fb

Özel Okullarda Uygulanan Primary Years Programı

Görüntülenme Sayısı: 6223

PYP; Primary Years Program/ İlk Yıllar Programı 3-12 yaş aralığında çocuklara uygulanan uluslararası geçerliliği sağlanmış ve dünyada birçok okul tarafından uygulanan disiplinler üstü bir eğitim programdır. IBO (Uluslararası Bakalorya Organizasyonunun) ilk üç programından biridir.

Özel Okullarda Uygulanan Primary Years Programı

PYP uygulayan okulların programları düzenli aralıklarla IBO tarafından revize ettirirler. PYP’nin üç temel öğesi vardır. Bu üç temel öğe 3 temel sorunun cevabına göre oluşturulmuştur.

Çocukların ne öğrenmesini istiyoruz?

Bu sorunun cevabı yazılı öğretim programını oluşturur. Yazılı öğretim programı ise kavramlar, bilgi, becerileri tutumlar ve davranışlar ana başlıkları altından beş ayrı ögeden oluşur. Sınıf içi uygulamalarda bu öğelerden beslenilerek bütüncül bir program oluşturulur.

Çocuklar en iyi nasıl öğrenir?

Bu sorunun cevabı da öğretilen eğitim programını ortaya çıkarır. Bu yazılı öğretim programının sınıf içinde uygulanmasıdır. Öğretmenler öğrencilerin profiline göre üniteler tasarlar ve programı o şekilde uygular. Öğretilen eğitim programının temaları;

  • Kim Olduğumuz
  • Yer ve Zaman
  • Kendimizi İfade Etme Yollarımız
  • Kendimizi Düzenleme Biçimimiz
  • Dünyanın İşleyişi
  • Gezegeni Paylaşma üzerinedir.

Çocukların ne öğrendiğini nasıl anlarız?

Bu sorunun cevabı da programın değerlendirilmesini ve ölçmede kullandığı teknikleri ortaya çıkarır. PYP değerlendirme sürecinde öne çıkan en belirgin unsur çocuğun öğrenirken ne hissettiğinin de sürece katılmasıdır. Çocuğu değerlendirirken öğretmenin gözlemi çok önemli yer tutmaktadır. Çocuğun ihtiyaçları, güçlü ve zayıf yönleri, özel becerileri vb. alanlarda değerlendirme yapılır.

PYP’nin Hedefleri:

PYP’de öğrencilerin araştıran, sorgulayan, düşünen, iletişim kuran, riski göze alan, cesaretli, bilgi sahibi, ilkeli, duyarlı, açık görüşlü, dengeli, dönüşümlü düşünen bireyler olması hedeflenir. Program erken çocukluk döneminde ve devamında çocukların kendilerini çevreleyen sosyal ve fiziksel dünya ile ilgili tecrübelerden anlam çıkaracağı aktif bir öğrenme yaklaşımını savunmaktadır.

Program ülkemizde Milli Eğitim Müfredatına uyarlanarak yürütülmektedir. PYP uygulama yeterliliği olan özel okullarımız sayıca çok fazla olmasa da bulunmaktadır.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 08 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Hoşgeldin İkinci Dönem Tatil sona erdi.. Okula geri dönüş vakti. İkinci dönemin ilk günü zorlu geçebilir.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Yeşilköy Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Yeşilköy Okulları İlkokulu

Öğretmen kadrosu yapılandırmacı eğitim anlayışını tam anlamıyla ilke edinmiş alanında uzman öğretmen kadrosundan oluşuyo...

Özel Ataşehir GEO Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ataşehir GEO Koleji İlkokulu

Çocuğum öğretmeniyle son derece iyi anlaşıyor. Etkinliklerdeki uyumu ve algısı bizi çok etkiledi.

Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu

Ufak ve butik bir okul olduğu için ilgili bir kadro var. Güvenlik iyi durumda. Yemekhane fena değil, öğretmenler ve yöne...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum