fb

Sağlık Meslek Lisesi Nedir?

Görüntülenme Sayısı: 32018

Meslek Liseleri ailelerin gözünde Anadolu veya Fen Liselerine yerleşemeyen öğrencilerin boşta kalmamak adına tercih ettiği bir lise türüydü. Ancak günümüzde özellikle Sağlık Meslek Liselerinden mezun olan öğrenciler iş bulma noktasında birçok avantaja sahip olmaktadır. Sağlık sektörünün giderek büyümesi bu alana kalifiye eleman ihtiyacını doğurmuştur. Son yıllarda artan Sağlık Meslek Liseleri bu ihtiyacı karşılamaya yönelik eğitim vermekte ve öğrencilerin sağlık alanında gelişmelerini amaçlamaktadır.

Sağlık Meslek Liselerinin Avantajları

  • Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri katıldıkları staj programları sayesinde sektörde deneyim kazanmış olarak mezun olmaktadırlar.
  • Bu lise türünü bitiren öğrenciler iş yeri açma belgesi almaya hak kazanmakta ve kendilerine ait bir sağlık işletmesi açabilmektedir.
  • Üniversite okumadan meslek sahibi olmak isteyen öğrenciler için Sağlık Meslek Liseleri avantajlı konumdadır. Türkiye'nin en ücra köşesinde dahi iş bulabilmeleri mümkündür.
  • Son sene yapılan stajlar sayesinde deneyim kazanan öğrenciler lise bittikten sonra iş hayatına dair bilgi sahibi olduklarından sağlık sektöründeki çalışma düzenine çabuk uyum sağlamaktadırlar.
  • Hastaneler hayatın gerçeklerinin net bir şekilde gözlemlenebileceği ortamlardır. Bu sayede öğrenciler soğukkanlı davranmayı öğrenmektedirler.
  • Lisede tercih ettiği bölümle ilgili üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere ek puan verilmektedir.

Sağlık Meslek Liselerinin Dezavantajları

  • Sağlık sektöründe bulunan nöbetler beraberinde uzun mesailer getirmekte ve bu da yorucu bir yaşantıya neden olmaktadır.
  • Sağlık Meslek Liseleri ilgili sektörlere kalifiye eleman yetiştirmektedir. Bu nedenle meslek derslerine ağırlık verilmekte bu da öğrencilerin üniversite sınavlarındaki başarı oranını düşürmektedir.
  • Sağlık bölümü gerçekten bu alanda çalışmak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir alanı kapsamaktadır. İğne yapmak bile cesaret istemektedir. Bu nedenle konuya ilgisi olmayan öğrencilerin Sağlık Meslek Liselerini tercih etmemeleri kendileri için daha doğru olacaktır.

Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri

Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin üniversitede seçebileceği bazı bölümler aşağıda verilmiştir. Birçok farklı alana yönelebilecek öğrenciler bu bölümleri TYT ve AYT sonuçlarına göre tercih edebilmektedir.

Acil Tıp TeknisyenliğiAmeliyathane Hizmetleri
Beslenme ve DiyetetikHemşirelik
EbelikHasta ve Yaşlı Hizmetleri
Laborant ve Veteriner SağlıkOdyometri
Sağlık MemurluğuSağlık Yönetimi
Tıbbi SekreterlikYaşlı Hizmetleri

Devlet ve Özel Sağlık Liseleri

Devlet bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Sağlık Meslek Liseleri uzun yıllardır Türkiye'nin her köşesinde hizmet vermektedir. Devlet Sağlık Liseleri denince akla İstanbul'da bulunan birkaç lise gelmektedir. Bunlar; İbni Sina Sağlık Meslek Lisesi, Akşemsettin Sağlık Meslek Lisesi ve Halide Edip Sağlık Meslek Lisesi'dir. İstanbul Sağlık Meslek Liseleri alanında deneyimli öğretmenleri ve devlet bünyesinde staj imkanıyla ailelerin tercih edebileceği eğitim kurumlarıdır.

Özel Sağlık Meslek Liseleri ise öğrencilere sundukları imkanlar ile devlet kurumlarından ayrılmaktadır. Akademik eğitimin yanında öğrencilerin bedensel ve sosyal gelişimlerini de önemseyen bu özel liseler bünyelerinde birçok kulüp barındırmaktadır. Özel Sağlık Meslek Liselerinde okumakta olan öğrenciler ilgilendikleri alanla ilgili daha çok materyale ulaşabilmektedir. Bu durum onları devlet liselerinde okuyan öğrencilerden öne geçirmektedir. Bu kurumlar çeşitli özel sağlık kuruluşlarıyla yapılan anlaşmalar doğrultusunda öğrencilerine farklı alanlarda staj yapma imkanı sunmaktadır. Böylece öğrenciler kendileri için en doğru bölüme daha kolay karar verebilmektedir.

Bu makale Umut Arslan tarafından 20 Ocak 2020 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2020 Liselerin, LGS taban puanlarına ve yüzdelik dilimlerinin 2020 yılında hangi aralıkta olacağına tek bir liste üzerinden hemen ulaşın.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Havva Ekşi Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Havva Ekşi Anadolu Lisesi

Kurucunun da eğitimci olması, öğrencinin dilinden anlayıp öğrenciyi iyi yönde yönlendirmesi,iyi eğitim kadrosu,kullanıla...

Özel Beşiktaş Birey Fen ve Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Beşiktaş Birey Fen ve Anadolu Lisesi

11. sınıfta beşiktaş kursa gitti. Çok memnun kaldığımızdan dolayı 12. Sınıfta okula kayıt yaptırdık.

Özel Çengelköy Akşam Lisesi Özel Okul
Özel Çengelköy Akşam Lisesi

Yetkililer çok ilgili ve işini bilen eğitimciler

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum