fb

Zihin Haritası Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Görüntülenme Sayısı: 17912

Bu kavram kısaca, insanların anahtar kelimeler ve resimler kullanarak ortaya çıkardığı bir not tutma şeklidir. Zihin haritası kavramı Tony Buzan'ın "Aklını Kullan" kitabıyla birlikte 1980'li yıllarda popüler olsa da aslında çok eski bir tekniktir. Zihin haritalarını uygulayan insanların verim alıyor olmalarının sebebi bu tekniğin hafızayı çok etkin kullanmayı sağlamasıdır. Bu makale üzerinden zihin haritasının nasıl yapılabileceğine ve zihin haritası örneklerine ulaşabileceksiniz.

Zihin Haritası Nedir?

İnsanlar onca bilgiyi akıllarında tutmaya çalışırken ister istemez ezber yönetimini kullanmakta ve hafıza bu bilgileri zihnimizde kısa süreliğine bulundurmaktadır. İşi biten bilgiler bir süre sonra çöpe atılmakta yerini yeni bilgilere bırakmaktadır. Tamda bu noktada devreye giren zihin haritaları bilgiyi görsellerin veya şekillerin içine gömmek demektir. Buradaki püf nokta görselleri etkili bir şekilde kullanabiliyor olmaktır.

Zihin haritasının parlak yapısı, insan beyninin çalışma şeklini tam olarak akar ve merkezi bir fikri bağımlı noktalara yönlendirir. Zihin haritası, donukluğu önler ve düşüncelerinizi birçok farklı bağlamda netleştirmeye yardımcı olabilir. Bu sebeple zihin haritası eğitim ve iş hayatında sıklıkla kullanılmaktadır.

Zihin Haritası Nasıl Yapılır?

  • Bir A4 kağıdınız enlemesine tutun. Bu sayede daha fazla çalışma alalına sahip olacaksınız.
  • Renkli kalemler kullanın çünkü beynimiz renkleri sever. bu noktada canlı renkler kullanmakta oldukça önemlidir.
  • Zihin haritanız için bir ana fikir veya başlık belirleyin ve bunu kağıdınızın tam ortasına yazın. Unutmayın diğer fikirler bu ana merkezden dışa doğru yayılacak.
  • Konunun anahtar kavramlarını belirleyin ve önem sırasına göre en baştaki anahtar kavramları merkezinizden dallar çıkararak yazın. Bunu yaparken daima saat yönünü takip edin. Beyninizin çalışma sistemin göre saat yönünde olan bilgi daha kolay akılda kalır.
  • Dallardaki kavramları resimleyin. Her bir anahtar kavramın yanına size çağrıştırdığı resmi veya sembolü çizin. Tamda bu noktada çöp adam bile çizmeniz yeterli olacaktır. Önemli olan çizdiğiniz resmin size o kavramı hatırlatabiliyor olmasıdır.

Sizler için hazırladığımız okul öncesi eğitim veren okullar listemizden aradığınız okulu kolaylıkla bulun.

Zihin Haritası Teknikleri

Okul dönemlerimizde daha çok kırmızı ve mavi kalemle not aldığımız bölümleri hatırlarız. Beynimiz renkli olan yazıları daha kolay hatırlamaktadır çünkü renkleri ve harfleri birlikte kullandığımızda beynimizin hem sağ lobu hem sol lobu beraber çalışmaktadır. Bu durumda zihin haritanızdaki bilginin hafızada kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Kelimelerin yanına görseller veya şekiller eklemek beynimizin hikayeler oluşturmasını kolaylaştırmaktadır. Hikayelerin olduğu yerde ise hatırlama daima vardır. Bu sebeple zihin haritası oluştururken renkli kalemlerle anahtar kelimelerimizin yanına görseller veya işaretler eklemek hafızada daha kalıcı bir zihin haritası oluşturmamızı sağlayacaktır.

Birtakım bilgileri önem sırasına göre dizmek istiyorsanız rakamları kullanmanızda fayda var. Rakamlar önceliklerinizi kolayca zihninizde tutabilmenize imkan verecektir.

Zihin haritanıza çizdiğiniz görselleri, ikonları veya emojileri abartabilirsiniz. Örneğin; çizdiğiniz karakterin başını büyük yapabilirsiniz veya gözlerini kocaman çizebilirsiniz. Zihnimiz abartı ve mizahı çok daha kolay akılda tutmaktadır. Bir düşünün, bugüne kadar başınıza gelen sıradan olayların daha net hatırlıyorsunuz? Yoksa abartı komik ve alışılmışın dışında olayları mı?

Zihin Haritası Tekniğinin Faydaları Nelerdir?

  • Ezber yapmaktan sıkılanlar için resim çizerek ve yaratıcı düşünerek öğrenmeyi eğlenceli hale getirir.
  • Üzerinde durulan konunun daha net anlaşılmasını sağlar.
  • Hayal gücünüzün ufkunu genişletirken, zihnin daha verimli çalışmasına yardımcı olur.
  • Kısa sürede birçok konuda bilgi sahibi olmamızı sağlar.
  • Bilginin zihnimizde kalıcı olmasına zemin hazırlar.

Bu makale Umut Arslan tarafından 02 Mart 2020 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Kanada Eğitim Sistemi Kanada eğitim sisteminin neden bu kadar başarılı olduğuna ve Kanada'da eğitimin nasıl verildiğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kurtköy Yeni Yorum Anaokulu Özel Okul
Özel Kurtköy Yeni Yorum Anaokulu

Arkadaşlarım öve öve bitiremiyorlar bu okulu. Sitesi de güzele benziyor. :)

Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı KALEV Anaokulu Özel Okul
Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı KALEV Anaokulu

Atatürk ilkelerine bağlı, milli kültürkerine ve golabal değerlere saygılı, kendi diline hakim, yabancı dil olan ingilizc...

Özel Denizin İncileri Anaokulu Özel Okul
Özel Denizin İncileri Anaokulu

aktivitelerde çok fazla eğleniliyor çocuğum eve geldiğinde anlatışından anlaşılabiliyor. teşekkürler

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum