fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

BİLSEM Nedir?

Görüntülenme Sayısı: 923

Her çocuk özeldir. Sadece içlerindeki cevherlerin keşfedilmesi gerekir. Üstün yetenekli bir çocuğunuz olabilir ve bunu çocuğunuzun ilkokul öğretmeni fark edebilir. Peki bu çocukların devam ettiği "Bilim ve Sanat Merkezleri"nin kısaltması olan BİLSEM Nedir? BİLSEM Sınavı Nasıl Yapılır? BİLSEM sınav Sonuçları ne zaman açıklanır? İşte özel yetenekli çocukların yeteneklerinin keşfedilmesi ve bu yeteneklerinin geliştirilmesine dayanan BİLSEM süreci hakkında her şey!

BİLSEM Nedir?

BİLSEM (Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri), ilkokul çağındaki özel yetenek sınavlarıyla tespit edilen öğrencilerin, örgün eğitim kurumlarındaki, milli eğitimin belirlemiş olduğu müfredattaki eğitimlerine devam edip aksatmayacak bir biçimde, bireysel yeteneklerini belirlemek ve geliştirmeleri için açılmış devlete bağlı özel eğitim kurumlarıdır. Türkiye genelinde her ilde bir BİLSEM bulunmaktadır ve o ildeki okullarda, öğretmenlerce fark edilen özel yetenekli çocuklar bu kurumlara yönlendirilmektedir.

BİLSEM Neyi Amaçlar?

Her insan doğarken bazı yeteneklerle doğar ve büyüdükçe çeşitli faktörlerle bu yetenekler ya keşfedilip geliştirilir ya da zamanla körelir. Tesadüfen ve zamanla keşfedilen bu yeteneklere sahip çocukların erken yaşlarda belirlenip, yeteneklerinin geliştirilmesi için gerekli eğitimleri alması BİLSEM’in amacıdır. Genel müzik yeteneği, görsel sanatlar yeteneği, genel zihinsel yetenek gibi alanlarda yetenekli olarak tabir edilen çocuklar, potansiyellerini en üst düzeyde kullanabilmeleri için desteklenmektedir.

BİLSEM kurumları yetenekli çocukların kendilerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarının sağlamaktadır. Bu gibi çocukların kendilerine ve topluma katkı sağlayabilmeleri için temel eğitimin yanında yeteneklerini destekleyici eğitimler almaları için açılmıştır. Zenginleştirilmiş ve farklılaştırılmış bir ek eğitim hizmeti sunarak çocukların yaratıcılıklarını desteklemektedir.

BİLSEM Sınavı Nasıl Yapılır?

BİLSEM Sınavı Nasıl Yapılır?

BİLSEM Sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önceden belirlenen tarih ve saatlerde sınıflara göre gruplandırılarak yapılmaktadır. Bu sınava girebilecek öğrenciler öğretmenler tarafından doldurulan gözlem formuna sahip olmalıdır. Başvuru yapmak isteyen öğrenciler, sınav harcını yatırdıktan ve sınıf öğretmenleri tarafından “gözlem formu” doldurulduktan sonra BİLSEM’e başvurmuş olmaktadırlar.

Sınav farklı iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama grup değerlendirmesi sınavı olarak, ikinci aşama da bireysel değerlendirme sınavı olarak adlandırılmaktadır. Birinci sınavda başarılı olan öğrenciler ikinci aşamaya girmeye hak kazanmaktadır.

İlk aşama olan grup taramasında öğrencilere sınıf düzeylerine uygun düzeyde sorulan sorulmaktadır ve bu aşamayı tamamlayan öğrenciler, bir sonraki aşama olan bireysel değerlendirme sınavına alınmaktadır. Bu aşamada öğrencilere genel zihinsel, görsel sanatlar, müzik gibi alanlarda belirli değerlendirmeler yapılmakta, belirli bir puanı geçen öğrenciler BİLSEM'e kayıt olmaya hak kazanmaktadır. Öğrencilerin BİLSEM de alacağı eğitim-öğretim dönemi, Eylül-Ocak, Şubat-Haziran olmak üzere iki döneme ek olarak Temmuz ve Ağustos olarak yaz okulu ve kamplar şeklindedir. Bir yılda toplam 3 dönem eğitim alan öğrencilere %30’u geçmeyecek şekilde devamsızlık hakları verilmektedir. Bu süreyi aşan öğrencilerin kaydı silinmektedir.

BİLSEM Sınavı’na Nasıl Başvurulur?

BİLSEM Sınavı’na Nasıl Başvurulur?

Her yıl belirlenen tarihlerde internet üzerinden dijital bir şekilde yapılan başvurular 1., 2., ve 3. sınıf düzeyindeki öğrencileri kapsar. 2017 yılından bu yana başvurular bireysel bir şekilde de yapılmaya başlanmıştır.

BİLSEM’e başvuru yapmak isteyen veliler sınav ücretini yatırdıktan sonra, sınıf öğretmenleri tarafından Öğrenci için doldurulan “gözlem formu” ile sınava aday gösterilebilmektedirler. Aday gösterildikten sonra internet üzerinden ilk aşama olan ve il tanılama sınav komisyonu tarafından belirlenen randevulara göre grup tarama sınavına girilmektedir. Sınavına giren öğrenciler, sonuçlara göre Türkiye ortalamasında yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınır.

BİLSEM bireysel değerlendirmeye girmeye hak kazanan öğrenciler MEB web sitesinden ilan edildikten sonra, “MEBBİS-BİLSEM” modülü üzerinden alınan randevuyla değerlendirmeye alınmaktadır.

Peki BİLSEM Soruları Nasıl Olmaktadır?

BİLSEM Grup tarama sınavı ayırt edici bir aşama olduğu için, birçok kategoriye ait sorularla karşılaşan öğrenciler, cevaplarına göre ikinci değerlendirmeye girmeye hak kazanmaktadır. Ayırt edici aşama olan grup tarama sınavını geçen öğrenciler, bireysel değerlendirmeye alınır. Bu aşamada öğrencilere resim, müzik gibi alanlarda yetenek sınavları açılır, performanslara göre komisyon tarafından belirlenen puanlar üzerinden öğrenciler BİLSEM’e kayıt olmaya hak kazanır.

BİLSEM’e Kayıt Olmaya Hak Kazanan Öğrenciler Nasıl Bir Eğitim Alıyor?

BİLSEM’e Kayıt Olmaya Hak Kazanan Öğrenciler Nasıl Bir Eğitim Alıyor?

BİLSEM’e kayıt olan öğrenciler;

 • Uyum (Oryantasyon)
 • Destek Eğitimi
 • İletişim Becerileri
 • Grupla Çalışma Teknikleri
 • Öğrenme Yöntemleri
 • Problem Çözme Teknikleri
 • Bilimsel Araştırma Teknikleri
 • Yabancı Dil
 • Bilgisayar
 • Sosyal Etkinlikler
 • Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme
 • Özel Yetenekleri Geliştirme
 • Proje Üretimi/ Yönetimi gibi alanlarda eğitim programına dahil olmaktadır.

Öğrenciler devamlılıklarına, istekli olmalarına bağlı olarak bu listedeki eğitimleri tamamlayabilmektedirler. Genellikle 3-5 kişilik küçük gruplarla yapılan eğitimler, örgün eğitimden farklı bir şekilde işlenmektedir. Öğrencilerin not almasına ya da sınavlara hazırlanmasına gerek kalmamaktadır. BİLSEM Eğitimi, süreç odaklı bir eğitim modelidir ve öğrenciler de uygun projelerin gerçekleştirilmesi üzerine bir eğitim almaktadır.

BİLSEM Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

BİLSEM Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

15-19 Mart 2021 tarihinde bireysel değerlendirme sınavı randevuları verilip, 22 Mart tarihinde sınava girecek öğrencilerin giriş bilgileri e-okul üzerinden açıklanmıştır. Bunun ardından 29 Mart ve 25 Haziran 2021 tarihleri arasında bireysel değerlendirmelerin yapılacağı duyurulmuştur.

2 Temmuz 2021 tarihinde kayıt hakkı kazanan öğrencilerin, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı web sitesi üzerinden ilan edilmesiyle 9 Ağustos ve 3 Eylül 2021 tarihleri arasında kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtlarını gerçekleştirmesi sağlanmaktadır.

Bu makale Umut Arslan tarafından 28 Haziran 2021 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Ebeveynlere 10 Kitap Önerisi Ebeveynlerin okuması gereken kitaplar hangileridir. Bu kitapların konuları nelerdir? Ebeveynlerin mutlaka okuması gereken 10 kitap önerisi sizlerle.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Tercih Koleji Anadolu Sağlık ve Teknoloji Meslek Lisesi Özel Okul
Özel Tercih Koleji Anadolu Sağlık ve Teknoloji Meslek Lisesi

Kaliteli eğitim, mesleğini severek yapan öğretmenler, rahatlıkla iletişime geçebileceğiniz bir okul idaresi kesinlikle t...

Özel AREL Koleji Ortaokulu Özel Okul
Özel AREL Koleji Ortaokulu

Arel Koleji Ortaokulu öğretmen ve idareci kadrosuyla okula adeta hayat vermektedir. Teknolojileri takip eden sanatsal ve...

Özel Marmara Deha Anaokulu Özel Okul
Özel Marmara Deha Anaokulu

Öncelikle şunu söylemeliyim ki; okuldaki çalışanların hepsi öğretmeninden müdürüne temizlikçi sinden sınıf öğretmenine k...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum