fb

Okul Gezileri

Görüntülenme Sayısı: 4601

Okul gezileri ilkokul öğrencilerinin en keyif aldığı etkinliklerin başında gelir. Öğrencilerin bilgi, görgü ve yeteneklerini geliştirmek ve yaparak yaşayarak öğrenme amacı taşıyan gezilerin çocuklar için bundan daha fazla anlamı olduğu kesin. Geziler eğlenerek öğrenmenin yanı sıra unutulmaz deneyimler ve hatıralar edindikleri zamanlar demektir.

Okul Gezileri-1

İlkokullarda çocuklara çevrelerini, toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel değerlerini tanıtmak, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri öğrencilere yakından takip ettirmek amacıyla yakın çevre, şehir içi, şehir dışı ve yurt dışı gezileri düzenlenmektedir. Bu geziler Milli Eğitim Bakanlığının Yönetmeliği doğrultusunda belli kurallar dahilinde gerekli yerlerden izinler alınarak yapılabilmektedir. Öğrencilerin dersleriyle birebir örtüşen konularla ilgili düzenlenmiş ve daha çok öğretime yönelik (deprem simülasyon merkezi vb) geziler olabileceği gibi, araştırma, inceleme, izleme, tanıma ve uygulama amacıyla da geziler düzenlenmektedir.

Okullar, gezilerin amacına uygun olmasına özen gösterir. Belli bir plan çerçevesinde geziler düzenlenir. Yapılacak gezilerin okul müdürlüğü ve ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından onaylanmış olması gerekir. Gezilere çıkılmadan önce veli izinleri, isim ve ulaşılabilecek telefon numaralarının bir örneği de mutlaka okul müdürlüğüne verilir.

Okul gezisinin yoğun olduğu İstanbul özel ilkokulları’nı inceleyin!

İlkokullarda genel olarak müzeler, müzelerin sanat atölyeleri, şehrin tarihi yapıları, deprem simülasyon merkezleri, enerji üretim santralleri, tartışılır bir durum olsa dahi hayvanat bahçeleri ve akvaryumlar, tiyatro, sinema, dans gösterisi, konser vb sanatsal etkinlikler, huzurevi ziyaretleri, fabrika ve imalathane gezileri, bilim merkezleri, korular, botanik parkları ve ormanlık alanlara yapılır. Yapılan geziler amacına uygun olmadığında bile çocukların okul binası dışında yalnızca arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikte sosyalleşmeleri kendi başına ayrı bir deneyimdir.

Okul Gezileri-2

Okul Gezilerinin Çocuğa Faydası Nedir?

Gezilerde çocuk okul kurallarından çıkar ve birebir toplumsal kurallarla tanışır. Bu çocuğun bağımsızlığı adına ailesinden ayrı olarak toplum içinde yer alması demektir. Dolaylı olarak da özgüven gelişimini destekler.

Arkadaşlarıyla farklı etkileşimlerde bulunur. Okuldaki rutin arkadaşlık ilişkisinin dışına çıkar. Beraberce farklı bir kaynaktan farklı yollarla öğrenme deneyimini yaşarlar.

Aynı şekilde öğretmenini okul dışında gören çocuk farklı bir yaşantıya tanık olur. Öğretmenlerin toplum içindeki davranışlarını izleme fırsatı edinir.

Amacı ne olursa olsun her çocuk okul gezisi yolunda gerçekten eğlenir. Çünkü çocuklar için özellikle akranlarıyla yolculuk etmek hem oldukça keyiflidir hem de heyecan vericidir. Görerek ve yaşayarak öğrenme deneyimleri edinir.

Gezi kulübü bulunan Maltepe’deki özel ilkokullar;

Okul Gezileri-3

Gezilerde Veli Olarak Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Geziye gidecek öğrenci sayısına rehberlik edecek öğretmen ve yardımcı personel sayısının yeterli olmasına,

Gidilecek yerlerin öğrenme amaçlı yerler olması gerekmez. Sadece eğlence amaçlı da gidilebilir fakat eğlence amaçlı gidilecek bu yerlerin çok fazla ticari amaçlı gezilere dönüşmemesine,

Hayvanların kullanıldığı, zulüm gördüğü doğal alanlarının dışında kullanıldığı yerlere çocukların götürülmemesine, (yunus parkları, sirkler vb.. çocuğunuzun ticari kaygı güderek hayvan haklarını görmezden gelen yerlere gitmesine izin vermemeniz diğer veliler içinde farkındalık yaratabilir ve bu tarz geziler sizlerin düşüncelerinizi bildirmenizle programlardan çıkartılabilir.)

Çocuklar için güvenli yolculuk ortamları sağlanmasına dikkat etmelisiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz mi?

Bu makale tarafından 19 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okullarda Şiddet Okullardaki en büyük sorunlardan biri bazen şiddet olmaktadır. Okullardaki şiddet nelerden ve kimler tarafından oluşturulmaktadır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Yıldızlarım Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Yıldızlarım Koleji İlkokulu

Yıldızlarıma başladığından beri kızım o kadar çok şey öğrendi ki öğretmenleri tecrübeli ve çok ilgili. Sınıfların kalaba...

Özel Arı İlkokulu Özel Okul
Özel Arı İlkokulu

Arı'lı olmak her zaman bir ayrıcalık, başarılarından dolayı gurur duyuyorum.

Özel Mektebim Okulları Ümraniye İlkokulu Özel Okul
Özel Mektebim Okulları Ümraniye İlkokulu

İçinde bir çok fiziksel imkanın olduğu geniş bir kampüsü var biraz daha yeşillik alan olabilirmiş. Branş derslerinde baş...

11404 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!