fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Özel İlkokullara Eğitim-Öğretim Desteği Başvuruları

Görüntülenme Sayısı: 7703

Özel okul teşvik desteği çocuklarını ilkokul döneminde özel okulda okutmak isteyen velilere, kayıt ücreti için verilen bir yardımdır. Bu yardımın miktarı ve yardımdan kaç kişinin yararlanacağı bilgisi, her yıl ağustos ayında devlet tarafından açıklanmaktadır. 2015-2016 eğitim öğretim döneminde ilkokullar için 50.000 öğrenciye 3.220.00 TL destek verilmiştir.

Özel İlkokullar İçin Eğitim-Öğretim Desteği Başvuruları

Özel okul devlet katkısından kimler yararlanabilir?

Devlet tarafından verilen bu destekten, ilkokula yeni başlayacak olan ya da ilkokula resmi/özel okullarda hali hazırda devam eden öğrencilerin velileri yararlanabilir. Velilerin verilen bu destekten yararlanabilmeleri için her yıl Ağustos ayında başvuru tarihlerini takip etmeleri ve gerekli yerlere başvuruda bulunmaları gereklidir.

Ne kadar süre ile yararlanabilirler?

İlkokul devlet desteği almaya hak kazanan öğrenciler, okulun öğrenim süresi sonuna kadar bu destekten yararlanmaya devam ederler. Ancak bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapan öğrencilerin eğitim ve öğretim desteğinden yararlanma hakları son bulur. (Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporuyla belgelendiren öğrenciler hariç)

Özel Okul Teşvik Başvuru Tarihleri

Teşvik Başvuru Tarihi 15 Ağustos 2017
Teşvik Başvuru Bitişi 02 Eylül 2017
Başvuru Sonuçları Açıklanması 05 Eylül 2017
Teşvik Tercih Başlangıç Tarihi 06 Eylül 2017
Teşvik Tercih Bitiş Tarihi 19 Eylül 2017
Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması 20 Eylül 2017
Kesin Kayıt Başlangıç Tarihi 21 Eylül 2017
Kesin Kayıt Bitiş Tarihi 26 Eylül 2017

Yararlanmak için neler yapılması gerekir?

İlkokula kayıt yaptırmak isteyen ya da ilkokulda eğitimine devam eden öğrencilerin velileri, belirlenen tarihlerde öğrencinin kayıtlı olduğu resmi ya da özel okul müdürlüklerinden başvuruda bulunabilir.

Özel okul devlet desteği şartları nelerdir?

Özel okul devlet desteği için başvuru şartlarında çocuğunuzun:

 • T.C. vatandaşı olması
 • Kayıt yaptıracağınız yılın eylül ayı itibari ile çocuğunuzun İlkokul 1. Sınıf kayıt şartlarına sahip olması (Örneğin 2016 yılında kayıt yaptıracaksanız Eylül 2016 itibari ile çocuğunuzun ilkokul 1. Sınıf kayıt şartlarını sağlıyor olması gereklidir)
 • Çocuğunuz ilkokula başladıysa, kayıt yaptıracağınız yılın bir dönem öncesinde sınıf tekrarı yapmamış olması (Örneğin eylül 2016 da çocuğunuzu özel okula göndermek istiyorsunuz. 2015-2016 eğitim öğretim dönemi sonunda sınıf tekrarı yapmamış olması gereklidir)
 • Çocuğunuzun resmi ya da özel ilkokulların ara sınıflarında kayıtlı olması
 • Eğitim öğretim desteği almak istediğiniz okul türünün kayıt ve nakil şartlarını karşılıyor olmanız gerekmektedir. (Ek 12 formundaki puanlamalardan uygun puanı almak)

Başvuru süreci nasıl gerçekleşmektedir?

 • Özel okul devlet desteği başvurusu için belirtilen belgeleri hazırlayan veliler, öğrencilerinin kayıtlı oldukları resmi ya da özel okul müdürlüklerine giderek başvuruda bulunurlar.
 • Okul yönetimi velinin hazırlamış olduğu belgeleri (EK-12 formu) kontrol ederek, e-okulda “Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Destek Menüsü” üzerinden başvuru yapıp onaylar.
 • Veli başvuru yaptığına dair çıktının bir örneğini imza karşılığı alıp saklar.
 • Daha sonra eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin velileri yine okula giderek e-okul üzerinden 15 okul tercihi yaparlar.
 • Yerleştirme sonuçları ilan edilir ve teşvik kapsamında özel okula yerleşen öğrencilerin kayıt işlemleri tamamlanır.

Özel okul devlet desteği evrakları nelerdir?

 • Öğrencinin varsa İl, ulusal veya uluslararası yarışmalarda alına derecelerle ilgili (birinci, ikinci, üçüncü belgeler)aldığı belgeler
 • Öğrencinin birlikte yaşadığı aile bireylerine ait (2015 yılı Nisan-Mayıs-Haziran aylarından birine ait) gelir durumlarını gösteren vergi dairesi, muhasebe birimleri veya ilgili kişi veya kurumlardan alınacak belge.
 • Varsa “Kira Gelir Taahhütnamesi” formu
 • Öğrencinin diğer kardeşlerinin öğrenim durumunu gösteren belge veya üniversitede okumaya hak kazandığını gösteren belge.

Başvuru kılavuzu için tıklayın.

Özel Okul Devlet Desteği Almak İsteyen Velilerin Dikkatine!

Özel okul devlet desteği için tercih yapmak istediğiniz okullarla mutlaka önceden görüşerek, okulun şartlarının size uygun olup olmadığını değerlendiriniz.

Bir okulun tercih edilebilmesi için o okulun tercih kapsamına alınmış olması gerekir. Tercih etmeyi düşündüğünüz okullarla görüşmenizde, okulun devlet desteği için tercih kapsamına alınıp alınmadığını sormayı unutmayın.

Bu makale Elif Biçer tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okul Başarısı Ne İle Ölçülür Tüm anne-babalar çocuklarının başarılı olmasını ister. Peki bu başarı nedir? Başarı ölçümleri nasıl yapılmalıdır? Akademik başarı okul başarısından farklı mı?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ataşehir GEN Gelecek Nesiller Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ataşehir GEN Gelecek Nesiller Koleji İlkokulu

Okul seçimi bir anne ve babanın çocuğunun geleceği için verebileceği en önemli kararlardan biridir.Bizim isteğimiz kızım...

Özel Uğur Okulları Ardıçlı İlkokulu Özel Okul
Özel Uğur Okulları Ardıçlı İlkokulu

3 yıldır devam ediyoruz çok memnunuz ilgi ve alaka için tavsiye ederim.

Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları İlkokulu

Sınıf öğretmenimiz oldukça donanımlı, çocukların gereksinimlerini önemseyen, çok ilgili bir öğretmen. Ayrıca yabancı dil...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum