi bilgisayar oyunlarına alışkın bir neslin karşılarında gerçek bir oyuncu ve dokunabildiği, hissedebildiği nesneleri kullanarak stratejiler geliştirebilmesidir. Akıl oyunları aynı zamanda çocukların dikkatlerini de arttırıyor.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 29 Ocak 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Kardeş Kıskançlığı Evimize yeni bir misafir geliyor, peki çocuğunuz bu duruma ne kadar hazır? Kardeş kıskançlığının önüne geçilebilir mi? Küçük kardeş doğmadan ne gibi önlemler alınabilir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Fen Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Fen Koleji İlkokulu

Bu okulda mutluluğu ve huzuru bulduk. Öğretmenler ve veliler alanında saygın ve iletişime açık insanlar. Bu pozitif ener...

Özel Bir Dünya Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Bir Dünya Koleji İlkokulu

Samimiyetleri kaliteli eğitimi, eğitimci kurucuları ve çocuğumda gördüğüm gelişim doğrultusunda harika bir okul.

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum