fb

Çocuklarınıza Empati Duygusu Kazandırmanın Yolları

Görüntülenme Sayısı: 1575

Ebeveynlerin, çocuklarına aşılamak istedikleri karakter özelliklerinin en üstünde, empati ve iyilik her zaman en üst sıralarda bulunur.

Çocuklarınıza Empati Duygusu Kazandırmanın Yolları

Fakat sadece "ben zihniyet"imi anlayan çocuklara empati duygusunu aktarmak inanılmaz zordur. Sadece birkaç kısa yıl önce benlik duygularını keşfedip ve henüz başkalarının ne hissedebileceğini anlama olanağına sahip olamazlar. Zaten henüz kendi duygularını tam olarak kontrol edemiyorlar. Kendisiyle ilgilenilmesine çok daha fazla ilgi duyan başlayan çocuklar için empati öğretmek mümkün mü?

İzledikleriniz Hakkında Sorular Sorun

YouTube'daki videolar ve çocuklar için yapılmış TV programları, empati hakkında çocuklarla konuşmaya başlamak için harika yerlerdir. Evet, pek çok çocuk programı günümüzde iyilik üzerine yoğunlaşıyor, ancak çocuklarınız sizden istenen mesajı alıp almadıklarını bilmiyorsunuz.

Çocuklarımla bir film izledikten sonra, gördüklerini genel olarak anlamalarını sağlamak için sorularla takip etmeye çalışın. "Böyle bir olayın neden üzücü olduğunu düşünüyorsunuz?" gibi sorular sorubilirsiniz. Sadece program sırasında bölünmüş oldukları için, bu ince yaşam derslerini gerçekten anlamış olduklarını varsaymayın.

Çocuklarınıza Empati Duygusu Kazandırmanın Yolları-2

Hayvan Bakımı

Bir çocukta empati duygusunu geliştirmenin bir başka kolay yolu, hayvanlarla etkileşimlerini sağlamaktır. Bir hayvanın bakımı, onlara ihtiyaç duyduklarını kabul etmesini gerektirir ve siz bu ihtiyaçların giderilmesi sorumluğunu çocuklarınıza verebilirsiniz. Bir çocuğa evcil hayvan bakımında daha aktif hale rol vermek empati kavramın hayata geçirilmesine yardımcı olmak için harika bir yoldur.

Bir çanağın içine yemek koymak, hayvanların beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya nasıl yardımcı olduklarını açıklamak kolay olabilir. Bir evde beslenen hayvanınız yoksa, hayvanat bahçesine gidip hayvanat bahçeleri hayvanları beslemek ya da yaşam alanlarını temizlenmesini izleyebilirsiniz. Bu sayede hayvanlara kendilerinin sağlayamayacağı bakımı sağlamanın ne kadar önemli olduğunu görebilirler.

Çocuklarınıza Empati Duygusu Kazandırmanın Yolları-3

Nazik Olmayı Öğretin

Çocuklara bu tür alışkanlıkları öğretmek, "ben zihniyet"ini kaldırmaya başlar. Bu alışkanlıklar, başkaları için kapılar açılmasına, yiyeceklerin boşaltılmasına, günün sonunda oyuncakların temizlenmesine ve çamaşırlarının atılmasına yardımcı olmak olabilir. Bunlar günlük işleriniz gibi görünebilir, ancak onlara kişisel olarak nasıl yardımcı olduğu açıklanırsa, bundan fazlası olduğunu anlamaya başlarlar.

Çocuklarınıza Empati Duygusu Kazandırmanın Yolları-4

Farklılıkları tartışın.

Çocuklar dünyayı gözlemlerken birçok konuyu farkında değildir. Bu bazen garip olabilir, ancak sıklıkla bu durumlar büyük bir öğrenme fırsatı olarak kullanılabilir. Çocuğunuz tekerlekli sandalyedeki birisine işaret edip onunla ilgili bir şeyler sorarsa, ondan utanmayın. Onunla bu konuyu tartışın.

Genellikle, çocuğunuzla hayatın bazen biraz daha farklı ve zorlu olabileceğini ve birbirlerine yardım etmenin ne kadar önemli olduğuyla ilgili sohbet etmeye çok istekli olabilir. Bir dahaki sefere benzer bir durumda birini gördüklerinde yardım etmek için harekete geçebilirler.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 07 Mart 2018 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğunuz İlkokula Hazır Mı? Çocuğunuzun ilkokula hazır olup olmadığını anlamak için hangi alanda ne kadar geliştiği gözlemlenerek ilkokula hazır olup olmadığını anlayın.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Üsküdar PEK Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Üsküdar PEK Okulları İlkokulu

Çocuklarımı güvenle her gün bu okula bırakıyorum.

Özel İleri Nesil Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel İleri Nesil Okulları İlkokulu

Doğa dostu bir okul olması çok ilgimizi çekti Kendimde bir eğitimci olduğum için deneyimli eğitimci kadrosu da artı özel...

Özel Bahçeşehir Vizyon Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Bahçeşehir Vizyon Koleji İlkokulu

Adı üstünde, öğrencilerine belli bir vizyonu vermeyi hedef edinmiş belki de ülkemizde teknolojiden en çok faydalanan oku...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum