fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Anaokulu Çantasında Bulunması Gerekenler

Görüntülenme Sayısı: 7689

Çocuklar daha siz farkına varmadan çabucak büyüyor, hızlarına yetişemiyorsunuz. Anaokuluna başlayacak çocuklarınızı hazırlarken aslında kendinizi de hazırlamanız gerekiyor. Gerek psikolojik, gerek sosyal olarak kendinizi hazırladıktan sonra sıra çocuklarınıza gelebilir. Çocuklar büyüdükçe onlar için harcadığımız vakit azalmıyor, sadece sorumlulukların şekli değişiyor. Okul çağına kadar hangi oyuncakların daha yararlı olduğunu araştırırken birden kendimizi hangi okul araç gereçlerin daha faydalı olduğunu araştırırken buluyoruz. Araştırmalarınızı yaparken karşınıza birçok gereksiz bilgi çıkabilir. Sizler için gerekli olan tüm bilgileri derlediğimiz yazımızda “Anaokulu çantası nasıl olmalı?”, “Anaokulu çantasında bulunması gerekenler nelerdir?” sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Anaokulu Çantasında Bulunması Gerekenler

Anaokulu Çantasını Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okul öncesi ihtiyaç listesini hazırlarken yapılan en büyük hatalardan birisi de listeyi sadece çantada bulunması gereken malzemelerle doldurmaktır. Bu anaokulu malzemelerinden önce aslında malzemeleri koyacağınız okul çantasının da önemi oldukça fazladır. Peki çantalarınızı seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Anaokuluna başlayacak çocuklar henüz gelişimlerini tamamlamadıkları için önceliğiniz omurga dostu çantalar olmalıdır. Bu çantalar çocukların duruşlarını etkilemeyecek ağırlıkta olmalıdır. Ağırlık demişken bir diğer önemli konu ise tek omuzdan geçirilmeli çantalardan uzak durmalısınız. Bu çantalar kas, kemik ve omurga denge ve düzgünlüğünü bozduğu için tercih edilmemelidir. Tekerlekli çantalar çocuklarınızdan ağırlığı aldığı için tercih edilebilir. Bel destekli pedi olan, birden fazla cep ve bölümü bulunan çantalar çocuklarınız için en uygunu olacaktır. Peki biz bu birden fazla cep ve bölüm bulunduran çantalarımızın içlerine neler koyacağız?

Öğrenci Çantasında Neler Bulunmalı

Anaokulu Çantasında Bulunması Gerekenler

Koymayı unutmamanız gereken en önemli malzemelerden biri kişisel hijyen ürünleridir. Özellikle şuan içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde kişisel hijyene verilen önem arttığı için bilinçlendirdiğiniz çocuklara bu ürünlerin nasıl kullanıldığını öğretmeniz gerekmektedir. Bu ürünlerden bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Islak mendil,
  • Selpak,
  • Yara bandı,
  • Dezenfektan,
  • Masa örtüsü,
  • Önlük

Bir diğer malzeme daha çok çalışan ya da okula yakın oturmayıp herhangi bir kaza durumunda hızlı müdahale edemeyecek veliler için daha uygun olacaktır; yedek kıyafetler yaşanabilecek ani kazalarda çocuğunuzun rahatlığı için önemli bir faktör olabilir. Buna ek olarak pislenen kıyafetleri koymak için sızdırmaz bir torba da koymanız önerilir.

Anaokuluna Neler Götürülmeli

Anaokulu çantasında bulunması gerekenler öğretmenin isteğine göre de değişkenlik gösterebilir. Her öğretmen aynı okul gereçlerini talep etmeyebilir. Bu gereçler boya kalemi, defter veya renkli kartonlar gibi araçlar olabilir. Ancak öğretmen ile görüşmeden alınması gereksiz olabilir. Sağlık problemi olan ve düzenli ilaç kullanması gereken öğrenciler için önce öğretmen ardından da çocuğunuzu bilgilendirdikten sonra gerekli ilaçlarını da çantaya koymanız gereklidir. Hatta bu ilaçları öğrenci çantasında bulundurmaktansa öğretmene teslim etmeniz bu ilaçlara diğer öğrencilerin erişememesi adına daha faydalı olacaktır.

Bir diğer malzeme ise biraz tartışma konusu. Bu malzemeyi öğretmene danışmadan koymanız sorun yaratabilir; favori oyuncak çocuğunuzu daha güvende olmasını sağlayacağını düşündükleri için bazı veliler koymakta ısrarcı olabiliyor. Tartışmaya açık olan bir diğer malzeme ise atıştırmalıklar. Birçok ebeveyn çocuklarının çantasına sandviç, kuru meyve, kuruyemiş, meyve suyu ya da meyve koymak istiyor. Ancak her çocuğun ailesinin maddi durumu aynı olmadığı için bazı çocukların arasında problem yaratabilir. Bu tarzda problemler yaşamamak adına bu konuyu öğretmenlere danışmadan uygulamak yanlış bir davranış olabilir.

Bu makale Umut Arslan tarafından 07 Ekim 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuklarda Kaygı Çocuklarda kaygı nedenleri nelerdir? Kaygı düzeyi yükselen çocuğa nasıl davranılmalıdır? Çocuklarda kaygı ile ilgili bilmeniz gerekenler bu makalemizde.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Erdem Anaokulu Özel Okul
Özel Erdem Anaokulu

Şehrin gürültüsünden kendini soyutlamış tertemiz sıcacık bir okul. Çocukların da mutluluğu her halinden belli. İkinci ev...

Özel Büyükçekmece Çocuk Kalbi Anaokulu Özel Okul
Özel Büyükçekmece Çocuk Kalbi Anaokulu

Sıcak bir aile yuvası kadro mükemmel öğretmenlerimiz sevgi dolu yöneticimiz yenilikçi TEŞEKKÜR EDERİM KENDİM VE KIZIM AD...

Özel Kika Kardelenler International Kids Academy Anaokulu Özel Okul
Özel Kika Kardelenler International Kids Academy Anaokulu

Topluma faydalı çevreye saygılı bireyler yetiştiriyorlar başta. her şey branş derslerinden ve oyun oynmktn ibaret değil...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum