fb

Ev mi Kreş mi?

Görüntülenme Sayısı: 1194

İkisi kıyaslanacak olduğunda elbette ikisinin de avantajları olacaktır. Fakat 3 yaşın altındaki çocuklar için evde olmak,yarı zamanlı bir kreş veya anneli oyun grubunun avantajları çok daha ağır basacaktır.

Ev mi Kreş mi?

Çocuğunuz Eğer 2 Yaşın Altındaysa

Genelde akla takılan ilk soru kreşe başlama yaşıdır.Çocuk 2 yaşına kadar anneye çok fazla ihtiyaç duyar. 3 yaşına kadar çok gerekmedikçe okul öncesi eğitim kurumuna başlatılması tavsiye edilen bir durum değildir. Kreş yaşı şu olmalı diye bir zorunluluk yoktur elbette fakat eğer çocuğunuzun evde bakımını üstlenen güvenilir biri var ise 3 yaşından sonra yarı zamanlı ve yaşıtlarının bir arada bulunduğu bir kreş, aktivite merkezi ya da oyun grubuna gitmesini tavsiye ederiz.

Evde Olmanın Avantajları Nelerdir?

Çocuğunuzun bakımını siz üstleniyorsanız ve çalışmıyorsanız emin olun çocuğunuzla evde birlikte geçireceğiniz vaktin yerini hiçbir okul öncesi kurum tutmayacaktır. Çocuğun birincil ihtiyacı anne ile etkili zaman geçirmektir. Anneyle sağlıklı bir güven bağı kurmak çocuğun tüm hayatını etkiler. Sağlıklı bir güven bağı ileride çocuğunuz okula başladığında sizden sorunsuz ayrılmasını da sağlar. Bu nedenle eğer evdeyseniz çocuğumu kreşe yollamalıyım diye bir zorunluluğunuz olduğunu düşünmeyin aksine 3-4 yaşa yani paralel oyunlardan kurtulup diğer çocuklarla oynama becerisi başlayana kadar sizinle vakit geçirmesi oldukça doğru bir karar olacaktır. Çocuğunuzla evdeyken yapabileceğiniz ve yaparken çocuğunuzu bilişsel ve fiziksel olarak destekleyebileceğiniz bir sürü aktivite yaratabilirsiniz. Düzenli olarak çocuğunuzla parklara gidip orada bulunan diğer annelerle kendi anneli oyun grubunuzu kurabilir ve böylece çocuklarınızın sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzla beraber gidebileceğiniz etkinlikler ve aktivite merkezleri de alternatifleriniz arasında bulunmaktadır.

Kreşler, Oyun Grupları Avantajları Nelerdir?

Eğer çalışmak durumundaysanız ve çocuğunuzu kreşe gönderme ihtiyacı hissediyorsanız (çünkü bazı çocuklar buna daha yaşı gelmeden ihtiyaç duyarlar; aşırı içe kapanık çocuklar vb..) eğer 3 yaşın altındaysa yarı zamanlı bir kreş veya oyun grubunu tavsiye ediyoruz. 4 yaş ve üzerindeyse tam gün anaokuluna gitmesi faydalı olacaktır.

Kreş ve Oyun Grupları Neden Önemlidir?

  • Çünkü sosyalleşme özgüven kazanmanın en önemli adımıdır. Akranlarıyla zaman geçiren çocuklar, zihinsel açıdan daha sağlıklı gelişirler.
  • Çünkü oyun sağlıklı gelişimin ilk adımıdır. Oyun çocuğun fiziksel ve düşünsel gelişimini sağlarken, oyun grubu içinde yer almak çocuğu birey olmaya hazırlar.
  • Çünkü paylaşmak öğrenilen bir durumdur. Özelllikle tek çocuk olarak büyüyen çocukların bu olguyu öğrenmesi ancak yaşıtlarıyla bir araya gelmesiyle mümkündür.
  • Çünkü 3 yaş altı çocukların enerjilerini müzik, oyun, spor ve dans gibi programlanmış aktivitelerle atması sağlıklıdır.
  • Çünkü yemek ve oyun gibi ihtiyaçların bir program dahilinde günlük rutine oturması daha rahat olur.
  • Çünkü çocukla ilgili normal gelişim dışında seyreden bir durum varsa ve bu henüz fark edilmemişse bu durumun fark edilmesi, ailenin bilgilendirilmesi veya müdahalesi daha hızlı olabilir. (otizm, gelişim geriliği, çeşitli öğrenme problemlerine temel olabilecek zihinsel belirtiler vb..)
Bu makale Esin Acartürk tarafından 12 Ocak 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Bağımsız Anaokulları Herhangi bir ilkokul ile bağlantısı olmayan anaokullarına dair detaylı bilgiye ulaşın.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kartanesi Anaokulu Özel Okul
Özel Kartanesi Anaokulu

Sanatsal derslere gereken önemi vermeleri çok güzel. çocuklar bu dersleri çok seviyor. Tabii bu derslerin alanında başar...

Yağmurca Anaokulu Özel Okul
Yağmurca Anaokulu

Bu bölgedeki en güzel okul diyebilirim okul seçiminde ilk kriterim eğitmen profiliydi bu okuldaki öğretmenlerin hepsi de...

Özel Yedi Deniz Anaokulu Kids Education Academy Anaokulu Özel Okul
Özel Yedi Deniz Anaokulu Kids Education Academy Anaokulu

Herşeyden önce birebir ilgilenmeleri çok ama çok güzel inanılmaz ilgililer tüm öğretmenler YEDİ DENİZ ANAKOLU ATAŞEHİR...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum