fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuklarda Resim Eğitiminin Faydaları

Görüntülenme Sayısı: 9392

Boyama, çocukların yaratıcılıklarını ifade etmelerine ve eğlenmelerine olanak tanır. Boyama gibi bir becerinin geliştirilmesi, çocukların hayatın her alanında başarılı olmasına ihtiyaç duyan uyarıcıyı sağlar. Boya öğreniminin çocuğunuza nasıl yararı olabileceğini görelim!

Resim Yapmanın Çocuklara Faydaları Nedir?-1

Yaratıcılığı teşvik eder

Boyayan çocuklar açık fikirle düşünmeyi, durumlara yaratıcı bir şekilde bakmayı öğrenirler. Sanat ve kelimeleri ile kendilerini daha derinden ifade etmeyi öğrenirler. Resim yaparak okulda öğrenilen dersleri de öğrenebilir ve bu becerileri karşılaştıkları durumlara uygularlar. Eleştirel düşünme becerileri geliştirirler ve neyin işe yarayıp neyin yaramayacağına dair kararlar verirler.

Resim Yapmanın Çocuklara Faydaları Nedir?-2

Eğlenmeyi Öğrenirler

Bir tuvale boya sıçratmak eğlencelidir. Çocuklarda resim, yapıcı ve keyifli olabilecekleri bir eğlencedir. Birisi ortaya çıkardığı sanat eserini gördüğünde, insanların tepkilerini görmekten kaçınılamaz sevinç kazanacaktır.

Resim Yapmanın Çocuklara Faydaları Nedir?-3

Benlik saygısı

Resim yapmayı öğrenerek çocuklar, gurur duyabilecekleri bir beceri kazanırlar. Onlara, bir hedefi başarabilecekleri bir güvenle dünyaya bakmak için bir temel sağlar. Çalışmalarında başkalarından aldıkları olumlu tepkiler, kendine güvenini artırabilir. Sanatta doğru yol bulunmadığından boyayan çocuklar eşsiz olmaktan ve sanatsal tarzlarını ifade etmekten gurur duyabilirler. Çocuklar, boyamayı öğrenirken diğer çocuklar ve yetişkinlerle çalışmalıdırlar. Bu etkileşim, kendilerine olan güvenlerini artıracak ve onlara hayatın diğer yönlerinde onlara yardım etmek için sosyal beceriler kazandıracaktır.

Resim Yapmanın Çocuklara Faydaları Nedir?-4

Stres hafifletme

Boyama, çocuklar için bir sığınma yeri sağlar. Stresli olduklarında fırça vuruşlarında kendilerini rahatlamak için boyama yapabilirler. Yaratma eylemi, kendilerine dönebilecekleri yatıştırıcı bir yer sağlar ve bir projeyi tamamlama konusundaki başarı hissi, diğer şeylerle ilgili olumsuz duyguların yerini almasına yardımcı olabilir. Duygularını resim yoluyla ortaya çıkarmaya yardımcı olan bir terapi türü olarak görülebilir.

Resim Yapmanın Çocuklara Faydaları Nedir?-5

Gelişimsel faydalar

Boyama gibi yaratıcı etkinlikler beynin gelişmesine yardımcı olur. Beynin sol tarafı, analitik süreçler ve mantık üzerine odaklanırken beynin sağ tarafı duygusal ve yaratıcı tepkiler için kullanılır. Beynin her iki tarafını kullanarak çocuklara yarar sağlayacaktır. Beynin yaratıcı yanını teşvik ederek, boyama, iki taraf arasındaki bağlantıyı sağlamaya yardımcı olur, bu da tam olarak potansiyellerine ulaşmalarını sağlar.

Resim Yapmanın Çocuklara Faydaları Nedir?-6

Sanat takdiri

Boyama ile uğraşan çocuklar sanatın bir ömür boyu takdirini kazanırlar. Çocuklara bu beceriyi öğretmekle, onları sanatsal bir anlatım dünyasına açıyorsunuz. Varolma eylemiyle olan yakın ilişki, onlara Van Gogh'un Yıldızlı Gece gibi eserlere daha yakın bir bağlantı sağlar. Boyama yoluyla kendilerini ifade etmek, çocukların eğlenceli ve tatmin edici bir etkinliğe katılmalarını sağlar. Daha güçlü bir beyin geliştirmeye, onlara eleştirel düşünme becerileri kazandırmaya, onları daha yaratıcı hale getirmeye ve stres gidermek için açabilecekleri günlük sığınma alanı imkânı sağlayacaktır.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okullarda Kodlama Dersi Olmasının Faydaları Gelişen dünya teknolojisinin beraberinde gelen kodlama eğitimi nedir? Okullarda yavaş yavaş uygulanmaya başlanan kodlama dersleri çocuklarınıza nasıl fayda sağlayacak?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Final Hedef Akademi Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Final Hedef Akademi Okulları İlkokulu

Okulumuzdan çok memnunuz öğretmen kadrosu ve yabancı dil eğitimi harika çocuklarıma akademik olarak çok şey kazandırdı....

Özel Başiskele İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Başiskele İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu

Okulumuz öğretmen ilgisi olarak güzel .Kaynak zenginligi açısından başka kaynaklara ihtiyac duyurmaya ak kadar çeşitli v...

Özel Bursa Hazar Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Bursa Hazar Koleji İlkokulu

Elinizden geleni yapıyorsunuz herşey için çok teşekkür ediyorum birlikte evlatlarımız için daha da güzel şeyler olacak.....

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum