fb

Oyunlarla Okuma Yazma Yöntemi

Görüntülenme Sayısı: 1472

İlkokul 1. Sınıf çocuğunuzun hem zihinsel olarak hem de fiziksel olarak zorlanacağı bir dönem olacaktır. Okuma-yazma bol bol tekrar yapılarak öğrenilen bir beceri. Bu nedenle çocuğunuzla evde ödevleri dışında da düzenli aralıklarla çalışmanız oldukça faydalı olacaktır. Okulda zaten saatlerce çalışan çocuğunuzun evde ödevlerini yaptıktan sonra desteğe ihtiyacı olsa dahi masa başında çalışmaya ne hali ne de isteği kalmayacaktır. Bu hem sizi hem de çocuğunuzu zorlayacak ve yarardan çok zarar verecek ders çalışma ve öğrenmeye karşı olumsuz bir tutum geliştirmesine neden olacaktır.

Oyun çocuğun hayatında ve elbette yetişkinler olarak bizim hayatımızda da güçlü bir keşfetme ve yaratıcılık fırsatıdır. Çocuk için oyun bir ihtiyaçtır. Çocuk serbest bir şekilde oyun oyun oynarken rahatlar. Oyun oynamasının bir yaşı yoktur. Çoğu anne-baba sen artık ilkokula başladın artık oyuncaklarla oynama yaşın geçti diyerek çocuğun oyuncaklarını azaltma ve oyun oynamasını kısıtlamaya giderler. Unutmayalım ki çocuğun oyun oynamaya ihtiyacı vardır ve okula başlaması demek oyun oynama saatlerinde düzenleme yapması demektir oyunu hayatından tamamen çıkartmak anlamına gelmemelidir.

Oyunlarla Okuma Yazma Yöntemi

Oyun çocuk için bu kadar önemliyken evde yapacağınız çalışmalara oyunu katmak çocuk için çalışmada istek uyandırıcı ve dikkat çekici bir hal alır. Okuma-yazma çalışmalarını oyunlarla destekleyebilirsiniz.

Okuma-yazma öğretimi başladığında ilk olarak harfler verilir. Dikkat etmeniz gereken öğretmenin verdiği harfler üzerinden evde çalışmalar yapmanız. Çocuğunuzun öğretmeninin vermediği bir harfle çalışma yapmamanız. Örneğin “a” harfi verildi ve evde ödevlerinizi yaptınız. Oyunlarla pekiştirmek için;

  • Bulduğunuz dergi ve gazetelerden “a” harfini bulma ve kesme yarışması yapabilirsiniz. (Bu çalışmayı yapmadan önce öğretmeninize danışmanızda fayda var. Bazen öğretmenler el yazısı harfleri dışında harflerle oyunları tercih etmeyebiliyorlar.) Kestiğiniz a’ları elyazısıyla kocaman çizdiğiniz “a” harfinin üzerine yapıştırabilirsiniz.
  • Tombala kartları hazırlayıp öğrendiği hecelerle ve harflerle ailecek tombala oynayabilirsiniz.
  • Küçük renkli kartonlara yeni öğrenilen kelimeleri ve heceleri yazıp (7-8 kopya) hepsini gelişi güzel yere koyup söylenen hecenin tüm kartlarını toplama oyunu oynayabilirsiniz.
  • Kelimeleri birleştirerek (yine kartonlardan) cümle kurmaca oyunu oynayabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun sırtına işaret parmağınızla bastırarak harf çizip hangi harfin olduğunu tahmin etmesini sağlayabilirsiniz.
  • Öğrenilen kelimelerle hareketli şarkı sözleri yazabilirsiniz.
  • Kelimeleri büyük kartonlara yazıp sessiz sinema şeklinde kelime anlatmaca oynayabilirsiniz.
  • Çocuğunuzla kurduğunuz oyunlar okuma metinleri çoğaldıkça çeşitlenecek ve tamamen sizin yaratıcılığınızla daha eğlenceli hale gelecektir. Amacınız çocuğu yormadan, sıkmadan, eğlendirerek oyun yoluyla okulda öğrendiklerinin pekişmesini sağlamak olmalı. Bunu yaparken çocuğunuzla hem eğlenecek, hem öğrenecek hem de çocuğunuzun ne şekilde öğrendiğinin yollarını bulacaksınız. Okuma-yazma çalışmaları masa başından daha geniş bir alana yayılıp keyifli bir hale dönüşecektir.
Bu makale Esin Acartürk tarafından 28 Ocak 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Velilerin Öğretmenlerden Duymak İstemedikleri Zaman zaman öğretmenler de anne-babalara duymak istemedikleri cümleler söyleyebiliyorlar.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Yıldızlarım Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Yıldızlarım Koleji İlkokulu

Yıldızlarıma başladığından beri kızım o kadar çok şey öğrendi ki öğretmenleri tecrübeli ve çok ilgili. Sınıfların kalaba...

Özel Esenyurt Vizyon Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Esenyurt Vizyon Koleji İlkokulu

Beylikdüzündeki okullar arasında en kaliteli eğitimi veren sistemi oturmuş, alanında başarılı öğretmenleri bünyesinde ba...

11400 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!