fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Ebeveynlere 10 Kitap Önerisi

Görüntülenme Sayısı: 222

Kitap okuyan ebeveynler, edindikleri bilgi birikimi ile yeni bakış açıları geliştirirler. Bu da çocuklarıyla aralarındaki iletişimi güçlendirir. Peki kendini geliştirirken çocuklarına da bir şeyler katmak isteyen ebeveynler nasıl kitaplar okumalıdır? İşte ebeveynler için özenle seçtiğimiz 10 kitap önerimiz:

Ebeveynlere 10 Kitap Önerisi

Koşulsuz Ebeveynlik - Alfie Kohl

Görünmez Adam Yayınevi’nden çıkan kitapta; aşırı kontrolden, cezaların yol açtığı zararlardan bahsedilmektedir. Koşulsuz Ebeveynlik, “Çocuklar neye gereksinim duyar ve bu gereksinimleri nasıl karşılarız?” gibi sorulara cevap vermektedir. Çocuk yetiştirmeye dair temel varsayımları sorgulamaya davet eden “Koşulsuz Ebeveynlik”, ebeveynlere çocuk yetiştirmenin farklı bakış açılarını göstermektedir. Çocukları ödül ve ceza yerine, sevgi ve akılcılıkla motive etmeyi öğütlemektedir.

2. Beni Ödülle Cezalandırma - Dr. Özgür Bolat

Beni Ödülle Cezalandırma, Doğan Kitap Yayınevinden çıkmıştır. Ödülle ilgili doğru bilinen yanlışlara değinen kitap, verilen ödüllerin zararlarından ve çocukların motivasyonlarını nasıl bozduğundan bahsetmektedir. Kitabın birinci bölümünde birçok araştırma ve bilimsel deneylerle açıklanmış örneklere yer verilmektedir. İkinci kısımda ise, ödül yerine çocuklara neler verilebilir? Sorumluluk bilinci nasıl kazandırılabilir? Motivasyonları nasıl artırılabilir? gibi sorulara cevaplar bulunabilmektedir. Kitap, çocuk eğitimine dair daha birçok faydalı bilgi de içermektedir.

3. Oyuncu Anne - Şermin Yaşar (Şermin Çakacı)

Kitabın içeriği, yalnızca anneler değil tüm ebeveynler için gerekli bilgiler içermektedir. Bu kitap, birçok farklı nesneden yararlanılarak oynanan oyunlar da öğretmektedir. Birlikte hazırlanan bu oyunlar, çocuklarla dolu dolu vakit geçirmenizi ve birbirinizi daha iyi tanımanızı sağlayacaktır.

Kitabın son kısmında güzel bir etkinlik tablosu da yer almaktadır. Oyuncu Anne, çocuklarınızla kaliteli vakit geçirmenize katkı sağlayacak bir içeriğe sahiptir.

4. Çocuğunu Doğru Besle - Dr. M. Ender Saraç / Uzm. Dyt. Zeynep Köse / Şef Başak Sanaç Tanrıverdi

Dr. Ender Saraç, Uzm Dyt. Zeynep Köse ve Şef Başak Sanaç Tanrıverdi işbirliğinde hazırlanan kitap, Hayy Kitap Yayınevi’nden çıkmıştır. Bu kitapta, evde yapabileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklardan salatalara, mezelerden zeytinyağlılara, köftelerden keklere, kurabiyelere, çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 120 pratik ve kolay tarif bulunmaktadır. İçerisinde yer alan tarifler ile, zararlı olmayan, şişmanlatmayan, besleyici ve çocukların severek yiyeceği yemekler hazırlanabilmektedir.

5. Bağırmayan Anne Baba Olmak - Hal Edward Runkel

Aileler günlük hayatlarında yaşadığı olumsuzlukları birbirlerine yansıtabilmektedirler. Bu sorunlarda en büyük hasarı çocuklar almaktadır. Bağırmayan Anne Baba Olmak kitabında ailelere öfke kontrolü konusunda yararlı bilgiler ve sosyal yaşamlarında da daha sakin bireyler olmaları konusunda fikir verilmektedir. Bireylerin kişisel gelişimlerine büyük katkı sağlayan bu kitap, aile bireylerinin aralarında daha sağlıklı bir iletişim kurmalarına olumlu etki etmektedir. Şiddetsiz iletişimi anlatan Bağırmayan Anne Baba Olmak, çocukları birer muma çevirmekle değil, şiddetsiz, güzel bir iletişimle de problemlerin çözülebileceğinden bahsetmektedir.

6.Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor - Şule Yazgan / Yankı Yazgan

Yankı Yazgan, çocuk gelişiminde oldukça tanınan bir psikiyatrist ve yazardır. “Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor?” kitabında, siz ebeveynler için oldukça faydalı bilgiler bulunmaktadır. Sağlıklı büyüme ve gelişim için, eşi Şule Yazgan ile kaleme aldıkları 250 soru ve cevaplık bu kitapta, birçok problem ve durum için çözüm yolu bulunmaktadır. Çocukların zihinsel gelişimi, ebeveynlik, uyku, emzirme, çocuklarda dikkat dağınıklığı ve hiperaktiviteye kadar bir çok konuda bilgi bulacağınız kitap, uzun soluklu ebeveynlik sürecinde sizlere başucu kitabı olacak niteliktedir.

7. İçedönük Çocuklar - Marti Olsen Laney

İçedönüklük kavramı ve içe kapanıklık sık karıştırılan kavramlardır. İçe kapanıklık sonradan edinilen bir davranış şekli iken, içedönüklük doğuştan getirilen bir mizaçtır. Bu tarz mizaca sahip çocuklar aile içinde kabul görüp anlaşılmaya ihtiyaç duyarlar. İçedönük çocukları anlamaya ve onlara daha doğru yaklaşmaya değinen bu kitap, çocukların psikolojilerini anlamlandırmada ebeveynlere yol gösterici olacaktır.

8.Yavaş Ebeveynlik - Pınar Mermer

Değişik bir bakış açısıyla ebeveynliğe yaklaşan Klinik Psikolog Pınar Mermer, bu kitabı ile hızlanan hayatlarımızda biraz yavaşlamak gerektiğini ve çocuklara da bu anlayışla yaklaşmak gerektiğini söylemektedir. Günümüz koşturmacasında hızlı hareket ederken çoğu detay atlanabilmektedir. Kitap biraz yavaşlayıp, anda kalıp, kendimize ve çocuklarımıza daha sakin yaklaşabilmeyi önermektedir. Yavaş Ebeveynlik, içerisinde boşanmadan, kişisel gelişime kadar çeşitli hikayeler bulunan, zevkle okunacak bir kitap niteliğindedir.

9.Her Çocuk Üstün Yeteneklidir - Dr. Bahar Eriş

Kitap “Her” çocuğun uygun ortam, uygun eğitim modeli ve gerekli pratikle, üstün yetenekli gibi yetiştirildiğinde nasıl sonuçlar alınabileceğine parmak basmaktadır. Zekanın ve yeteneğin sürekli gelişen ve sınırı olmayan olgular olmasını, çocukların uygun ve doğru yönlendirmeyle nasıl da parlayacaklarını anlatmaktadır. Okul ve eğitim anlayışı seçimi hakkında fikirler de veren kitap, ebeveynlere üstün zeka ve yetenek çocukları doğru yönlendirme hakkında değerli bilgiler sunmaktadır.

10. Geliştiren Anne Baba - Doğan Cüceloğlu

İletişim Uzmanı olan Doğan Cüceloğlu’nun bu naif eserinde, çocukların sevgi ile büyütülüp, çocukluklarını doya doya yaşaması gerektiğinden bahsedilmektedir. 10 yaşında iken anne ve babasını kaybeden yazar, her çocuğun ilk ihtiyacı olan anne ve babaya sahip olmanın büyük şans olduğunu vurgulamaktadır. Sevgi ortamında yetişen sağlıklı çocukların, toplumu da iyi yönde dönüştüreceğine inanan yazar, sevginin işlevselliğine değinir. Yazar, sevmenin ve sevgiyi ifade edebilmenin önemi ile aslında hepimizin bildiği gerçeklerle yüzleştirmektedir. Ebeveynler için başucu kitabı niteliğinde olan “Geliştiren Anne Baba” yı okumanızı öneriyoruz.

Her anne baba çocuğunu en iyi ve doğru şekilde yönlendirmek, doğru iletişim kurmak ve onlara iyi bir gelecek verebilmek istemektedir. Bunun için ebeveynlere yol gösterici olan kitaplardan beslenmek hem faydalı hem de rahatlatıcı bir aktivitedir. Çocuklar kitap okuma alışkanlığı kazanmada anne ve babalarını rol model almaktadır.

Sizler de hazırladığımız ebeveynler için 10 kitap önerimizi kütüphanenize ekleyerek kendiniz ve çocuğunuz için faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Çocuğunuzun okuma alışkanlığını pekiştirmesi için bünyesinde kütüphanesi olan okulları sizler için listeledik.

Bu makale Umut Arslan tarafından 30 Haziran 2021 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Eğitim Sosyolojisi Nedir? Eğitim sosyolojisi nedir? Eğitim sosyolojinin çocuk gelişimi açısından önemi nedir? Eğitim Sosyoloji ile ilgili birçok detaya bu makale üzerinden ulaşabilirsiniz.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Bahçeşehir Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Bahçeşehir Sevinç Koleji İlkokulu

Kaliteli eğitim sistemleri var öğretmenlerin geri bildirimleri ile egitimi her yerde devam ettiriyoruz. Kitap okuma alış...

Özel Maltepe Bil Koleji Ortaokulu Özel Okul
Özel Maltepe Bil Koleji Ortaokulu

Gözüm arkada kalmadan gönül rahatlığıyla bıraktığım bir yer. İyi ki varlar.

Özel Madenler Sınav Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Madenler Sınav Koleji Anaokulu

Kuruma ilk geldiğimde bir hemşirenin olması aklımda çocuğumun sağlık sorunları olduğunda müdahale edecek birinin. Olması...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum