fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuğum Kreşe Ne Zaman Başlamalı?

Görüntülenme Sayısı: 7499

Annelerin kafasını karıştıran “Acaba doğru bir şey mi yapıyorum?” diye sorguladıkları en önemli sosyal gelişim adımlarından biri, çocuğunun kreşe başlamasıdır. Aileden ilk ayrılış olan çocuğunuzun kreşe başlaması, onun okul hayatının olumlu gelişmesinde büyük bir adım olacaktır.

Çocuğum Kreşe Ne Zaman Başlamalı?

En uygun kreş yaşı nedir?

Kreş için uygun yaş nedir? diye düşündüğümüzde öncelikle anne-babanın çalışma durumu ve çocuğun bakımını sağlayacak bir kişinin bulunup bulunmaması göz önünde bulundurulmalıdır. Anne-babanın çalıştığı durumlarda bile 2.5 yaşına kadar çocuğunuzun bakımının evde karşılanması konusunda yaratacağınız fırsatlar, onun sosyal ve duygusal gelişimi için faydalı olacaktır. Çocuğunuzun bakımı ile ilgili herhangi bir problem durumu yoksa uzmanlar en doğru kreş yaşının 3 olduğunu ifade etmektedir. Her çocuğun farklı gelişim süreci olduğunu göz önünde bulundurursak, kreşe başlama yaşında da bazı değişiklikler olabileceğinin bilincinde olmak gerekecektir.

Çocuğumu kreşe göndermeli miyim?

“Çocuğumu kreşe göndermeli miyim? “diye düşünmeye başladığınız süreçte, çocuğunuzun akranları ile kurduğu iletişimi, dışarıda ve parkta oynadığı oyunları, sizden ayrı olarak kalabildiği sürenin ne kadar olduğunu değerlendirmeniz, çocuğunuzun kreş için hazır olup olmadığını belirlemede önemli ipucu sağlayacaktır. Kreşe başlamaya hazır olmayan bir çocuk için bu dönemdeki zorlamalar, o küçücük ruhunda travmatik yaraların açılmasına sebep olabilir. Bu yüzden aceleci davranmamak ve gözlemci bir anne olmak doğru karar vermenizi sağlayacaktır.

Peki anne olarak ben buna hazır mıyım?

Pek çok anne çocuğunun hazır oluşunu gözlemlerken, kendi duygusal süreçlerini göz ardı etmektedir. Her zaman yanınızda olan çocuğunuzun, gözünüzün önünde olmayacak olması sizin duygusal dünyanızda neler yaratacak hiç düşündünüz mü? Ya da çocuğunuzu kreşe bırakırken onun ağlaması durumunda siz ne hissedeceksiniz acaba?

Çocuğunuzun bir birey olduğunun farkına vararak sürece başlamak fayda sağlayacaktır. Her anne-baba çocuğu ağlarken üzüntü duyar, ama bunu çocuğunuza yansıtmayacak kadar güçlü olmanız, kreşin güvenilir bir yer olduğu duygusunu ona verecektir. Onun dış dünyaya açılan kapısı sizsiniz. Sizin onun karşısındaki güçlü ve destekleyici tutumunuz, çocuğunuzun bu ilk ve önemli adımında başarı sağlamasına yardımcı olacaktır.

Bu yazı ilginizi çekebilir; Çocuğumun Kreşe Hazır Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bu makale Elif Biçer tarafından 09 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğumun Kreşe Hazır Olduğunu Nasıl Anlarım? Çocuğunuzu kreşe mi göndermek istiyorsunuz? Çocuğunuz buna hazır mı? Sürecin işleyişi nasıl olmalıdır? Tüm merak ettiğiniz yanıtlar bu yazıda...
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Esenyurt Minyatür Anaokulu Özel Okul
Özel Esenyurt Minyatür Anaokulu

Şimdilik iyi gidiyor öğretmenler iyi yaklaşımları güzel gördüğüm kadarıyla temizlikte gayet iyi

Özel Büyük Düşler Anaokulu Özel Okul
Özel Büyük Düşler Anaokulu

Sınıf mevcutlarının az olması avantaj böylece öğretmenler çok daha fazla ilgilenebiliyor. Okulda çalışan velilere yardım...

Özel Kurtköy Şeker Ağacı Anaokulu Özel Okul
Özel Kurtköy Şeker Ağacı Anaokulu

Çocuğumu güvenle emanet ettiğim güven ve ahlaki değerlerin ön olanda tutulduğu,çocuğumun gelişimine olumlu etkisi olan a...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum