fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuğunuz İlk Defa Okula Başlarken

Görüntülenme Sayısı: 2645

Koynunuzdan, kucağınızdan, kanatlarınızın arasından çıkarttığınız hayatınızın en değerli parçaları, çocuklarınızı öğretmenlerinin kollarına, kucaklarına gönderiyorsunuz. Bazen kendilerini mutsuz mu hissediyorlar acaba diye düşünürken onun yuvada öğrendiği bir şarkıyı mırıldanması ya da öğrendiği bir konuyu size heyecanla anlatması sizleri memnun ediyor. Doğru bir iş yaptığınızı düşünüyorsunuz.

Çocuğunuz İlk Defa Okula Başlarken

Çocuklarınızda Birçok Değişiklik Göreceksiniz

Özellikle çocukları yuvaya yeni başlayan anneler ve babalara seslenmek istiyorum. Yuvaya yeni başlayan çocuğunuzda bir sürü değişiklikler göreceksiniz. Olumlulardan biri kendine güvendir. Çocuk adaptasyon dönemini atlattıktan sonra ki, bu bazı çocukta çok kısa bazı çocukta biraz daha uzun sürebilir; annenin babanın istikrarlı duygularına ve tutumuna bağlı olabilir, çocuğun yetiştiriliş biçimi, kişilik özelliklerine bağlı olabilir. İçine girdiği ortamı yadırgaması, izlenimlerinden bazılarının endişe uyandırıyor olması, evini, annesini, babasını, annesinin yemeklerini, evdeki oyuncaklarını özlüyor olması, annesinin, kardeşinin, evdekilerin ne yapıyor olduğunu merak ediyor olması olabilir. Yeni bulunduğu bu ortamın oldukça eğlenceli görünmesine rağmen bazı kuralları olduğunu fark etmesi, öğretmeninin yalnız onun değil, hepsinin öğretmeni olduğunu, hepsini kucakladığını, sevdiğini görmesi, yeni gelenlerle daha çok ilgilendiğini farketmesi vs. vs. gibi bir sürü etmen çocuğun adaptasyon sürecinde etkili olur. Ama alışır çocuk. Çocukların adaptasyonu aslında biz yetişkinlerden çok daha çabuktur. Teknolojiye, teknolojik aletleri kullanıma dair uyum becerilerini siz de hayrete izliyorsunuz. Yeter ki biz açıklayıcı olalım, yardımcı olalım, istikrarlı ve tutarlı olalım. En önemlisi sevgi, saygı, anlayış, hoşgörü ile yaklaşalım. Duygularını anlayalım, kabul edelim bu duyguyla baş etmesi konusunda yardımcı olalım.

Çocuğunuz İlk Defa Okula Başlarken-1

Adaptasyon Süresini Aşan Çocuklar

Adaptasyon süresini aşan çocuk birden bire farklılaşır. İlk şaşırdıklarınızdan biri “verir misin, gelir misin” gibi nezaket içeren sözcüklerin doğal konuşma içine girmesi olacak. (Bu arada sizlere “öğretmenim” diye hitabettiklerine de rastlayacaksınız) Daha sonra abartılı bir güven gelişecek. Çocuğunuz yakında her şeyi anlayan, her şeyi bilen, sizlerden daha iyi bilen küçük bir ukala olacak. Bilemediklerini de öğretmeninin bildiğini söyleyerek sizlerin bilgisini küçümseyecek. Öğretmen en büyük otorite olacak. Ona verilen sözler daima tutulacak. Onun dedikleri illa da yapılmaya çalışılacak. Siz bunu azıcık kıskançlıkla izleyeceksiniz belki ama iletişiminiz kolaylaşacak, netleşecek. Üstelik “öğretmene söylemek” gibi gizli bir silah da geçirmiş olacaksınız elinize. Aman o silahı çok dikkatli kullanın.

Çocuğunuz İlk Defa Okula Başlarken-2

Güveni Artan Çocukla İnatlaşmayın

Kendine abartılı güven geliştirdiği bu dönemde lütfen çocuklarınızla inatlaşıp sizin en çok bildiğinize dair ispatlar içine girmeyin. İşleri sarpa sardırırsınız. İnat, düşmanlık ve husumet yaratır. Merak etmeyin bu dönem kendiliğinden, doğal sürecinde rayına oturacak. Siz sadece biraz sabırlı, hoşgörülü, anlayışlı, saygılı ve sevgili olun.

Bu yazı Aydın Kids Kreş ve Gündüz Bakımevi Psikoloğu Oya Pakyürek tarafından yazılmıştır.

Çocuğunuz İlk Defa Okula Başlarken-4
Bu makale Furkan Namlı tarafından 18 Ağustos 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
2 Yaş Sendromu 2 yaşında çocukların yaşadıkları belli başlı sorunlar vardır. Bunlar başında öfke nöbetleri gelmektedir. Çocuğunuzun yaşadığı sorunların önüne geçmek için neler yapılabilir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Beyaz Papatya Anaokulu Özel Okul
Özel Beyaz Papatya Anaokulu

3 Yıldır yaz kış demeden kesintisiz ailemden birine bırakır gibi gözüm arkada kalmadan sözünü tam olarak karşılayan , Eğ...

Özel Kita Anaokulu Özel Okul
Özel Kita Anaokulu

Kayıt sürecinde göstermiş oldukları nezakete ve ilgiye hayran kaldık. Okulun 2023 yapımı oluşu ve deprem yönetmeliğine u...

Özel Bağcılar Düzgün Anaokulu Özel Okul
Özel Bağcılar Düzgün Anaokulu

3 yaşında ki kızımın severek hergün koşarak gittiği değerli yöneticilerin ve sevgili öğretmenlerimizin son derece ilgili...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum