fb

3-6 Yaş Dil Gelişimini Destekleyici Etkinlikler

Görüntülenme Sayısı: 35615

Dil gelişimi, bilişsel gelişimin en önemli göstergesidir. Çocuğunuzla yaptığını her etkinlik dolaylı yoldan bilişsel gelişimine de olumlu bir katkı sağlayacaktır. Bu sebeple size sunacağımız etkinlik örneklerinde temelde dil gelişimi hedef alınsa da, ince motor ve kaba motor gelişimi de destekleyici çalışmalarda yer alacaktır.

Anne-Babalar için 3-6 Yaş Dil Gelişimini Destekleyici Etkinlikler

Anne-Baba Bu Neden Böyle?

  • 3-4 yaşta çocuğunuz yer bildiren kelimeleri cümlelerinde kullanmaya başlar. Çocuğunuz, “Kim, ne, nerede, neden gibi” 5N 1K sorularını sorarak merakını giderme yollarını arar. Bu nedenle onun bu ihtiyacına cevap veren oyunlar oynamak faydalı olacaktır. Bu beceriyi geliştirecek en iyi materyal kitaplardır. Resimli kitapları sizin okuyabilirsiniz.
  • Resimli kavram kartlarında yararlanarak oyunlar oynayabilirsiniz. Birbirinize kartların üzerindeki resimleri göstermeden anlatarak, ne olduğunu bulmaya çalışabilirsiniz.
  • Resimli kavram kartlarından yararlanarak, resimleri birbirinize göstermeden “Evet ve Hayır” cevaplı sorular sorabilir, verdiğiniz cevaplar ile kartlardaki resimlerin ne olduğunu bulmaya çalışabilirsiniz. Çocuğunuzun pek çok kavram ile ilgili bilgileri zihinde canlandırması gerektirdiği için, bu çalışma 4-5 yaşlarda daha uygun olabilir.
  • İçi gözükmeyen bir poşet ya da çantaya farklı nesneler atarak gözleri kapalı şekilde çocuğunuzun nesneler dokunmasını ve tarif etmesini isteyebilirsiniz. Bu oyunu sıra ile oynayarak hareketlendirebilir, en çok tahmin edene ödül verebilirsiniz.
Anne-Babalar için 3-6 Yaş Dil Gelişimini Destekleyici Etkinlikler-1

Resim, Tekerleme ve Kartlar

  • Bir deftere her gün çocuğunuzun yaptığı etkinlikleri basitçe çizerek ona “Resimli Günlük” oluşturabilirsiniz. Bu çocuğunuzun her gün yaptığı aktiviteleri sıra ile anlatmasını kolaylaştıracak, zamanla resimlere bakmaya gerek duymadan zihninde canlandırarak anlatabilmesini sağlayacaktır.
  • Olay kartları dil gelişimi için güzel çalışmalardandır. Olay kartlarındaki resimleri inceleyerek doğru sırada dizmek ve anlatmak eğlenceli bir faaliyet olabilir. Zamanla bu kartlardan yararlanarak farklı olaylar kurgulayabilir, hikayeler yazabilirsiniz.
  • Şarkı ve tekerlemeler hafıza ve dil gelişimini desteklemektedir. Yeni şarkı ve tekerlemeler öğrenerek birlikte eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.
Anne-Babalar için 3-6 Yaş Dil Gelişimini Destekleyici Etkinlikler-2

Birlikte Hikayeler Yaratın

  • Çocuğunuz yetişkinlerin kıyafetlerini giymekten çok hoşlanmaktadır. Onun bu ilgisini kullanarak “mış gibi” oyunları oynayabilirsiniz. Bu oyunlar çocuğunuzun esnek düşünme, dinleme, ifade etme becerilerini geliştirecektir.
  • 4-6 yaşları arasında neden-sonuç ilişkisi kurmak, problem çözme becerisini geliştirmek okul yaşamına hazırlık açısından çok önem taşımaktadır. Mesela siz içerisini süpürürken “Neden temizlik yapmamız gerekir?” gibi sorular sorarak çocuğunuzun cevap vermesini, veremiyorsa da bilgi vererek öğrenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Çocuğunuz büyüdükçe yaşıtları ile zaman geçirmeye ihtiyaç duyar. Birkaç arkadaşı ile oyun oynayabileceği, paylaşımda bulunabileceği ortamlar yaratmanız, grup oyunları oluşturmanız çocuğunuzun sosyal ve duygusal gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir.

Sevgili anne-babalar…

Eğlenmeden yaptığınız her etkinlik görevmiş gibi olduğunda çocuğunuz da bu etkinliklerden zevk almaz. Bu sebeple çocuğunuzla oyun oynarken ve etkinlik yaparken sizin de eğlenebileceğiniz çalışmaları tercih ediniz.

Bu makale Elif Biçer tarafından 10 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Başka Bir Okul Mümkün BBOM yani Başka Bir Okul Mümkün oluşumu, ilkokul seviyesinde alternatif eğitime katkı sağlamaktadır. Peki BBOM tam olarak nedir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Canada Okulları İlkokulu Ulus Özel Okul
Canada Okulları İlkokulu Ulus

Hem kentin bu kadar merkezinde hem de bu kadar yeşil alana sahip başka bir okul kampüsü bulamazsanız. Uluslararası eğiti...

Özel Liv Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Liv Koleji İlkokulu

Özel Çekmeköy Liv Koleji İlkokulu ; 2018-2019 eğitim öğretim döneminde faaliyete geçecek olup şu an güçlü bir başlangıç...

Özel Esenyurt Boğaziçi Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Esenyurt Boğaziçi Okulları İlkokulu

okulun koridorlarının geniş olması sınıfların temiz ve ferah olması site içerisinde ve evime çok yakın olmasından dolayı...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum