fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuklarınıza Empati Duygusu Kazandırmanın Yolları

Görüntülenme Sayısı: 5115

Ebeveynlerin, çocuklarına aşılamak istedikleri karakter özelliklerinin en üstünde, empati ve iyilik her zaman bulunmaktadır.

Çocuklarınıza Empati Duygusu Kazandırmanın Yolları

Fakat sadece "ben zihniyet"imi anlayan çocuklara empati duygusunu aktarmak inanılmaz zordur. Sadece birkaç kısa yıl önce benlik duygularını keşfedip ve henüz başkalarının ne hissedebileceğini anlama olanağına sahip olamazlar. Zaten henüz kendi duygularını tam olarak kontrol edemiyorlar. Kendisiyle ilgilenilmesine çok daha fazla ilgi duyan başlayan çocuklar için empati öğretmek mümkün mü?

İzledikleriniz Hakkında Sorular Sorun

YouTube'daki videolar ve çocuklar için yapılmış TV programları, empati hakkında çocuklarla konuşmaya başlamak için harika yerlerdir. Evet, pek çok çocuk programı günümüzde iyilik üzerine yoğunlaşıyor, ancak çocuklarınız sizden istenen mesajı alıp almadıklarını bilmiyorsunuz.

Çocuklarımla bir film izledikten sonra, gördüklerini genel olarak anlamalarını sağlamak için sorularla takip etmeye çalışın. "Böyle bir olayın neden üzücü olduğunu düşünüyorsunuz?" gibi sorular sorabilirsiniz. Sadece program sırasında bölünmüş oldukları için, bu ince yaşam derslerini gerçekten anlamış olduklarını varsaymayın.

Çocuklarınıza Empati Duygusu Kazandırmanın Yolları-2

Hayvan Bakımı

Bir çocukta empati duygusunu geliştirmenin bir başka kolay yolu, hayvanlarla etkileşimlerini sağlamaktır. Bir hayvanın bakımı, onlara ihtiyaç duyduklarını kabul etmesini gerektirir ve siz bu ihtiyaçların giderilmesi sorumluğunu çocuklarınıza verebilirsiniz. Bir çocuğa evcil hayvan bakımında daha aktif hale rol vermek empati kavramın hayata geçirilmesine yardımcı olmak için harika bir yoldur.

Bir çanağın içine yemek koymak, hayvanların beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya nasıl yardımcı olduklarını açıklamak kolay olabilir. Bir evde beslenen hayvanınız yoksa, hayvanat bahçesine gidip hayvanat bahçeleri hayvanları beslemek ya da yaşam alanlarını temizlenmesini izleyebilirsiniz. Bu sayede hayvanlara kendilerinin sağlayamayacağı bakımı sağlamanın ne kadar önemli olduğunu görebilirler.

Çocuklarınıza Empati Duygusu Kazandırmanın Yolları-3

Nazik Olmayı Öğretin

Çocuklara bu tür alışkanlıkları öğretmek, "ben zihniyet"ini kaldırmaya başlar. Bu alışkanlıklar, başkaları için kapılar açılmasına, yiyeceklerin boşaltılmasına, günün sonunda oyuncakların temizlenmesine ve çamaşırlarının atılmasına yardımcı olmak olabilir. Bunlar günlük işleriniz gibi görünebilir, ancak onlara kişisel olarak nasıl yardımcı olduğu açıklanırsa, bundan fazlası olduğunu anlamaya başlarlar.

Çocuklarınıza Empati Duygusu Kazandırmanın Yolları-4

Farklılıkları Tartışın

Çocuklar dünyayı gözlemlerken birçok konuyu farkında değildir. Bu bazen garip olabilir, ancak sıklıkla bu durumlar büyük bir öğrenme fırsatı olarak kullanılabilir. Çocuğunuz tekerlekli sandalyedeki birisine işaret edip onunla ilgili bir şeyler sorarsa, ondan utanmayın. Onunla bu konuyu tartışın.

Genellikle, çocuğunuzla hayatın bazen biraz daha farklı ve zorlu olabileceğini ve birbirlerine yardım etmenin ne kadar önemli olduğuyla ilgili sohbet etmeye çok istekli olabilir. Bir dahaki sefere benzer bir durumda birini gördüklerinde yardım etmek için harekete geçebilirler.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 03 Haziran 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğunuz İlkokula Hazır Mı? Çocuğunuzun ilkokula hazır olup olmadığını anlamak için hangi alanda ne kadar geliştiği gözlemlenerek ilkokula hazır olup olmadığını anlayın.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu

Gaziosmanpaşa bölgesinde işlerini profesyonelce yapan harika bir kolej. Şirin ve her türlü imkana sahip. Çok saygılılar....

Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu

Kızım 1. sınıfa gidiyor. Sene başında bir çok okul araştırıp Gen Koleji'ne göndermeye karar verdik ve kaydını yaptırdık....

Özel Gayrettepe Armada İlkokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu

Dershanecilik hayatını okul hayatına çevirdiğini duyduğumda Türkiye eğitim sistemi için büyük bir avantaj olarak değerle...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum