fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okul Gezileri

Görüntülenme Sayısı: 51692

Okul gezileri ilkokul öğrencilerinin en keyif aldığı etkinliklerin başında gelir. Öğrencilerin bilgi, görgü ve yeteneklerini geliştirmek ve yaparak yaşayarak öğrenme amacı taşıyan gezilerin çocuklar için bundan daha fazla anlamı olduğu kesin. Geziler eğlenerek öğrenmenin yanı sıra unutulmaz deneyimler ve hatıralar edindikleri zamanlar demektir.

Okul Gezileri-1

Gelişimleri ve Tarihsel Süreci En İyi Şekilde İzlemek

İlkokullarda çocuklara çevrelerini, toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel değerlerini tanıtmak, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri öğrencilere yakından takip ettirmek amacıyla yakın çevre, şehir içi, şehir dışı ve yurt dışı gezileri düzenlenmektedir. Bu geziler Milli Eğitim Bakanlığının Yönetmeliği doğrultusunda belli kurallar dahilinde gerekli yerlerden izinler alınarak yapılabilmektedir. Öğrencilerin dersleriyle birebir örtüşen konularla ilgili düzenlenmiş ve daha çok öğretime yönelik (deprem simülasyon merkezi vb) geziler olabileceği gibi, araştırma, inceleme, izleme, tanıma ve uygulama amacıyla da geziler düzenlenmektedir.

Okullar, gezilerin amacına uygun olmasına özen gösterir. Belli bir plan çerçevesinde geziler düzenlenir. Yapılacak gezilerin okul müdürlüğü ve ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından onaylanmış olması gerekir. Gezilere çıkılmadan önce veli izinleri, isim ve ulaşılabilecek telefon numaralarının bir örneği de mutlaka okul müdürlüğüne verilir.

Gezi Kulübü Olan İlkokullar; İstanbul

Bilginin Dışında Sosyalleşme İmkanı da Sunar

İlkokullarda genel olarak müzeler, müzelerin sanat atölyeleri, şehrin tarihi yapıları, deprem simülasyon merkezleri, enerji üretim santralleri, tartışılır bir durum olsa dahi hayvanat bahçeleri ve akvaryumlar, tiyatro, sinema, dans gösterisi, konser vb sanatsal etkinlikler, huzurevi ziyaretleri, fabrika ve imalathane gezileri, bilim merkezleri, korular, botanik parkları ve ormanlık alanlara yapılır. Yapılan geziler amacına uygun olmadığında bile çocukların okul binası dışında yalnızca arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikte sosyalleşmeleri kendi başına ayrı bir deneyimdir.

Gezi Kulübü Olan İlkokullar; Ankara

Okul Gezileri-2

Okul Gezilerinin Çocuğa Faydası Nedir?

Gezilerde çocuk okul kurallarından çıkar ve birebir toplumsal kurallarla tanışır. Bu çocuğun bağımsızlığı adına ailesinden ayrı olarak toplum içinde yer alması demektir. Dolaylı olarak da özgüven gelişimini destekler.

Arkadaşlarıyla farklı etkileşimlerde bulunur. Okuldaki rutin arkadaşlık ilişkisinin dışına çıkar. Beraberce farklı bir kaynaktan farklı yollarla öğrenme deneyimini yaşarlar.

Aynı şekilde öğretmenini okul dışında gören çocuk farklı bir yaşantıya tanık olur. Öğretmenlerin toplum içindeki davranışlarını izleme fırsatı edinir.

Amacı ne olursa olsun her çocuk okul gezisi yolunda gerçekten eğlenir. Çünkü çocuklar için özellikle akranlarıyla yolculuk etmek hem oldukça keyiflidir hem de heyecan vericidir. Görerek ve yaşayarak öğrenme deneyimleri edinir.

Gezi Kulübü Olan İlkokullar; İzmir

Okul Gezileri-3

Gezilerde Veli Olarak Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Geziye gidecek öğrenci sayısına rehberlik edecek öğretmen ve yardımcı personel sayısının yeterli olmasına,

Gidilecek yerlerin öğrenme amaçlı yerler olması gerekmez. Sadece eğlence amaçlı da gidilebilir fakat eğlence amaçlı gidilecek bu yerlerin çok fazla ticari amaçlı gezilere dönüşmemesine,

Hayvanların kullanıldığı, zulüm gördüğü doğal alanlarının dışında kullanıldığı yerlere çocukların götürülmemesine, (yunus parkları, sirkler vb.. çocuğunuzun ticari kaygı güderek hayvan haklarını görmezden gelen yerlere gitmesine izin vermemeniz diğer veliler içinde farkındalık yaratabilir ve bu tarz geziler sizlerin düşüncelerinizi bildirmenizle programlardan çıkartılabilir.)

Çocuklar için güvenli yolculuk ortamları sağlanmasına dikkat etmelisiniz.

Gezi Kulübü Olan İlkokullar; Antalya
Gezi Kulübü Olan İlkokullar; Kocaeli
Gezi Kulübü Olan İlkokullar; Bursa
Gezi Kulübü Olan İlkokullar; Adana

Diğer Makalelerimizi İncelediniz mi?

Bu makale Umut Arslan tarafından 07 Ekim 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okullarda Şiddet Okullardaki en büyük sorunlardan biri bazen şiddet olmaktadır. Okullardaki şiddet nelerden ve kimler tarafından oluşturulmaktadır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu

Kızım 1. sınıfa gidiyor. Sene başında bir çok okul araştırıp Gen Koleji'ne göndermeye karar verdik ve kaydını yaptırdık....

Özel Uğur Okulları Ardıçlı İlkokulu Özel Okul
Özel Uğur Okulları Ardıçlı İlkokulu

3 yıldır devam ediyoruz çok memnunuz ilgi ve alaka için tavsiye ederim.

Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları İlkokulu

Sınıf öğretmenimiz oldukça donanımlı, çocukların gereksinimlerini önemseyen, çok ilgili bir öğretmen. Ayrıca yabancı dil...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum