fb

Çocukları Motive Etmenin 3 Yolu

Görüntülenme Sayısı: 688

Çocukları bazen ikna etmek oldukça zor olabiliyor, hele ki yapmaktan hiç hoşlanmadıkları şeyler konusunda. Sevmedikleri ama onların gelişimi için gerekli sebze yemeğini yemeleri veya dişlerini fırçalamaları söz konusuysa özellikle. “Yapmak istemiyorum” dedikleri şeyleri yaptırmak için bazen gerçekten çok çaresiz kalabiliyor ebeveynler.

Çocukları Motive Etmenin 3 Yolu

1. Ödül Tekrarı

Elbette ki çocuklarda ödüllendirme sistemi ile eğitim vererek geçici olarak da olsa faydalı sonuçlar almak mümkündür. Uzman psikolog Edward Deci, ödüllerin insanları motive etmekte oldukça başarılı ve doğru bir çözüm olduğunu belirtmektedir. Ama ödül karşılığı davranış durumuna bağımlı hale getirmemeye dikkat edilmelidir. Yetişkin davranışlarından bu konuda benzetme yapmak gerekirse, sabah işe gitmek için ödeme alan yetişkine ödeme yapmayı keserseniz işe gitmeyi bırakır. Elbette kimse bedava çalışmak istemez hayatını devam ettirmek için işten kazanacağı paraya ihtiyacı vardır ancak kastettiğimiz durum bu değil. Maaş, emek karşılığı alınan ücretken, sabah işe gitmesi için ek para vereceğiniz bir yetişkini düşünün. Çocuğunuzun işte bu noktaya gelmemesi için ödüllendirme sistemi doğru miktarda kullanılmalıdır.

Çocukları Motive Etmenin 3 Yolu-1

2. Anlamlı Sohbetler

Çocuğunuz ile yapacağınız karşılıklı sohbetlerle çocuğun ruhuna dokunabileceğinizi ve içsel motivasyon sağlayabileceğinizi ifade eden Dr. Deci, çocukların doğal bir merak dürtüsüne sahip olduğunu belirtiyor. Bu merak dürtüleri onların her şeyi anlamlandırma ve kendi mantıklarına oturtma ihtiyaçlarından gelmektedir ve bir çocuk kendinden beklenen bir durumu kafasında oturtamadıkça onu tam anlamıyla yerine getirmeyecektir. Çocuklar siz ne isterseniz onu yerine getirecek, komutla çalışan oyuncaklar değildir. Önce bunu kabullenmek önemlidir. Kendi dünyalarına ve her gün gördükleri yeniliklere karşı merak duyguları köreltilmemelidir. Ayrıca çocuklar neyi neden istediğinizi bilmek ister. Neden odasını toplaması önemli? Veya neden ıspanak yemek zorunda? Bu sorulara tatmin edici cevaplar aldığında neden yapmasını gerektiğini anlayacak ve yapacaktır.

Çocukları Motive Etmenin 3 Yolu-2

3. Onların Kusurlarını Kucaklayın

Aslında sizler kurallarınızda ne kadar az katı olursanız ve özellikle ev işlerinde ne kadar rahat ve hızlı olursanız küçük çocuklarınız da siz bu işleri yaparken o kadar çok eğleneceklerdir. 3-5 yaş aralığındaki çocukların, ebeveynleri günlük işleri ve ev işleri ile uğraşırken kaybettikleri zamanla birlikte çocuklara gösterilemeyen sevgiyi izlemenin oldukça üzücü olduğunu belirten Aile danışmanı ve psikolog Wendy Mogel, Ph.D., aynı zamanda “The Blessing of a Skinned Knee” (Dizi Sıyrılmış Mucizeler) kitabının yazarıdır. “Sizin için çamaşırları yıkarken türlerine göre ayırmak veya çorapları eşleştirmek oldukça önemli olabilir ancak artık bu alışkanlıklarınızı bırakmalısınız. Çünkü bu tarz işler için çok fazla dikkat ve titizlik gerekmektedir.” Bunun yerine çocuğunuza odaklanmanın ve onun belki de yere düşürdüğü emziğini almak için nasıl aşağı sarkarak kendi sorununu çözmeye çalıştığını görebilir ve onu bu çabası için takdir edebilirsiniz.

Bu makalemizi beğendiyseniz Çocuğa Verilecek Ödül Nasıl Olmalı? adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Bu makale tarafından 31 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Pozitif Disiplin Nedir Ve Neden Önemlidir? Ebeveyn-çocuk ilişkisinde pozitif disiplinin rolü nedir? Disiplinde geçerli olan kurallar nelerdir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Erkan Ulu İlkokulu Özel Okul
Özel Erkan Ulu İlkokulu

Erkan Ulu, harika bir eğitim vermesinin yanında çocuklarımıza her türlü olanağı sağlıyor. Çok başarılı bir okul.

Özel Kardelenler Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu

Gaziosmanpaşa bölgesinde işlerini profesyonelce yapan harika bir kolej. Şirin ve her türlü imkana sahip. Çok saygılılar....

Özel Yetenekli Eller Anaokulu Özel Okul
Özel Yetenekli Eller Anaokulu

Dans ve Tiyatro eğitimine önem veren bir okul olduğu için tercih ettik. harika bir bale sınıfları var ve bu sınıfta az ö...

11404 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!