fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuğunuza Sorumluluk Kazandırma

Görüntülenme Sayısı: 5513

Çocuklar ilkokul 1. sınıfa başladığında öğretmenleri en zorlayan şeylerden biri çocukların çoğu beceriyi tek başına yapamıyor olmasıdır. Çocuklar çantalarını düzenleyemez, çantadan çıkardıkları kalem ve kitapları çantasına tekrar koymakta zorlanır. Yere düşürdüğü kalemi almaz ve kaleminin olmadığının farkına varamaz. Montunu, eldivenlerini, beresini giyip çıkarırken zorlanır, çoğu zaman askıdan düşer fakat kaldırmaz. Birtakım öz bakım becerilerini yapmakta zorlanırlar.

Çocuğunuza Sorumluluk Kazandırma

Sorumluluk nedir?

Kişinin kendine ve başkalarına karşı yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerini zamanında yerine getirmesidir. Bu tanımlama sözlükteki karşılığı. Çocuklarda sorumluluk bilincinin oluşması için bu yükümlülükleri küçük yaşlardan ve yapabiliyor olduğu andan itibaren yerine getirmesine fırsat vermek gerekir. Çocuğun bebeklikten itibaren yapabiliyor olduğu tüm becerileri tek başına yapmasına fırsat vermenin diğer bir avantajı çocuğun özgüven geliştirmesidir.

Bebeklik çağından itibaren çocuğunuzun yemeğini kendi başına yemesine fırsat tanımak, suyunu kendi başına içmesine izin vermek zamanla büyüdükçe oyuncaklarını toplamasını, çoraplarını giymesini, ellerini yıkamasını, dişlerini fırçalamasını, ayakkabılarını giymesini sağlamak çocukta sorumluluklarını yerine getirme bilincini oluşturmaya yönelik olumlu adımlardır.

Sınıf Çocuğunun Sorumlulukları Nelerdir?

 • Tüm kıyafetlerini bağımsız bir şekilde giyip çıkarabilir.
 • Kişisel bakımını el-yüz yıkama, diş fırçalama, saç tarama bağımsız yapabilir. Banyoda sizden yardım isteyebilir.
 • Odasını toplayabilir. Oyuncaklarını düzenleyebilir.
 • Kıyafetlerini toplayabilir. Düzenleyebilir.
 • Basit ev işlerinde size yardım edebilir. Ev düzenleme, masayı kurma, toplama vb..
 • Dışarıda alışverişlerinizde size yardım edebilir.
 • Çantasını okulun başında sizin yardımınızla daha sonra tek başına düzenleyebilir.
 • Okulda öğretmenin söylediği bir mesajı size iletebilir.
 • Ayakkabılarını giyip çıkarabilir.

Çocuğunuzun Sorumluluk Kazanması İçin Ne Yapabilirsiniz?

 • Evdeki sorumluluklarımız ile ilgili konuşun. Çocuğunuzun sorumluluklarının neler olduğunu beraberce saptayın
 • Çocuğunuz sorumluluklarını yerine getirdiğinde çocuğunuzu değil yapmış olduğu davranışı takdir edin.
 • Yerine getirmediği sorumluluklarla ilgili konuşun. Örneğin; ödev yaptırma çoğu evde bir kabusa dönüşebilir. Bunun birçok nedeni olabilir. (Bknz: Ödev Gerekli Mi?) Desteğe ihtiyacı olduğunda yardım edin fakat sorumluluğu tamamen üstünüze almayın. Örneğin; çantasını düzenlemekte zorlanıyorsa oturup siz tek başınıza düzenlemeyin. Sadece ona yardımcı olun ve bir süre sonra tek başına yapması için destekleyin.
 • Kararlı ve tutarlı olun. Bir gün siz yapıp ertesi gün ondan yapmasını beklemeyin. Tutarlı bir şekilde sorumluluklarını hatırlatın ve yapması için teşvik edin.

Ona Fırsat Verin

Unutmayın ki çocuğunuzun yapabildiği becerileri küçük yaşlardan itibaren yapmasına fırsat vermeniz onun özgüvenini geliştiren ve ileride öğreneceği yeni beceriler için istek duymasını sağlayan bir davranıştır. Genelde çalışan anne-babalar çocukla evde çok vakit geçiremedikleri için çocukla vakit geçirirken ya zaman kaybetmemek ya da zaten bütün gün yokum mantığıyla ilgilenmek adına çocuğun da işlerini kendileri yapmak gibi bir yanılgıya düşmektedirler. Bu iyi niyetle yapılan davranışlar maalesef çocuğa zarar vermektedir. Çocuğunuzla ne kadar zaman geçirdiğiniz değil ne kadar nitelikli vakit geçirdiğiniz önemlidir. Çocuğunuza ne kadar yardım ettiğiniz değil neyi çocuğunuzun ne kadar bağımsız yapmasının önemli olduğu gibi. Çocuklarımıza fırsat verelim, kararlı olalım ve sorumluluklarını kazanmaları için teşvik edelim. Bu çocuk için en büyük kazanç olacaktır.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 25 Ocak 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğum Dikkatsiz Çocuğunuzda dikkatsizlik belirtesi gördüğünüzde neler yapmalısınız? Alışkanlıklar dikkati nasıl etkiler? Hangi çalışmalarla dikkat dağınıklığı çözülebilir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu

Ufak ve butik bir okul olduğu için ilgili bir kadro var. Güvenlik iyi durumda. Yemekhane fena değil, öğretmenler ve yöne...

Özel Uğur Okulları Çekmeköy Kampüsü İlkokulu Özel Okul
Özel Uğur Okulları Çekmeköy Kampüsü İlkokulu

Çocuğumun okulun kapısından adımını içeri attığı an güvende olduğunu bilmek işini en iyi yapan uzman ve çocuk sevgisi il...

Özel TİNK Teknoloji Ve İnsan Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel TİNK Teknoloji Ve İnsan Koleji İlkokulu

6B’den Mehmetcan’ın velisiyim . Oğlumun bilişim dersine olan ilgisi, diğer tüm derslerini de severek isteyerek yapmak...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum