fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Bilgisayar Oyunlarının Çocuklara Sağladığı 6 Fayda

Görüntülenme Sayısı: 8681

Çocukların oynadığı bilgisayar oyunlarının çocuklara zararları yanında birçok yararı da vardır. Bu yararları sizler için bir araya getirdik.

Bilgisayar Oyunlarının Çocuklara Sağladığı 6 Fayda-1

Sorun Çözme Becerilerini ve Yaratıcılığı Öğretir

Video oyunları çocukların zihinsel gelişimine yardımcı olabilir. Çocuklarınızın oynadığı oyunları izleyin. Arama yapmak, görüşmek, planlamak ve ilerlemek için farklı yaklaşımlar denemek zorunda kalacaklardır. Oyuncuların oyun karakterlerini şekillendirmeleri ve yeni oyun seviyeleri geliştireceklerinde, yaratıcı şekilde kendini ifade etmesini sağlar. Video oyunlarının çocukların karar vermeyi öğrenmelerine, stratejileri kullanmalarına, sonuçlarını tahmin etmelerine ve kişiliklerini ifade etmelerine yardımcı olmak için zorunlu olarak "eğitimsel" bir amaç gütmesi gerekmez.

Bilgisayar Oyunlarının Çocuklara Sağladığı 6 Fayda-2

Tarihsel ve Kültürel İlgi Sağlar

Bazı video oyunlarının içeriği çocukları okumaya ve araştırmaya teşvik edebilir. Age of Mythology, Civilization ve Age of Empires gibi video oyunları, çocuğun dünya tarihine, coğrafyasına, eski kültürlerine ve uluslararası ilişkilere olan ilgisini arttırabilir, özellikle ebeveyn fırsatlardan yararlanırsa. Araştırmacıla, "Çocuklar, Mitoloji Çağını bir uzmanlık adasına dönüştürmeye, bunları kitaplara, internet sitelerine, müzelere ve mitolojiye, kültürlere ve coğrafya ile ilgili medyaya bağlamaya yardım eden aileleri olduğunda, çok karmaşık ve derin bir sınıfın gelecekte öğrenilmesi için hazırlıklı oluyor. " Dahası, bu oyunlar çoğu zaman çocukların yaratıcı ve teknik becerileri kazanmalarına yardımcı olan haritalar veya başka özel içerik tasarlama ve değiştirme olanağı tanıyorlar.

Bilgisayar Oyunlarının Çocuklara Sağladığı 6 Fayda-3

Fiziksel Aktiviteye Teşvik Eder

Bilgisayar oyunu oynayan çocuklar (özellikle erkek çocuklar) spor video oyunlarından yeni hareket öğrenerek, basketbol sahasında veya kaykaylarda pratik yapmaya ilgi duyuyor. Bazıları video oyunlarında tanıtıldıktan sonra yeni spor dalları da ilgilerini seçiyor. Bir erkek çocuğu araştırma grubunda çocuklar; "çoğunlukla spor oyunlarındaki hareketleri, eğer dışarı çıkıp denemeye devam edersen, pratik yaparsan daha iyi olursun" diye açıkladı. Araştırmalar, gerçekçi spor oyunlarının oynanmasının (dövüş oyunları hariç) spor yaparak ve egzersiz yaparak geçirmelerini sağladığını gözlemledi.

Bilgisayar Oyunlarının Çocuklara Sağladığı 6 Fayda-4

Liderlik Yapmalarına Şans Tanır

Çocuklar, gruplar halinde video oyunları oynarken, o oyunda kimin neye ihtiyaç duyduğuna göre kime bağlı olarak hareket ederler. Nick Yee'nin Palo Alto Araştırma Merkezi'nden yaptığı araştırmalarda, grup oyunları çevrimiçi oynayan gençler, başkalarını ikna etmek ve onları motive etmek ve anlaşmazlıklara aracılık etmek gibi liderlik becerilerini kazandıklarını hissediyorlar. Çevrimiçi çok oyunculu oyunlar, gençlere çeşitli yaş gruplarına katılmak için nadiren fırsat verir. Ve takımın zafer kazanmasına neden olursan, kimse kimin kaç yaşında olduğunu önemsemiyor.

Bilgisayar Oyunlarının Çocuklara Sağladığı 6 Fayda-5

Öğretmek için Fırsat Veriyor

Araştırmalar, çocukların neredeyse üçte birinin, başkalarına nasıl oynayacağını öğretmek için kısmen video oyunları oynadıklarını söyledi. Bir oğlan çocuğunun babası araştırma sırasında ortaya çıkardığı gibi "Oğlumun arkadaşlarıyla yaptığı etkileşimlerin çoğu, bir oyundaki durumları çözmeye yöneliktir, hepsi bu yerden o yere nasıl gideceğiniz ya da ihtiyacınız olan bazı şeyleri toplamaktır ve bunları başarılı olmalarına yardımcı olacak yollarla birleştirmektir. " Bazı çocuklar, oyunun en zor bölümlerini nasıl yenmeyi bilen "üstat" çocukları statüsünü kazanırlar. Diğer kişilere öğretmek, sosyal ve iletişim becerileri ile sabırlı olma yeteneklerini geliştirir.

Bilgisayar Oyunlarının Çocuklara Sağladığı 6 Fayda-6

Yarışmanın Zevkini Paylaşmasına İzin Verir

Çocuklar, özellikle de erkekler, statü ve tanınma için akranlarıyla rekabet etmeleri normal ve sağlıklıdır. Gençlerle yapılan araştırmalar ve odak grup çalışmalarında, "diğer insanlarla rekabet etmek ve kazanmak hoşuma gidiyor" diyor. Oyun oynamak için en popüler nedenlerden biriydi özellikle de erkekler için. Video oyunları, bu rekabetçi dürtüleri ifade etmek için güvenli bir yer ve sporlarda iyi olmayan çocuklara mükemmellik şansı verebilir.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 10 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Fazla Ödev Çocuklar için Zararlı Mıdır? Öğrencilere verilen çok sayıda ödev onları nasıl etkiler? Çocuğunuz ödevler konusunda tedirginlik yaşayıp okula gitmek istemiyorsa büyük bir sıkıntı olabilir.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu

Okula kayıt için ilk geldiğim gün personel ve okul müdürünün karşılaması çok sıcak ve ilgiliydi yeni bir okul olmasına r...

Özel Kardelenler Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu

Gaziosmanpaşa bölgesinde işlerini profesyonelce yapan harika bir kolej. Şirin ve her türlü imkana sahip. Çok saygılılar....

Özel Şişli Sınav Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Şişli Sınav Koleji İlkokulu

Tüm öğrencilerin yeteneklerini dikkate alarak, akademik mükemmelliği hedef edinmiş olan okulunuzun tüm öğretmen ve yönet...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum