fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Fazla Ödev Çocuklar için Zararlı Mıdır?

Görüntülenme Sayısı: 7187

Birçok öğrenci, akşamları ve hafta sonlarını tüketen ödev devralıncaya kadar, hevesli bir öğrencidir. Çocuklarınız okuldan ve ödevler tedirgin olmaya başladığında tehlike çanları çalıyor demektir.

Fazla Ödev Çocuklar için Zararlı Mıdır?-1

Çok fazla ev ödevi çocukları nasıl olumsuz etkileyebilir?

Çocukların artık sadece çocuk olmak için vakitleri yok. Öğretmenlik birçok kişi için sadece yoğun bir iş olduğundan, öğrenme çoğunlukla olumlu, yapıcı bir deneyim olmaktan çıkmış bir iş haline gelir. Aşırı ev ödevi sadece çocukları değil aile hayatını etkiliyor; bir sürü çocuk akşam yemeğini bile yemeğe fırsat bulmadan ödevlerinin başına oturuyor ve bu nedenle anne-babalarıyla varsa kardeşleriyle olan tek etkileşim ev ödevine ilişkin tartışmaları içeriyor.

Fazla Ödev Çocuklar için Zararlı Mıdır?-2

Çocuğunuzun aşırı miktarda ödev yaptığına dair işaretler nelerdir?

Çocuğunuz giderek okuldan nefret etmeye başlarsa, okula gitmek artık onun için yorucu bir iş olduysa, ev ödevine karşı gece histerileri yaşıyorsa, bu bir işaret olabilir. Ulusal Eğitim Derneği, çocukların gecelik ödev seviyesinin toplam on dakikaya sahip olmasını önermektedir. Bunun üstünde herhangi bir şey aşırı derecede olabilir. En alt çizginin 50 soru olarak belirlenmesinden ziyade, beş problem ile sınırlı kalması çocukların bu konuları daha iyi kavramasını sağlayacaktır.

Fazla Ödev Çocuklar için Zararlı Mıdır?-3

Ebeveynler ne yapabilir?

Önce çocuğunuzun öğretmeni ile konuşun; çocuğunuz için en iyisini istediğinizi varsayarak. Çoğu zaman öğretmenler, ödevin neden olduğu hasarın farkında değildirler. Bu işe yaramazsa, müdürle sizin endişeleriniz hakkında konuşun. Politikadaki değişiklikleri kabul edebilir ve harekete geçirebilir. Ya da bu konuya diğer velileri de dahil etmeniz ve okul yönetim kuruluna gitmeniz gerekebilir. Ev ödevi sayısının değişmesi okul yönetimleri tarafından hoş karşılanmayabilir ancak bunu bir araya gelerek fikirlerinizi belirtirseniz bu iş daha kolay olabilir.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuklarınızın Ders Çalışmasına Yardımcı Olacak 3 Alışkanlık Çocuklarınız davranışlarınızı taklit ettiğini biliyorsanız iyi davranışlarınız ders çalışmalarını yardımcı olacaktır.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Beylikdüzü Key Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Beylikdüzü Key Koleji İlkokulu

Öğretmenler çok içten ve tecrübeli. Öğrencim olmamasına rağmen yine de bizlerle sohbet ediyorlar. Öğrencileri ile iletiş...

Özel Kardelenler Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu

Gaziosmanpaşa bölgesinde işlerini profesyonelce yapan harika bir kolej. Şirin ve her türlü imkana sahip. Çok saygılılar....

Özel Çekmeköy Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Çekmeköy Sevinç Koleji İlkokulu

Kızım 1.Sınıftan beri burda okuyor Şu an 6.Sınıfa geçti.Çok memnunuz.Akademik anlamda gelişimine çok katkısı oldu.Bütün...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum