fb

Özel Okullarda Uygulanan Primary Years Programı

Görüntülenme Sayısı: 1693

PYP; Primary Years Program/ İlk Yıllar Programı 3-12 yaş aralığında çocuklara uygulanan uluslararası geçerliliği sağlanmış ve dünyada birçok okul tarafından uygulanan disiplinler üstü bir eğitim programdır. IBO (Uluslararası Bakalorya Organizasyonunun) ilk üç programından biridir.

PYP programını uygulama yetkisi ancak IBO standardizasyonuna uygun okullara verilir ve uygulama yetkisini almak uzun ve zorlu bir süreçtir. PYP programını uygulamak isteyen okullar bunun için Uluslararası Bakalorya Organizasyonuna başvurur. IB uzmanları tarafından okul detaylı bir şekilde araştırılır. Fiziki donanımı, eğitim felsefesi, öğrenme ortamları vb. kriterleri PYP uygulama yeterliliğine sahipse okula “aday okul” unvanı verilir. Aday okulların tüm akademik kadrosu İlk Yıllar Programı (PYP) eğitimlerini alırlar. İkinci aşamada ise tüm okul paydaşları PYP felsefesi ve eğitim programıyla ilgili bilgilendirilir ve okul PYP uygulama yeterliliğini kazanır.

Özel Okullarda Uygulanan Primary Years Programı

PYP uygulayan okulların programları düzenli aralıklarla IBO tarafından revize ettirirler. PYP’nin üç temel öğesi vardır. Bu üç temel öğe 3 temel sorunun cevabına göre oluşturulmuştur.

Çocukların ne öğrenmesini istiyoruz?

Bu sorunun cevabı yazılı öğretim programını oluşturur. Yazılı öğretim programı ise kavramlar, bilgi, becerileri tutumlar ve davranışlar ana başlıkları altından beş ayrı ögeden oluşur. Sınıf içi uygulamalarda bu öğelerden beslenilerek bütüncül bir program oluşturulur.

Çocuklar en iyi nasıl öğrenir?

Bu sorunun cevabı da öğretilen eğitim programını ortaya çıkarır. Bu yazılı öğretim programının sınıf içinde uygulanmasıdır. Öğretmenler öğrencilerin profiline göre üniteler tasarlar ve programı o şekilde uygular. Öğretilen eğitim programının temaları;

  • Kim Olduğumuz
  • Yer ve Zaman
  • Kendimizi İfade Etme Yollarımız
  • Kendimizi Düzenleme Biçimimiz
  • Dünyanın İşleyişi
  • Gezegeni Paylaşma üzerinedir.

Çocukların ne öğrendiğini nasıl anlarız?

Bu sorunun cevabı da programın değerlendirilmesini ve ölçmede kullandığı teknikleri ortaya çıkarır. PYP değerlendirme sürecinde öne çıkan en belirgin unsur çocuğun öğrenirken ne hissettiğinin de sürece katılmasıdır. Çocuğu değerlendirirken öğretmenin gözlemi çok önemli yer tutmaktadır. Çocuğun ihtiyaçları, güçlü ve zayıf yönleri, özel becerileri vb. alanlarda değerlendirme yapılır.

PYP’nin Hedefleri:

PYP’de öğrencilerin araştıran, sorgulayan, düşünen, iletişim kuran, riski göze alan, cesaretli, bilgi sahibi, ilkeli, duyarlı, açık görüşlü, dengeli, dönüşümlü düşünen bireyler olması hedeflenir. Program erken çocukluk döneminde ve devamında çocukların kendilerini çevreleyen sosyal ve fiziksel dünya ile ilgili tecrübelerden anlam çıkaracağı aktif bir öğrenme yaklaşımını savunmaktadır.

Program ülkemizde Milli Eğitim Müfredatına uyarlanarak yürütülmektedir. PYP uygulama yeterliliği olan özel okullarımız sayıca çok fazla olmasa da bulunmaktadır.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 08 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Hoşgeldin İkinci Dönem Tatil sona erdi.. Okula geri dönüş vakti. İkinci dönemin ilk günü zorlu geçebilir.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Erkan Ulu İlkokulu Özel Okul
Özel Erkan Ulu İlkokulu

Erkan Ulu, harika bir eğitim vermesinin yanında çocuklarımıza her türlü olanağı sağlıyor. Çok başarılı bir okul.

Özel Ahmet Şimşek Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ahmet Şimşek Koleji İlkokulu

İki çocuğum burada okuyor. Gerek çocuklar gerek veliler olarak biz okulumuzdan çok memnunuz, öğretmenlerimiz çok iyi.

11404 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!