fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuğum Neden Utangaç?

Görüntülenme Sayısı: 4215

Çocuklukta utangaçlık olağan olsa da birçok ebeveyn bu konuda endişelidir. Özellikle toplumsal yaşama büyük önem veren ebeveynler. Bazı çocuklar zorlu yaşam deneyimleri yüzünden utangaç hale gelir, ancak çoğu bu şekilde doğarlar. Bazı çocuklar için sosyal durumlar ve etkileşimler korkutucu olabilir. Yeni çocuklar ile temasa geçtiğinde nadiren rahat hissedilirler. Genellikle, ilk hareketi yapmaya isteksiz ya da yapamayacakları gibi, yabancı bir kişiye ulaşmak yerine potansiyel bir dostluğu tercih ederler. Bu ürkek çocuklardan birkaçı duygusal sıkıntıya sahip olabilir, ancak bu azınlıktadır. Aslında, bazı çocuklar doğal olarak geri çekilir ve yeni durumlarda yeni insanlara ısınırlar.

Çocuğum Utangaç, Endişelenmeli Miyim?

Şiddetli utangaçlık

Son derece utangaç çocuklar çoğunlukla akranlarının çoğunun yanı sıra sınıfta ve oyun alanında da uyum sağlamıyor. Bu kalıpta ne kadar uzun kalırsa, çocukların değişmesi o kadar zor olur. Utangaçlık, giderek artan bir şekilde, toplumsal ortamlardan kasıtlı olarak kaçınmaya ve sosyal yoksunluğa yol açabilir ve ileride bir syetişkin olarak etkin bir şekilde çalışamama yeteneği yaratabilir. Çocuğunuzun utangaçlığı güç düşürücü hale gelirse, kaygı bozukluğu veya mizaç kalıplarından kaynaklanabilir; o zaman bir çocuk zihinsel sağlık uzmanı tarafından yapılacak bir değerlendirme faydalı olacaktır.

Çocuğum Utangaç, Endişelenmeli Miyim?-1

Reddedilen çocuklar

Çoğu çocuk sevilmek ister, ancak bazıları arkadaş edinmeyi öğrenmede yavaştır. Diğerleri arkadaşlığa ihtiyaç duyabilir ancak belki de giyinme biçimi, kişisel hijyen, obezite veya hatta bir konuşma engeli yüzünden bir gruba dahil olmayabilir. Gençler, yıkıcı ya da agresif davranış sergiliyorsa, akranları tarafından reddedilirler. Reddedilen gençler açıkça arkadaşlarından hoşlanmazlar ve sürekli istenmeyen şeyler hissettirr. Çoğunlukla agresif olma ya da alaycı davranma eğilimindedirler. Bun çocuklar kural ihlalinde bulunabilirler veya başkaları tarafından reddedildikleri için kendilerinden emin olamayabilirler. Bazıları dikkat eksikliği veya aşırı hareketlilik gösterebilir.

Çocuğum Utangaç, Endişelenmeli Miyim?-2

İhmal edilmiş çocuklar

Öte yandan ihmal edilen çocuklar açıkça reddedilmemiş ve alay konusu yapılmamıştır, ancak çoğunlukla ihmal edilmekte, unutulmakta, buluşmalara, doğum günlerine davet edilmemektetir. Bu gençler yalnız olarak algılanabilir ancak arkadaşları tarafından ihmal edilmelerinden nefret edebilir. Ancak ihmal edilen bazı çocuklar aslında yalnız olmayı tercih edebilir. Bu ikinci grup başkaları tarafından takdir edilebilir ve hayran olunabilir. Ancak yalnız yolculuklarda, ebeveynlerle, kardeşlerdeki diğer yetişkinlerde veya hatta evcil hayvanlarla vakit geçirmek konusunda daha rahat hissedecek. Ayrıca, çoğunlukla sınırlı sosyal deneyimler nedeniyle, sosyal alanlara girmeleri için gerekli sosyal beceri ve özgüvenden yoksun olabilirler. Akranlarının çoğundan daha utangaç, sessiz ve sakin olabilirler.

Çocuğum Utangaç, Endişelenmeli Miyim?-3

Ebeveynler nasıl yardım edebilir?

Başarılı akran etkileşimleri, çeşitli etkileşim yöntemleri ve özel yollar gerektirir. Ebeveynler, bu becerileri çocuklarında aramak ve bunları geliştirmek ve modellemek için yardım etmelidir.

  • Başarısızlık ve hayal kırıklığıyla baş etmelerine yardımcı olun.
  • Başkalarına iyilik yapmalarını sağlayın.
  • Basit iletişim yolları öğretin.
  • Arkadaşlarını takdir etme konusunda yardımcı olun.
  • Sosyal pratik yapmaları için oyunlar oynayın.
  • Ortak noktaları olan arkadaşlarıyla bir araya getirerek, teşvik edin. (Örneğin: Çizgi roman okumayı sevmek, dans etmekten zevk almak gibi)
  • Yanlış yaptığında özür dilemelerini sağlayın.
  • Sinirlerini kontrol etmesine yardımcı olun.
  • Sevginizi gösterin.
Bu makale Furkan Namlı tarafından 21 Aralık 2017 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Biltes Koleji`nden Büyük Erken Kayıt Avantajı Gelecek dönemde okula kayıt olacak öğrencilere 2017-2018 eğitim yılı ikinci döneminde kayıt ücretsiz!
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Yenibosna Final Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Yenibosna Final Okulları İlkokulu

Torunum okulumuzda devam etmektedir.Gelecek yıl için de kaydımızı yenilettik.Ve eğitim sistemindeki gidişattan memnun ka...

Özel Ankara Meltem Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ankara Meltem Koleji İlkokulu

On numara beş yıldız bir okul 3 tane çoğum var okuyan Öğretmen kadrosu olsun idare olsun tamamen işinin ehli insanlar he...

Özel Mürüvvet Evyap Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Mürüvvet Evyap Okulları İlkokulu

Prp eğitimi ile ezberden uzak bir eğitimi var Ev tadında kargaşasiz aşırı temiz butik kalitesinde olağanüstü bir okul

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum