fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Bilim ve Sanat Merkezleri

Görüntülenme Sayısı: 13218

Bilim ve sanat merkezleri üstün yetenekli ve üstün zekalı öğrencilerin okul saatleri dışında ilgi ve yetenekleri doğrulduğunda ek eğitim almaları amacıyla oluşturulmuştur. Bilim sanat merkezlerinin temel amacı üstün yetenekli ve üstün zekalı çocukların proje üretme ve geliştirme çalışmaları yapabilmelerini sağlamaktır.

Bilim ve Sanat Merkezleri

Bilim sanat merkezlerinde kimler görev alır?

Bilim ve sanat merkezinde eğitim verecek öğretmenler branş öğretmenlerinden seçilmektedir. Üstün yetenekli ve üstün zekalı öğrencilere eğitim verecek öğretmenlerin ayrı bir mülakattan geçirilerek gerekli yerlerde görev yapmaları sağlanır. Bu öğretmenlere üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukların eğitimi konusunda hizmet içi eğitimler sunularak, daha kaliteli hizmet verilmesi sağlanması amaçlanmaktadır.

Bilim ve Sanat Merkezleri-1

Bilim ve Sanat Merkezi Nedir?

Bilim sanat merkezlerinde ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri okullara takviye olarak yarı zamanlı eğitim alırlar. Örgün eğitim kurumlarına devam eden öğrenciler, okuldan arta kalan uygun zaman dilimlerinde kendi üstün yeteneklerini fark etmeleri, ortaya çıkarmaları için merkezde bireysel yeteneği doğrultusunda eğitim görürler.
Bilim sanat merkezlerinde her öğrenci için bireyselleştirilmiş eğitim planı (BEP) ve Bireyselleştirilmiş Öğretim Programı (BÖP) hazırlanır ve bu planlar doğrultusunda standart bir müfredat yerine bireyselleştirilmiş müfredatlar takip edilir.

Bilsemlerde senede üç dönem olarak eğitim verilir. Bunlardan ikisi okulların birinci ve ikinci dönemi ile paralel olan dönemlerdir. Üçüncü dönem ise Temmuz ve Ağustos aylarında yaz kampı gibi etkinlerin düzenlendiği dönemdir.

Bilim ve Sanat Merkezleri-2

Bilim sanat merkezleri nerelerde bulunmaktadır?

Ülkemizde bulunan bilim ve sanat merkezleri listesi ve kontenjanlarına ulaşmak için Bilim ve Sanat Merkezleri listesini görüntüleyin.

Bilim ve Sanat Merkezleri-3

Bilim ve sanat merkezinde eğitim alacak öğrenciler nasıl belirlenmektedir?

Bilim sanat merkezlerinde öğrencilerin eğitim almaları için 4 aşamalı bir değerlendirme süreci bulunmaktadır. Bu sürece 2015-2016 eğitim öğretim döneminden itibaren ilkokullardan 1,2,3 ve 4. Sınıf öğrencileri katılmaktadır.

  • Aday Gösterme: 1,2,3 ve 4. Sınıf öğrencileri arasından, sınıf öğretmenleri tarafından resim ve müzik alanlarında özel yeteneği olduğu gözlemlenen öğrenciler ile üstün zekalı olduğu düşünülen öğrencilerin aday gösterme işlemleri yapılır. Milli eğitim bakanlığı tarafından belirlenene tarihlerde e-okul sistemi üzerinden sınıf öğretmenleri “gözlem formu” nu doldurulur.
  • Ön değerlendirme: Bilim sanat merkezlerine başvuruda bulunan öğrencilerin başvuru formları ön değerlendirme kurulu tarafından incelenir. İnceleme sonucunda uygun görülen öğrencilerin okullarına grup taramasına katılabilmeleri için bilgilendirme yazıları gönderilir.
  • Grup taraması: Bu aşamada başvuruda bulunana öğrencilerin yeteneklerini ölçecek gruba yönelik yetenek testleri uygulanır. Yaşlarına uygun olarak uygulanan bu testlerden en yüksek puandan başlayarak bir sıralama oluşturulur ve bu sıralamadan belirli oranda öğrenci bireysel incelemeye çağrılır.
  • Bireysel İnceleme: Bireysel incelemeye hak kazanan öğrencileri objektif ve bağıl ölçme araçları ile uzmanlar tarafından değerlendirmeye alınır. (Porteus Labirentleri Testleri, Stanford-Binet Zeka Testi, Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği (VVISC-R) gibi ölçekler uygulanır). Bireysel inceleme sonucunda üstün yetenekli ve üstün zekalı olduğu kabul edilen öğrenciler arasından asil ve yedek listeleri oluşturulur. Asil öğrenciler eğitim aldıkları ilçeye en yakın olan Bilim sanat merkezinden eğitim alma hakkını kazanırlar. Asil liste içerisinden kayıt yaptırmayan öğrenciler olursa, yedek listedeki öğrenciler arasından kayıt kabul edilir.
Bu makale Elif Biçer tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
0-2 Yaş Bilişsel Gelişimi Destekleyici Etkinlikler Çocukların çevresinde ne olup bittiğini araştırabilesi için bilişsel gelişiminin sağlıklı olması gereklidir. 0 ile 2 yaş arası bilişsel gelişimi nasıl destekleriz?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Dragos Hayal Bahçesi Anaokulu Özel Okul
Özel Dragos Hayal Bahçesi Anaokulu

Okul seçimi oldukça sıkıntılı bir süreç bizim de bir sürü kriterimiz vardı ve çok okul gezdim. Birçok okul gezdikten son...

Özel Erdem Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Erdem Koleji Anaokulu

Disiplinli, iyi eğitim veren bir okul bunun yanı sıra okulda aile ortamı var Öğretmenleri çok ilgili kendi çocuklarıymış...

Özel Neşeli Gözler Akademi Anaokulu Özel Okul
Özel Neşeli Gözler Akademi Anaokulu

Öğretmenler çocukları çok seviyor. Sıcak ve güler yüzlüler. Çocuğumuzun gelişiminden memnunuz ailelere tavsiye ederiz. C...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum