fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

LGS 2023 Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Görüntülenme Sayısı: 7345

Türkiye genelinde yapılan 2023 Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları 26 Haziran tarihinde açıklandı. Aileler ve öğrenciler şimdiden tercih dönemi için hazırlanmaya ve en uygun liseleri araştırmaya başladı. Farklı özelliklere ve niteliklere sahip liseler içerisinden en doğrusu ve öğrenciye en uygunu hangisi? Bu makalemizde lise tercih ederken nasıl bir yol izlemek gerekiyor, kriterler neler olmalıdır, en uygun lise nasıl bulunur sorularını cevaplayacağız.

LGS 2022 Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

LGS Tercihlerinde İzlenmesi Gereken Yol

2023 LGS tercih kılavuzu henüz açıklanmadığından aileler ve öğrencilerin aklında tercih süreçleriyle alakalı çeşitli soru işaretleri mevcut. Bu soru işaretlerini gidermek adına geçtiğimiz yılların tercih süreçlerinden ipucu almak mümkün. 26 Haziran’da açıklanan sınavın ardından tercih sürecinin de 3-19 Temmuz aralığında olacağı belirlendi. Peki öğrenciler LGS puanıyla nasıl tercih yapacaklar? Sınava giren öğrenciler nitelikli anadolu liselerini, fen liselerini ve sosyal bilimler liselerini tercih listelerine ekleyebilecekler. Bunun dışında meslek liselerini ve özel liseleri de değerlendirebilecekler.

LGS’ye girmeyen veya aldığı puanla merkezi yerleştirmeyle yerleştirilemeyen öğrenciler için yerel yerleştirme dönemi geçerli olacak. Yerel yerleştirmede öğrenciler ikametgah adresleri ve ortaokul başarı puanları ile yerleştirilecek. Yerel yerleştirmeyle öğrenciler niteliksiz anadolu liselerine, meslek liselerine ve imam hatip liselerine kayıt yaptırma hakkı kazanacaklar.

Lise tercihi yaparken unutulmaması gereken şeylerden biri çok sayıda ve çok çeşitli özelliklere sahip liselerin bulunduğu gerçeğidir. Her bir lise farklı ihtiyaçlara cevap vermektedir. Lise tercihinde öncelikli olarak öğrencinin beklentisi anlaşılmalı ve tercih döneminde öğrencinin düşüncesine önem verilmelidir.

Lise Seçiminde Üzerinde Durulması Gereken Hususlar

LGS sonuçları çocuğunuzun okul tercihinde en önemli etmenlerden bir tanesidir. Hangi okula gideceğini LGS sürecinde gösterdiği başarı belirleyecektir. Yine de bu süreçte öğrencinin ilgisi ve isteği ikinci plana atılmamalıdır. Öğrencinin mutlu olabileceği, rahat hissedeceği ve kendini geliştirebileceği bir lise seçmek; öğrencinin okula bağlılığını ve okul başarısını artıracaktır. Örneğin, sayısal derslerden keyif almayan ve bu dersleri sevmeyen bir öğrenciyi fen lisesine göndermek öğrencinin ya başarısız olmasına ya da başarıyı çok zorlanarak elde etmesine sebep olacaktır. Bu da mutsuz bir eğitim sürecini beraberinde getirecektir.

Lise dönemi, üniversiteye hazırlık dönemi olarak nitelendirilebilmektedir. Bu dönemde alınan eğitim ve kazanılan akademik donanım üniversitenin kapılarını aralamaktadır. Öğrencilerin üniversite hedeflerine uygun bir lise tercih etmesi hedeflerine ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Örnek vermek gerekirse; doktorluk, diş hekimliği gibi sağlık alanlarında çalışmak isteyen bir öğrencinin sayısal alanda iyi eğitim veren bir anadolu lisesini, ya da bir fen lisesini tercih etmesi gerekmektedir. Çünkü üniversitelerin sağlıkla ilgili bölümleri sayısal puan türünde elde edilen başarı doğrultusunda öğrenci kabul etmektedir.

Çocuğunuz için düşündüğünüz lisenin lokasyonu ve ulaşım olanakları da önemli bir etkendir. Evinize uzak olan, servis güzergahı dahilinde olmayan ya da toplu taşıma imkanının kısıtlı olduğu bir lise tercih etmeniz öğrenci için oldukça yorucu olacaktır. Ulaşım sürecinde karşılaştığı problemler de okulla kurduğu ilişkinin olumsuz olarak etkilenmesine sebep olabilmektedir. Bu noktada evinize yakın liseleri ya da servis, toplu taşıma gibi ulaşım imkanları yeterli olan liseleri tercih etmeniz çocuğunuz için en doğru tercih olacaktır.

Çocuğunuz aldığı LGS puanıyla beklentinizi karşılayacak iyi bir liseye gidemiyorsa özel liseleri tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Aşağıdan yaşadığınız şehirde bulunan özel liselere göz atabilir, ilginizi çeken liseler ile kolaylıkla iletişime geçebilir, yüz yüze görüşme için randevu alabilirsiniz.

Bu makale Zafer Kuş tarafından 05 Temmuz 2023 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Sınav Başarısında Beslenmenin Yeri: 5 Altın Öneri Liseye geçiş (LYS) ve üniversiteye giriş (YKS) sınavlarına hazırlanan öğrenciler için beslenmenin önemi nedir? Sınavdan bir önceki gün neler yenmelidir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Merter Final Okulları Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Merter Final Okulları Anadolu Lisesi

Okulun kurucularının tanınmış öğretmenler olması ve işin mutfağında bulunmaları güzel gerek idareci gerek öğretmen olara...

Özel Yakacık Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Yakacık Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Anadolu Lisesi

Akademik eğitimde çok başarılılar. Kızım 7.sınıfın ara döneminde bu okula dahil oldu. İyiki bu okulun öğrencisi olabilmi...

Bilgin Özel Anadolu Lisesi Özel Okul
Bilgin Özel Anadolu Lisesi

Bilgin özel Anadolu lisesiyle tanışalı 3 yıl oldu.Müdüriyetten güvenliğine kadar bütün kadro öğretmenlerimiz birebir ilg...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum