fb

Bağımsız Anaokulları

Görüntülenme Sayısı: 30658

Bağımsız anaokulları; herhangi bir ilkokul ya da ortaokul binasının içinde sınıf olarak bulunmayan kendine ait müstakil binası olan anaokullarıdır. Devlete ait olan bu anaokullarından her semtte en az bir tane mevcuttur.  Son olarak yönetmelikte yapılan değişiklikle ilkokul ya da ortaokul bünyesinde bulunan anasınıfları 48 aylıktan itibaren kayıt kabul ederken, bağımsız anaokullarında bu sınır 36 aya çekilmiştir.

Bağımsız Anaokulları

Bağımsız Anaokulları Kayıt Tarihi Ne zamandır?

Bağımsız Anaokullarına Haziran ayının ilk 3 haftasında ön kayıt başvuruları alınır. Haziran ayının son haftası kayıt komisyonu kurularak başvurular değerlendirilir, asil ve yedekler olmak üzere listeler açıklanır. Asıl kayıtlar Temmuz ayı boyunca yapılır. Eğer okulun kontenjanından yer kalmışsa ya da asıl listeden kayıt yaptırmayan olmuşsa 1 Ağustos-30 Eylül tarihleri arasında yedeklerden kayıt alınır.

Bağımsız Anaokulu Kayıt Şartları Nelerdir?

Kayıt komisyonu okulun derslik ve öğretmen sayısını göz önünde bulundurarak bir önceki sene devam eden öğrencilere öncelik vermek koşuluyla ön kayıtlardan sayı belirler ve kayıtlarını alır. İkametgah olarak yakın öğrencilere kayıtta öncelik verilmesi esastır. Ancak çalışan anne-babaların çocuklarının da, belgelemeleri koşuluyla ikametgaha bakılmaksızın kaydı alınabilir. Okul kontenjanında yer var ise bu şartlara bakılmaksızın da kayıt yapılabilmektedir. Anaokuluna başvuru çok fazla ise velilerin huzurunda kura çekilir.

Çocuğunuz için en uygun anaokulu ve kreşe vakit kaybetmeden ulaşın!

Bağımsız Anaokuluna Başlama Yaşı:

Bağımsız anaokuluna kayıtların yapıldığı yılın Eylül ayının sonuna kadar 37 ayını dolduran ve 66 ayını doldurmayan aralıktaki çocukların kayıtları yapılır. Ancak öncelikli kayıt 48-66 aylık gruba verilir. Okulda yer kalması durumunda 36-48 aylık çocuklar alınır.

Bağımsız Anaokulları-1

66 Ayını Dolduran Çocukların Bağımsız Anaokulu’na kaydı yapılabilir mi?

Eylül ayı itibariyle 66 ayını doldurmuş tüm çocukların ikametgah bölgelerindeki ilkokullara kayıtları e-okul modülü üzerinden otomatik olarak yapılır. İlkokula başlama yaşı ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Bağımsız Anaokul Örnekleri

 

Eğer çocuk 66-67 ve 68 aylık ise veli isteğiyle otomatik olarak kayıt yapılmış olan ilkokula dilekçe verilerek kaydı ertelenebilir. Bu durumda çocuğun kayıt yapılan ilkokulun anasınıfına (var ise) kaydı yapılabilir yok ise bulunduğu bölgedeki bağımsız anaokuluna kaydı yapılabilir. 69,70 ve 71 aylık çocukların ise anaokuluna kaydı için ilkokula başlamaya hazır olmadığını belgeleyen bir sağlık kurulu raporu alması gerekmektedir. Bu durumdaki çocuklar yine kendi okullarının bünyelerindeki anasınıflarına yer kalmaması ya da ilkokulun anasınıfının bulunmaması halinde ikametgah bölgesi yakınındaki bağımsız anaokuluna gidebilmektedir.

Bağımsız Anaokulları-2

Bağımsız Anaokulunun Anasınıfından Farkı Nedir?

Anasınıfı ilkokul ya da ortaokul binası içinde ve 48 aylıktan itibaren kayıt almaya başlayan fakat öncelikli kayıt yaşı ilkokul 1.sınıf öncesi hazırlık öğrencileri olan sınıflardır. Bağımsız Anaokulları ise bina olarak tamamen özerk ve bünyesinde 36-66 ay aralığında tüm yaş gruplarını barındıran kurumlardır. Buna göre elbette Bağımsız Anaokulları hem fiziki olarak hem de çocuklar açısından oldukça avantajlıdır. Bina ve bahçe olarak sadece anaokuluna ait olduğu için çocuklar daha özgür hareket edebilmektedirler. Anasınıflarında bu durumdan söz edemeyiz çocuklar daha kısıtlı bir alanda (Bu genelde tek bir kapanmış koridor) hareket etmek durumunda kalırlar. Ayrıca bahçe kullanımı da okul idaresinin uygun gördüğü ölçüde çok küçük bir alanda belli saatlerde mümkün olabilmektedir.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 12 Ocak 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Yarı Yıl Kitap Önerileri Sizin ve çocuklarınız için tatil döneminde okumak için ideal kitaplar
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Minik Yunuslar Anaokulu Özel Okul
Özel Minik Yunuslar Anaokulu

Öğrencileri ile birebir ilgilenen öğretmenleri ve idarecisi var. Çocuğumu gözüm kapalı olarak emanet edebiliyorum.

Özel İTA Okulları Anaokulu Özel Okul
Özel İTA Okulları Anaokulu

Eğitimi bakımından çevredeki okullara kıyasla çok daha iyi bir okul. Sosyal faaliyetlere de yer veriyorlar ancak çeşitli...

Özel Duygu Müzik Anaokulu Özel Okul
Özel Duygu Müzik Anaokulu

yılların verdiği tecrübe ile eğitime farklı bir bakış açısı getirip en iyi şekilde devam ediyorlar.çok memnunuz :)

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum