fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuğunuz İçin Uygun Spor Dallarından Yüzme

Görüntülenme Sayısı: 5556

“Çocuğum İçin Hangi Spor Dalı Uygun?” Soruna Yanıt Ararken Göz Atmanız Gereken Spor Dalları…YÜZME

Çocuğunuz İçin Uygun Spor Dallarından Yüzme

Çocuğunuzun zevk alacağı pek çok farklı spor dalı bulunmaktadır. Ancak her spor dalının başlangıç ve profesyonelleşme yaşları birbirinden farklı olduğu için bunları araştırmadan kurs veya yaz okulu arayışlarına girmek yanlış yönlendirmelere sebep olabileceğinden, dikkat etmek gerekmektedir.

Çocuğumun yüzmeye başlaması için en uygun yaş nedir?

Ülkemizde genellikle çocukların 6 yaşında yüzmeye başladıkları görülmektedir. Ancak uygun şartlar sağlandığında 3-5 yaş (hatta bazı kurs programlarında 20 aylıktan itibaren) arası çocuklar içinde yüzmeye başlangıç programları vardır. Genellikle çocukların önce jimnastik sporuna başlayıp daha sonra yüzme eğitimi ile devam ettiklerinde daha başarılı oldukları görülmektedir.

Ancak çocuğunuzun bu alanda profesyonelleşmesini istiyorsanız öncelikle bu sporun onun kişilik özelliklerine uygun olup olmadığını değerlendirmeniz gerekmektedir. Yüzme bireysel bir spor dalıdır ancak yenme ve yenilmenin yoğun yaşandığı bir spor olması ve grup eğitimleri ile çalışmaların yapılıyor olması çocuğunuzun sosyalleşmesine de fırsat sağlayacaktır. Özellikle öz güveni güçlü olan çocukların yüzme yarışmalarında daha fazla ön plana çıktığı görülmektedir.

Çocuğunuz İçin Uygun Spor Dallarından Yüzme

Özgüveninin gelişmesi için yüzmeden destek alabilir miyim?

Çocuğunuzun özgüveninin gelişmesine yardımcı olması için yüzmeye başlamak istiyorsanız, iyi bir pedagojik formasyona sahip yüzme hocası ile çocuğunuzun özgüveninin gelişmesine destek sağlayabilirsiniz. Yine de temel hedefiniz çocuğunuzun özgüvenini geliştirmekse, çocuğunuzun gelişimini takip edecek bir uzman desteği (çocuk alanında çalışan psikolog ya da psikolojik danışman desteği) de almanızda yarar olacaktır. Ancak çocuğunuzun profesyonel olmasını istiyorsanız bu onun spor yarışmalarına verdiği tepkilerle şekillenecektir.

Çocuğunuzun profesyonelleşmesini istiyorsanız 6 yaş çok geç…

Çocuğunuzun yüzme alanında yetenekli olduğunu düşünüyorsanız ve bu konuda profesyonelleşmesini istiyorsanız 6 yaşına kadar temel eğitimi almış olması gerekmektedir. 6 yaştan sonra yüzmeye başlayan çocukların yetenekli olsalar bile kaçırdıkları her yıl yaşıtlarına göre dezavantajlı olmalarına sebep olacaktır.

Temel eğitimi 6 yaşına kadar tamamlamış bir çocuk sonraki süreçlerde yoğun antrenman içerisine girecektir. 10-12 yaş civarında da müsabakalara katılabilecek bir sporcu olabilir.

  • Suyu çok seviyor ve korkmadan uzun süre suda kalabiliyorsa
  • Yüzme derslerine zevkle katılıyor, antrenmanlarda zorlansa da pes etmeden hevesle uygulamaya çalışıyorsa
  • Yüzme derslerinde öğrendiklerini uygulamaya çalışarak, yarışmak istiyorsa çocuğunuzun yüzmeye yeteneği olduğu söylenebilir. Bu konuda çocuğunuzun değerlendirilmesi gereklidir.

Aşağıdaki listemizde Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası’nda kapalı yüzme havuzu olan ve yüzme eğitimi veren okullardan bir kaçını sizler için sıraladık.

Avrupa Yakası’nda Yüzme Havuzu Olan Okullar

Anadolu Yakası’nda Yüzme Havuzu Olan Okullar

Bu makale Esin Acartürk tarafından 30 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Zor Öğretmen İle Başa Çıkmanın Yolları Çocukları okulda zorlayan öğretmeni nasıl tanırsınız? Bu tip öğretmenlerle nasıl başa çıkabilirsiniz? Kendinizi nasıl anlatabilirsiniz?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Dünya Çocuk Akademisi Özel Okul
Özel Dünya Çocuk Akademisi

Tek kelime ile harika bi okul diyebilirim. Öğretmenler çok ilgili sevgi dolu güler yüzlü ayrıca hafta içi her gün ps...

Özel Adakent Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Adakent Koleji Anaokulu

Okuldaki personel her şeyden önce güler yüzlü, ve eğitim odaklı faaliyetlerle öğrenci merkezli bir egitim modeli uygul...

Özel Kayaşehir Petek Koleji Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Kayaşehir Petek Koleji Anadolu Lisesi

Petek ailesine katılalı henüz 2 yılda olsa bize "İyi ki petekli olmuşuz!" dedirten tüm yönetim ve eğitim kadrosuna gönül...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum