fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okul Fobisi Olan Çocuğa Öğretmen Nasıl Davranmalı?

Görüntülenme Sayısı: 13350

Okul fobisi sorunu ile baş etmek hem anne babalar hem de öğretmenler için çok kolay değildir. Ancak bu sorunu aşabilmek için öğretmenler kilit bir noktada yer almaktadır. Öğretmenin doğru tutum ve davranışları okul fobisi yaşayan çocuğun okula güven duymasını ve uyum sağlamasını kolaylaştıracaktır. Okul fobisinin tedavisi ancak öğretmen aile ve doktor iş birliği sağladığında geçekleşebilir.

Okul Fobisi Olan Çocuğa Öğretmen Nasıl Davranmalı?

Öğretmenin Tutumu Önemli

Okul fobisi yaşayan çocuk kaygısını kontrol etmede zorlanan çocuktur. Bu sebeple yeni bir sınıf yeni arkadaşlar kaygını arttıran sebepler arasındadır. Böyle bir eğitim ortamının kontrolü öğretmen olduğu için, sorunun aşımında öğretmen önemli yer tutar. Ancak bazen öğretmenler bu durumu ailelerin yetiştirme tarzlarına bağlamakta ya da öğrencinin şımarıklık sebebiyle olumsuz davranışlar sergilediği ön yargısı ile öğrenciye yaklaşmaktadır. Böyle bir bakış açısı okul fobisi sorununu çözülmesinden ziyade büyümesine sebep olmaktadır. Öğretmen sorun çözücüdür. Böyle bir pencereden bakmak sorun çözme pozisyonundaki bir kişi için doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bu bakış açısına sahip bir öğretmen ne kadar sorunu çözme yolunda adım atıyormuş gibi bir tutum sergilese de farkında olmadan öğrenciye karşı tahammülü azalacak ve uygun olmayan tutum ve davranışlar sergilemek zorunda kalacaktır. Öğretmenlerin böyle bir durumda yapması gereken, okul fobisinin bir bozukluk olduğunu kabul ederek öğrenciyi anlamaya çalışmak olmalıdır.

Öfke Patlamaları

Okul fobisi olan çocuklarda sık rastlana durumlar ağlama ve bağırma gibi okul ortamında uygun olmayan tavır ve davranışlardır. Böyle davranışların okul fobisine bağlı “öfke patlamaları” olduğu unutulmamalıdır. Bu davranışlar okul fobisinin belirtilerinden bazılarıdır. Çocuklar grip zaman nasıl kızamıyor onlara iyileşmeleri için yardımcı oluyorsak, okul fobisini de böyle düşünüp yardımcı olmaya çalışmak doğru bir yaklaşım olacaktır.

Eşit Davranmak Mümkün Olmayabilir

Öğretmenler her öğrenciye eşit davranmak isterler. Ancak her öğrencinin farklı ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır. Evde iki kardeşe bile eşit davranmak nasıl mümkün değil ise, sınıftaki her öğrenciye eşit davranmakta mümkün değildir. Örneğin uzağı görmede zorluk yaşayan bir öğrenciyi arkaya oturtarak tahtayı düzgün görmesini beklemek onun dersi kaçırmasına ve öğrenmede zorluk yaşamasına sebep olacaktır. Ancak öğrenciyi öne oturtmak ve gerekli yerlerde destek olmak onun ders başarısının artmasını sağlayacaktır. Okul fobisi olan çocuklar da diğer öğrencilere göre daha fazla ilgi bekleyebilirler. Bu ilgi teneffüste zaman zaman yanına gitmek, ona yardımcı olacak arkadaşlarla oturmasını sağlamak, onun sevebileceği görevlerde bulunarak okula karşı güven duymasını sağlayacak adımlar olabilir. Öğretmenin bir süre çocuğun ilgi ihtiyacını görerek yaklaşması, onun okula uyum sağlamasını kolaylaştıracaktır.

Tüm Sınıf Konuya Hakim Olmalı

Öğretmenler çocukların okulda anne-babalarının yerini alır. Bu yüzden her çocuk anne-babanın sevgisinin kendisine fazla olmasını bekler. Bu yüzden okul fobisi olan öğrenciye karşı göstereceğiniz ilgi diğer öğrencilerin gözünden kaçmayacaktır. Böyle bir sorun ile karşılaşacağınızı düşünerek okul fobisi olan çocuğun ihtiyaçlarına cevap vermezseniz, öğrencinin okula uyum sağlamasını her geçen gün zorlaştıracağınızı unutmamalısınız. Bu yüzden okul fobisi yaşayan öğrencinizi kötülemeden “her öğrencinin farklı ihtiyaçları olduğunu ve tüm sınıf olarak arkadaşlarına yardımda bulunmaya çalışmaları gerektiğini ifade ederek” süreç ile ilgili bilgi vermek diğer öğrencilerin sosyal ve duygusal gelişimlerine de katkı sağlayacaktır.

Okulun Güvenli Olduğu Anlatılmalı

Dokunmak iletişimin bir yoludur. Dokunma çocukların sakinleşmesini sağlayarak, öğretmen ve öğrenci arasındaki ilişkinin güçlenmesini sağlar. Okul fobisi olan çocuğunuza zaman zaman omuzuna dokunmak, saçını okşamak onun sevildiğini hissetmesini sağlayacaktır. Böylece okulun güvenli bir ortam olduğu mesajını almış olacaktır.

Okul-Aile İş Birliği Önemli

Okul fobisi olan çocukların aileleri bir süre okulda beklemek zorunda kalabilir. Ancak burada öğretmenin kademeli uzaklaştırma yöntemini kullanarak, tutarlı bir tavır sergilemesi gereklidir. Bazı öğretmenler bir hafta aileyi sınıfın içine alıp çocuğa hiç haber vermeden bir gün için veliyi okulun dışına çıkartabilmektedir. Ya da çocuğun sınıfa yalnız başına girmesi ve annesini sınıfa alamayacağını söyledikten sonra ağladığında “baş edemiyorum” diyerek sık sık veliyi çağırıp sınıfta oturtmakta tutarlı ve güvenli bir davranış olmayacaktır. Sizin çocuk ile yapacağınız anlaşmalar net ve karşılıklı karar şeklinde alınmalıdır. Koyduğunuz bir kuralı biraz zorlandığında bozmak çocuğun okula güven duymasını engelleyecektir. Bu sadece okul fobisi yaşayan çocuklar için değil tüm çocuklar için önemlidir.

Öğretmenler ailelere kızsalar da, çocukları ile ilgili bilgi vermek görevindedir. Aile ile öğretmen arasında ne yaşanırsa yaşansın var olan durum ile ilgili birlikte hareket etmek okul fobisini aşmak için gerekliliktir.

Öğretmenler okul fobisi eninde sonunda aşılabilecek bir durumdur. Bu bilinç ile yaklaşmak hem sizin kendi kaygınızı kontrol etmenizi hem de çocuğun kaygısını kontrol etmesini kolaylaştıracaktır. Sorun değil çözüm odaklı bir bakış açısına sahip olmak tüm sorunların kolayca aşılmasını sağlayacaktır.

Bazı öğretmenler okul fobisi yaşayan çocuğa sınıfta uyumlu davranan öğrencileri örnek göstererek motivasyonlarının artacağını düşünmektedir. Bu durum kesinlikle yanlıştır. Hiç kimse başka birileri ile kıyaslanmaktan hoşlanmaz. Hele de öğrencinin elinde olmayan bir durum ile ilgili yargılanması, diğer öğrenciler ile kıyaslanarak küçük düşürülmesi hiç uygun bir davranış olmayacaktır.

Bu makale Elif Biçer tarafından 08 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Özel Okullarda Uygulanan Primary Years Programı Özel okullarda uygulanan PYP nedir? PYP eğitim programının öğrencilere faydaları nedir ? PYP eğitim programına sahip olan okullarda nasıl bir sistem yürütülmektedir ? Özel okullarda yürütülen PYP programıyla nasıl faydalar kazanılabilir ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Bağcılar Key Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Bağcılar Key Koleji İlkokulu

Bağcılarda güvenilir ve tarafsız eğitim veren kurum bulmak çok zor iken Key Kolejiyle tanıştım çocuğum anaokulu itibariy...

Özel AREL Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel AREL Koleji İlkokulu

kızım iki senedir devam ediyor bu okula gayet memnunuz. Eğitimi, temizliği, okuldaki öğretmenler… hepsi diğer okulların...

Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu

Ufak ve butik bir okul olduğu için ilgili bir kadro var. Güvenlik iyi durumda. Yemekhane fena değil, öğretmenler ve yöne...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum