fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Örgün Eğitim

Görüntülenme Sayısı: 9526

Eğitim, insan yaşamında ve davranışında olumlu değişiklikler yapma gücüne sahip olan aşamalı bir süreçtir. Bu sürecin sonu olmamakla birlikte insanlar kendilerini sınırsız bir şekilde geliştirebilir. Bu gelişimin ilk adımının atılabilmesi ise bir eğitim programına başlamak ile olmaktadır. Örgün eğitim ise bu anlamda dünya üzerinde en çok kabul gören programdır. Örgün eğitim nedir sorusunun kısa cevabı; "bir sınıfta, belirli bir müfredat dahilinde verilen ve kademeleri bulunan eğitim türü" şeklindedir. Peki örgün eğitimin avantajları nelerdir? Örgün eğitimin dezavantajları var mıdır?

Örgün Eğitim

Örgün Eğitim Nedir?

Örgün eğitim, belirli bir yasa ile düzenlenen ve kontrol edilen, hedeflere, içeriğe ve prosedüre saygılı olarak katı kurallara sahip eğitim programları içeren, metodik bir eğitim türüdür. Örgün öğrenme olarak da bilinen bu modelde öğrenciler bir ders programı sahilinde belirlenen zamanlarda belirlenen sınıflarda olmak zorundadırlar. Bu eğitim türüne dahil olan öğrenciler kademeli olarak sınıf atlamakta başarısız olmaları durumunda ise sınıf tekrar ile karşılaşmaktadırlar. Örgün eğitimde derslere katılma zorunluluğu bulunmaktadır. Derslere katılmamakta öğrencilerin sınıf tekrarı yapabilmesine yol açmaktadır. Önceden belirlenmiş bir müfredat dahilinde ders veren öğretmenler, bu modelde eğitimin önemli bir parçasıdır. Verilen eğitimin sonunda öğretmenler öğrencilerin gelişim seviyelerini görmek adına sınavlar düzenlemektedir. Bu sayede hem gelişim göstermiş öğrenciler tespit edilmekte hem de gelişimini tamamlayamamış ve desteğe ihtiyacı olan öğrenciler belirlenmektedir.

Türkiye'de örgün eğitim; ilköğretim, orta öğretim ve yükseköğretim gibi kademelere ayrılırken, bu eğitim türü; bir dereceye, mesleki yeterliliğe veya diplomaya ulaşma ile sonuçlanmaktadır. Örgün eğitim programları resmi kurumlar tarafından denetlenmektedir. Örgün öğrenim bir devlet kurumunda alınabileceği gibi, özel kurumlar ve kuruluşlar da bu eğitim programını disiplinli ve denetimli bir şekilde verebilmektedir.

Örgün Eğitimin Özellikleri

 • Örgün eğitim kademeli olarak yapılandırılmıştır.
 • Planlı ve disiplinli bir şekilde verilir.
 • Ders programı ve konu odaklıdır.
 • Yapısal ve sistematik öğrenme sürecini kapsamaktadır.
 • Dersler önceden belirlenmiş bir mekanda öğretmenler tarafından verilir.

Örgün Eğitimin Avantajları

 • Organize bir eğitim modelidir ve ders içerikleri her sene güncellenir.
 • Öğrenciler, eğitimli ve profesyonel öğretmenlerden bilgi edinirler.
 • Yapısal ve sistematik öğrenme sürecini kapsamaktadır.
 • Öğrenciler örgün eğitim veren kurumlardan resmi olarak tanınan bir sertifi veya diploma almaktadırlar. Bu da iş bulma konusunda onlara kolaylık sağlamaktadır.
 • Öğrencileri bir sonraki öğrenme aşamasına geçmek için sınavlara girmekte ve gelişimlerini görebilme şansı yakalamaktadırlar.

Örgün Eğitimin Dezavantajları

 • Öğrenciler belirli zamanlarda, belirtilen mekanlarda olmak zorundadırlar. Bu da bazı öğrenciler için zaman kaybı anlamına gelmektedir.
 • Okulu ile evi arasında mesafe olan öğrenci için yolda geçirilecek zaman kayıp zaman olacaktır.
 • Kötü alışkanlıkların benimsenmesi, sınıfta bulunabilecek kötü öğrenciler yüzünden aileler için endişe verici olabilmektedir.
 • Diğer eğitim modellerine kıyasla daha fazla zaman istemekte ve daha maliyetli olmaktadır.
Bu makale Umut Arslan tarafından 29 Nisan 2020 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Uzaktan Eğitim için 12 Basit İpucu Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerinizle daha etkili ve verimli dersler işleyebilmeniz için kullanabileceğiniz 12 basit ipucu.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Çankaya Güler Çocuk Anaokulu Özel Okul
Özel Çankaya Güler Çocuk Anaokulu

4 yaşında kızım var . Okulun diğer şubelerinde çocuğu olan arkadaşlarımdan okul ile ilgili gerek eğitim öğretim gerekse...

Özel Bilinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Bilinç Koleji İlkokulu

Okulumuzu geçen sene okul.com.tr sitesi üzerinden bulup görüşmüştük ve ilk görüşmede bile farkını hissettirmişti. Şuan o...

Özel Çankaya Varlık Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Çankaya Varlık Anadolu Lisesi

Varlık Lisesi'nin ilk mezunlarındanım. Varlık Lisesi'nde öncelikle kendi varlığımın değerini anladım. Model aldığım Varl...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum