fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Kreş Nedir?

Görüntülenme Sayısı: 81190

0-36 ay arası çocukların gündüzleri alınıp bakımlarının yapıldığı kurumdur. Bebek bakımevi de denilir. Ülkemizde kreş ve anaokulu kavramı genelde birbirine karışır. Kreş yaşı 0-36 ay arası çocukluk öncesi çağdır. Anaokulu ise 36 aylık ve sonrası çocuklar için açılmış okullardır.

Kreş Nedir?

Kreşlerde çocukların fiziksel, zihinsel, psiko-sosyal gelişimsel süreçlerini tamamlamalarına yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış programlar uygulanır. Kreşlerde bebeklerin sağlık durumları ve beslenmeleri rutin olarak kontrol edilir. Çalışan bir anne sabah işe giderken çocuğunu kreşe bırakır, kreşte bulunan bakıcılar ve eğiticiler bütün gün çocuğun bakımı, beslenmesi ve eğitimini sağlar.  Kreşte ağırlıklı olan durum bakım hizmeti olduğu için bir eğitim kurumu olmaktan çok sosyal bir kurumdur. Resmi ve Özel olmak üzere iki statüsü vardır.

Size en uygun kreşi bulabileceğiniz Kreş ve Anaokulu listemize göz atabilirsiniz.

Resmi Kreşler

Çalışan anne ve babanın iş verimini, Kuruma bağlılığını artırmak ve aile refahını geliştirmek amacıyla çocukların fiziksel, zihinsel, psiko-sosyal gelişimsel süreçlerini tamamlamalarına yardımcı olan kurumlardır.

İş Kanununun 81. maddesine bağlı olarak Mart 1987’de yürürlüğe konan tüzükte yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun yüz elliden çok kadın işçi çalıştıran iş yerlerinde, bir yaşından küçük emzikli çocuklar için işçi anneler tarafından emzirilmeleri ve bakılmaları için işverenlerin kreş açmaları mecburiyeti getirilmiştir.

Özel Kreşler

Çalışan anne-baba şartının aranmadığı özel statüde belirli kriterlere uygun olarak açılmış, 0-36 aylık çocukların bakımlarının yapılarak zihinsel, fiziksel ve psiko-sosyal gelişimlerinin desteklendiği programlarla hizmet veren kurumlardır.

Özel kreşler genelde kreş ve gündüz bakımevi adı altında açılarak iki farklı hizmeti yani kreşten sonra tam gün anaokulu hizmetini aynı çatı altında sunabilmektedir. Bu durumda çocuk 36 aylık olduktan sonra başka bir kurum arayışına girilmeyerek aynı fiziksel mekanda devam edebilmektedir.

Sitemizde yer alan kreşlere Kreş sayfamızdan ulaşabilirsiniz!

Bu yazı ilginizi çekebilir; Kreş Programları Nasıl Olmalı?
Bu yazı ilginizi çekebilir; Çocuğum Kreşe Ne Zaman Başlamalı?

Bu makale Esin Acartürk tarafından 20 Haziran 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Kreş Programları Kreş programları nasıl olmalıdır? Ebeveynler eğitim programlarında nelere dikkat etmeliler? Kaliteli bir kreşi diğerlerinden nasıl ayırt edebilirsiniz?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Sultan Anne Anaokulu Özel Okul
Özel Sultan Anne Anaokulu

Hem çalışanlar hem de hizmet açısından çok memnunuz. Çocuğumuzu gönül rahatlığıyla gönderiyoruz. Öğretmenler güler yüzlü...

Özel Beyaz Papatya Anaokulu Özel Okul
Özel Beyaz Papatya Anaokulu

3 Yıldır yaz kış demeden kesintisiz ailemden birine bırakır gibi gözüm arkada kalmadan sözünü tam olarak karşılayan , Eğ...

Özel Göksu Nehir Anaokulu Özel Okul
Özel Göksu Nehir Anaokulu

Anaokuluna giden çocuğum için uzun araştırmalar sonucu fiziki alan ve ilgili öğretmen kadrosu ile aradığımı bulduğumu dü...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum