fb

Kitap Önerisi; Köfte Pilav

Görüntülenme Sayısı: 457

-Bana ne, yemeyeceğim işte…
-Bundan da yemeyeceğim, bundan da…
-Hayır, istemiyorum!
Her yemekte mızmızlanıp sadece sevdiğiniz şeyleri yiyenlerden misiniz? Ben de öyleyim. En sevdiğim yemek köfte pilav… Kahvaltıda, öğle yemeğinde, akşam yemeğinde köfte pilav! Ne kadar güzel değil mi?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitap Önerisi; Köfte Pilav

Hemen hemen her çocuklu evin ana sorunlarından biri değil mi tek tip besin? Çocukların favorileri; ya köfte-pilav ya köfte patates kızartması ya da makarna-yoğurt. Ah o anneler neler neler yaparlar çocuklarına değişik bir şeyler yedirmek için. Önce çocuğa mantıklı açıklamalarla başlanır “Bak evladım, güzel çocuğum, canımın içi.. her besinden yemen gerekli. Sadece bunu yersen vücudun gerekli vitamin ve mineralleri alamaz, güçsüz düşer hasta olursun. “Baktın yemiyor biraz daha sert bir geçiş yapılır. “Bunu yemezsen öyle küçücük kalırsın. Arkadaşların kocaman olur sen öyle minnacık dolaşırsın yanlarında!” Yine olmadı di mi? Aç Pinterest’i artık brokoliden uzay mekiği mi yapılır fasulyeden Star Wars kılıcı mı yapılır bilinmez. Saatlerce uğraştan sonra sanılır ki çocuk aaa ne güzel bir uzay mekiği dur yiyeyim şunu diyecek ve brokolileri mideye indirecek. Yaratıcı yemek tasarımlarının çoğunun sonu da hüsranla biter maalesef.

Köfte Pilav bu anlamda gerçekten başarılı bir kitap. Bazı çocuk kitapları mesaj kaygısını biraz fazla ön planda tutarak çocuklar için çok da ilgi çekici olamayabiliyor fakat Köfte Pilav bunun tam tersi. Sürekli köfte pilav yemek isteyen bir çocuğun ağzından oldukça doğal anlatılıyor her şey. Anne ve babası ona sadece istediğini veriyor; köfte ve pilav! Bunu okuduğunuz minikler hikayeye hem gülüyor hem de her zaman aynı yemeğin yenmeyeceğini kendileri dillendiriveriyorlar kitabın kahramanına.

Çocuğunuzun kütüphanesinde bulunmasını tavsiye edebileceğimiz oldukça keyifli bir kitap; Köfte Pilav.

Köfte Pilav

Yazan: İlkay Marangoz

Resimleyen: Rıza Türker

Yayıncı: Düşizi Yayınevi

Bu makale Esin Acartürk tarafından 28 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Kitap Önerisi; Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk Okuyan Us tarafından yayınlanan "Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk" sizlere önerimizdir!
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Okul
Özel Akdeniz Yükseliş İlkokulu Her alanda başarılara sahipler. Çocuğunuz ilgi alanını bulup rahatça yolunu çizebilir.
Hemen İncele
Özel Okul
Özel Büyükada Rum İlkokulu Yasadaki azınlık okulları kapatılamaz maddesinden dolayı resmi olarak var olarak gözükse de öğrencisi yok.
Hemen İncele
Özel Okul
Özel Kayı Okulları İlkokulu Geniş, ferah, rengarenk, hijyenik, bir çok fiziksel imkanın olduğu bir kampüsü var. Eğitim kalitesi öğretmenleri bakımın...
Hemen İncele
11070 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!