fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

İkinci Çocuk İçin Doğru Zaman

Görüntülenme Sayısı: 14930

Artık çocuğunuzun büyüdüğünü, kendi pek çok ihtiyacını kendisinin giderebildiğini gözlemlediğiniz bir dönemdesiniz. Acaba bir kardeşi olmalı mı? Ne zaman doğru zaman olur? ikinci çocuğu yapmalı mıyım?, iki çocuklu anne olmaya hazır mıyım? Gibi pek çok sorunun kafanızda dolaştığı bir dönemdesiniz.

İkinci Çocuk İçin Doğru Zaman

İkinci çocuğu ne zaman yapmalı?

Litaretüre baktığımızda ikinci çocuğu yapmak için en uygun zaman olarak, iki çocuk arasında en az 2 yaş farkın olduğu dönem belirtilmektedir. Ancak anne-baba olarak sizin hazır olma durumunuz değişebilir. İlk çocuğunuzun bazı becerileri bağımsız olarak yapabiliyor olmasının, sizin çocuk yetiştirirken işlerinizin kolaylaşmasına yardımcı olacağı unutulmamalıdır. Örneğin ilk çocuğunuz kendi başına yemek yemeğe başladıysa, tuvalet eğitimini tamamladıysa artık ikinci çocuğu düşünebilirsiniz demektir. İlk çocuğunuzun bu becerileri kazanabilmesi, çocuğunuzun ortalama 3 yaşına gelmesi demektir. Bu dönem ilk çocuğunuzun kreşe başlayabilme yaşına da denk gelir. Ancak çocuğunuzun bu yaşlarda kreşe başlayacağını düşünerek, doğumunuzu kreşe başladığı döneme denk getirmek, pek iyi bir fikir değildir. Çünkü çocuğunuz kreşe başlama döneminde ilk kez farklı bir ortama girmenin verdiği bazı kaygı ve korkuları içerisinde barındıracaktır. Bu dönemde kardeş doğumu ile ev hayatında da köklü değişiklikler olacağından, bu durum çocuğunuzun psikolojisini olumsuz olarak etkileyebilir. Bu yüzden çocuğunuz kreşe alıştıktan sonra ikinci çocuğu düşünmeye başlamak, hem sizin için hem de ilk çocuğunuz için daha kolaylaştırıcı olacaktır.

İkinci Çocuk İçin Doğru Zaman-1

Çocuğunuz anaokuluna başlarken ikinci bebek için doğru zaman mı?

Bazı anne-babalar için ikinci kez ebeveyn olmak pek kolay olmaz. İlk çocuklarının daha çok büyümesini, pek çok işlerini kendi başlarına yapabiliyor olmalarını isterler. Ya da ilk çocuğun bakımını sağlayacak biri olduğu için çocuğu hiç kreşe başlatmadan hemen anaokuluna  başlatan ailelerimiz de olabilir. Böyle durumlarda çocuk kreşe başlarken yaşadığı kaygı durumunu anaokuluna başlarken de yaşayacaktır. Bu dönemde yeni kardeşin doğumu ile çocuğunuzun psikolojik açıdan zorlayabileceği unutmamalıdır.

1. Sınıfa başlarken ikinci bebek için doğru zaman mı?

Çocuğunuz ister kreşe ister anaokuluna gitmiş olsun, 1. Sınıfa başlamak her çocuklar için farklı bir deneyimdir. Kreşte de anaokulunda da tüm gün onlara yardımcı olabilecek öğretmen ve personeller bulunmaktadır. Ancak 1. Sınıfta çocuğunuzdan beklenen farklı sorumluluklar olacak ve bu sorumlulukları kendi başına bağımsız olarak yapması beklenecektir. Bu durum bazı çocuklarda uzun süre uyum sağlayamamaya sebep olabilir. 1. Sınıftaki bir çocuktan temelde beklenen, kendi çantasından istenen malzemeleri çıkarabilmesi, yemek yeme, su içme, tuvalete girme gibi temel özbakım becerilerini yardımsız kendi başına başarabilmesi olacaktır. Teneffüslerde arkadaşları ile başında bir büyük olmadan oyun oynaması beklene çocuğunuzun, kendi başına sosyal yaşamdaki problemlerini çözebilmesi beklenecektir. Akademik anlamda masada daha uzun süre kalması gereken çocuğunuzun, kalem ile daha uzun süre çalışma yapabiliyor olması gerekecektir. Bu bazı zamanlar sıkıcı bazı zamanlarda da yorucu olacağından duygusal olarak zorlanmasına sebep olabilecektir. İşte tüm bu süreç düşünüldüğünde sizin çocuğunuzla daha fazla zaman geçirmeniz, ödevlerini yaptırarak okuma-yazma becerilerini kazanabilmesini sağlamanız gerekecektir. Hal böyleyken birde yeni kardeşin olması çocuğunuzun okula uyumunu zorlaştırıcı bir sebep olarak karşınıza çıkabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu sebeplerden dolayı 1. Sınıf çocuğunuzun kardeş sahibi olması için çokta doğru bir dönem değildir. İlk çocuğunuz yoğun bir ilgi beklerken sizin diğer çocuğunuza da aynı ilgiyi göstermeniz gerekecektir. Bu ilgi yeterli olmadığında, anne babalık görevinizi yerine getirmek konusunda hem siz kendinizi kötü hissedebilirsiniz, hem de çocuklarınız bu durumdan olumsuz etkilenerek uyum sağlamada güçlük yaşayabilir. Tüm bu dönem özelliklerini dikkate alarak ikinci çocuk sahibi olmayı düşünmek hem sizin hem de çocuklarınızın bu süreci daha rahat atlatmasını sağlayacaktır.

İkinci Çocuk İçin Doğru Zaman-2

Elinizde olmayan sebeplerle ikinci çocuk sahibi olmanız gerekirse

  • Anne baba olarak sabırlı olmanız gereken bir dönem olduğunu aklınızdan çıkamamalısınız.
  • Mutlaka her iki çocuğunuzla ayrı ayrı zaman geçirmeyi ihmal etmemelisiniz. 1 saatte olsa çocuklarınız kendilerini özel hissetmeyi hak ediyor.
  • Özellikle ikinci çocuk olduktan sonra ilk çocuktan yaşının üzerinde sorumluluklar bekleyerek “sen artık abi oldun, sen artık abla oldun” diyerek farklı beklentiler içine girmemeye özen göstermelisiniz. Her ne olursa olsun onun temelde çocuk olduğunu unutmamamız gereklidir.
  • İlk çocuğunuzu kardeşinin bakımında yardımcı olmaya yöneltmek, onların aralarındaki ilişkinin de güçlenmesine imkan verecektir. Her zaman olmasa da kardeşinin bakımında yapabileceği görevler vererek destek olmasını sağlamalısınız.
  • İlk çocuğunuzla mutlaka onun sizi yönlendirdiği oyunlar oynamalısınız. Bu tüm gün boyunca okulda kendini kontrol etmek zorunda kalan çocuğunuzun rahatlayabileceği bir ortam oluşturmaya yardımcı olacaktır.
Bu makale Elif Biçer tarafından 19 Ağustos 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İkizler Aynı Sınıfta Olur Mu? İkizlerinizin okula başlama yaşı geldi ama aynı sınıfta olup olmamaları gerektiğini bilmiyor musunuz? Aynı sınıfta olan ikizler için dersler nasıl bir soruna yol açar?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ataşehir Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ataşehir Sevinç Koleji İlkokulu

Bir çok alternatif arasından bu okul olmasını neden istedik derseniz, dönem içinde ve okul kapandıktan sonra da aktivite...

Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları İlkokulu

Sınıf öğretmenimiz oldukça donanımlı, çocukların gereksinimlerini önemseyen, çok ilgili bir öğretmen. Ayrıca yabancı dil...

Özel Kadıköy Key Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kadıköy Key Koleji İlkokulu

Evimize uzak olmasına rağmen bu okulu seçtik çünkü çok tavsiye almıştık çevremizden gerçekten iyi bir eğitim veriliyor ö...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum