fb

Çocuğunuzun Hayali Arkadaşı mı Var?

Görüntülenme Sayısı: 1876

Çoğu genç çocuk oyun oynuyor ve doldurulmuş hayvanlar, bebek veya diğer özel oyuncaklarla canlı canlı etkileşim kuruyorlar. Araştırmalar, yedi yaşına kadar çocukların yaklaşık %37'sinin bir adım daha ileri giderek daha yaratıcı bir oyun oynuyor ve hayali bir arkadaş sahibi oluyor.

Çocuğunuzun Hayali Bir Arkadaşı mı Var?

Hayali arkadaşların girdiği çeşitli formlar, hayal gücünün kanıtıdır. Hayali arkadaşlar insan, hayvan veya fantastik yaratıklar olabilir. Tek başına veya grup halinde görünebilirler. Erkekler yalnızca erkek imgesel arkadaşlar bulmaya eğilimliyken, kızlar erkek veya kız ikisini de tercih edebilmekte. Görünmeyen arkadaşları olan çocuklar bu arkadaşlarının neye benzediğini ve nasıl davrandıklarını kolayca tarif edebilirler. Çoğu çocuk, hayali arkadaşlarına işitme veya dokunmaya ilişkin ayrıntılar da sunar. Hayali arkadaşlar bazen bir çocuğun ve bir aile yaşamının bir parçası olabilirler.

Rastgele yapılmış bir ankette çevrilen insanlara hayali arkadaşa daha önce sahip olup olmadıklarını sorulduğunda, sahip olduklarını söyleyen insanlara, hangi formda olduğu soruldu. Kimisi "Plastik oyuncak", "Gerçekte yoktu" ve "kafamda duydurdum gibi cevaplar verdi.

Çocuğunuzun Hayali Bir Arkadaşı mı Var?-1

Neden Hayali Bir Arkadaşları Var?

Görünmez arkadaşlar icat eden çocukların yalnız kaldığı veya toplumsal sorunlarla karşılaşabileceği mantıklı görünüyor ancak araştırmalar bu varsayımları desteklemiyor. Aslında, onları yaratmayanlara kıyasla, hayali arkadaşları olan çocuklar (görünmeyen arkadaşlar veya şahsiyetli nesneler) daha az utangaç olurlar, akranlarıylaeğlenirler ve başkalarının nasıl olduklarını hayal etme ile ilgili görevlerde daha iyi olurlar, düşünebilir.

Hayali bir arkadaşa sahip olmak, bir çocuğun sorunlu olduğunun kanıtı değildir. Bununla birlikte, hayali arkadaşlar, bir çocuk zorluklarla karşılaştığında bir rahatlık kaynağı olabilir. Travmatik deneyimlerle baş etmelerine yardımcı olmak için hayali arkadaşlar icat eden çocuklar üzerine birçok vaka çalışması bulunmaktadır.

Çocuğunuzun Hayali Bir Arkadaşı mı Var?-2

Peki Ne Yapmalıyız?

Çocuğunuzun görünmez bir arkadaşı varsa, rahatlayın ve tadını çıkarın! Arkadaşı hakkında daha fazla bilgi edinmek için sorular sorun. Çocuğunuzun şu anki çıkarları, dilekleri, korkuları veya endişeleriyle ilgili bir şeyler öğrenebilirsiniz. Hatta yazıp çocuğunuzun sevimli cevaplarını saklamak isteyebilirsiniz!

Hayali arkadaşın talepleri veya "davranışları" çok yıkıcı olursa, kurallar getirebilirsiniz. Arkadaşın varlığına şiddetle meydan okumadan, "Bu karmaşanın kimsenin umurunda değil" gibi şeyler söyleyebilirsiniz. Teyzen bizimle arabaya geliyor, bu yüzden Bay Görünmez'in bugün oturacak başka bir yer bulması gerekecek.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 05 Aralık 2017 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okul Öncesi Çocuklarda Agresif Davranışlar Okul öncesi dönemde çocuğunuz evde veya kreşte agresif davranışları neden sergiliyor? Çözümü nedir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kartal Pınarın Şekerleri Müzik Anaokulu Özel Okul
Özel Kartal Pınarın Şekerleri Müzik Anaokulu

Açıldıgı günden beri kurumun velisiyiz 3 yaşına kadar bir çok bakıcımız değişti ..Kurum sahibi Pınar hanımı çok yakında...

Özel Balkanlar Koleji Havacılar Anaokulu Özel Okul
Özel Balkanlar Koleji Havacılar Anaokulu

Kitap okuma alışkanlığı kavramalarının eğlenceli bir etkinlik aracılığı ile çocuklara benimsetilmesini hedefleyen bir ok...

Özel Maltepe Yumurcak Anaokulu Özel Okul
Özel Maltepe Yumurcak Anaokulu

Çocukları sebze odaklı ve çok sağlıklı şekilde besliyorlar. Onların bu yaştan böyle beslenmeye alışması doğal ve organik...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum