fb

Kreş Nedir?

Görüntülenme Sayısı: 4243

0-36 ay arası çocukların gündüzleri alınıp bakımlarının yapıldığı kurumdur. Bebek bakımevi de denilir. Ülkemizde kreş ve anaokulu kavramı genelde birbirine karışır. Kreş yaşı 0-36 ay arası çocukluk öncesi çağdır. Anaokulu ise 36 aylık ve sonrası çocuklar için açılmış okullardır. Kreşlerde çocukların fiziksel, zihinsel, psiko-sosyal gelişimsel süreçlerini tamamlamalarına yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış programlar uygulanır. Kreşlerde bebeklerin sağlık durumları ve  beslenmeleri  rutin olarak kontrol edilir.

Kreş Nedir?

Çalışan bir anne sabah işe giderken çocuğunu kreşe bırakır, kreşte bulunan bakıcılar ve eğiticiler bütün gün çocuğun bakımı, beslenmesi ve eğitimini sağlar.  Kreşte ağırlıklı olan durum bakım hizmeti olduğu için bir eğitim kurumu olmaktan çok sosyal bir kurumdur. Resmi ve Özel  olmak üzere iki statüsü vardır.

Resmi Kreşler

Çalışan anne ve babanın iş verimini, Kuruma bağlılığını artırmak ve aile refahını geliştirmek amacıyla ,çocukların fiziksel, zihinsel, psiko-sosyal gelişimsel süreçlerini tamamlamalarına yardımcı olan kurumlardır.

İş Kanununun 81. maddesine bağlı olarak Mart 1987’de yürürlüğe konan tüzükte yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun yüz elliden çok kadın işçi çalıştıran iş yerlerinde, bir yaşından küçük emzikli çocuklar için işçi anneler tarafından emzirilmeleri ve bakılmaları için işverenlerin kreş açmaları mecburiyeti getirilmiştir.

Özel Kreşler

Çalışan anne-baba şartının aranmadığı özel statüde belirli kriterlere uygun olarak açılmış, 0-36 aylık çocukların bakımlarının yapılarak zihinsel, fiziksel ve psiko-sosyal gelişimlerinin desteklendiği programlarla hizmet veren kurumlardır.

Özel kreşler genelde kreş ve gündüz bakımevi adı altında açılarak iki farklı hizmeti yani kreşten sonra tam gün anaokulu hizmetini aynı çatı altında sunabilmektedir. Bu durumda çocuk 36 aylık olduktan sonra başka bir kurum arayışına girilmeyerek aynı fiziksel mekanda devam edebilmektedir.

Bu yazı ilginizi çekebilir; Kreş Programları Nasıl Olmalı?

Bu yazı ilginizi çekebilir; Çocuğum Kreşe Ne Zaman Başlamalı?

Bu makale Esin Acartürk tarafından 23 Aralık 2015 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Kreş Programları Kreş programları nasıl olmalıdır? Ebeveynler eğitim programlarında nelere dikkat etmeliler? Kaliteli bir kreşi diğerlerinden nasıl ayırt edebilirsiniz?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Pinokyo Çocuk Anaokulu Özel Okul
Özel Pinokyo Çocuk Anaokulu

Binalarda İstanbul Üniversitesi'nden depreme dayanıklılık raporu alınmıştır. Geniş bir öğretmen kadrosuna sahip eğitim k...

Özel Kardelenler Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji Anaokulu

Topluma faydalı çevreye saygılı bireyler yetiştiriyorlar başta. her şey branş derslerinden ve oyun oynmktn ibaret değil...

Özel Hayal Anaokulu ve Kreş Özel Okul
Özel Hayal Anaokulu Ve Kreş

Hayal anaokulu sayesinde çocuğumuz için endişelenme ve zorlukların üstünden gelme korkumuzu atlattık. En zor ve ne yapac...

11404 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!